Cichanouska spotka się dziś z prezydentami Dudą i Trzaskowskim oraz parlamentarzystami

Swiatłana Cichanouska w Warszawie, źródło twitter @Tsikhanouskaya

Swiatłana Cichanouska w Warszawie, źródło twitter @Tsikhanouskaya

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska, która wczoraj rozpoczęła wizytę w Polsce, dziś spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Tymczasem Rosja i Białoruś zapowiedziały wczoraj, że będą wspólnie walczyć z „destrukcyjnym działaniem Zachodu”, które ma doprowadzić do destabilizacji sytuacji na terenie Białorusi i Rosji.

 

“Spotkam się z prezydentem Andrzejem Dudą, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, a także posłami i senatorami, by rozmawiać o wsparciu dla represjonowanych Białorusinów, wolnych mediach, sankcjach wobec reżimu”, zapowiedziała w czwartek (3 czerwca) na Twitterze liderka białoruskiej opozycji.

Natomiast szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski powiedział, że rozmowa prezydenta z liderką białoruskiej opozycji będzie dotyczyła sytuacji na Białorusi i represji wobec Polaków w tym kraju. Zapewnił przy tym, że „jako Polska jesteśmy zaangażowani w obronę wolności, praw obywateli na Białorusi”.

“Uważamy, że każdy naród ma prawo do życia w wolności, wedle własnego wyboru. Naszą pierwszorzędną troską jest kwestia także prześladowania, represji wobec Polaków na Białorusi”, podkreślił prezydencki minister. Wyjaśnił, że właśnie dlatego dzisiejsza rozmowa będzie dotyczyła „sytuacji na Białorusi oraz tego, w jaki sposób my, społeczność międzynarodowa może okazać solidarność z tymi obywatelami Białorusi, w tym Polakami, którzy podlegają dziś represjom”.

Cichanouska: Przygotowujemy zmianę reżimu w demokratyczny rząd 

“Stale prowadzimy prace nad reformami, przygotowując się na zmianę reżimu w demokratyczny rząd”, oświadczyła wczoraj po południu Swiatłana Cichanouska, która swoją wizytę w Polsce rozpoczęła od odwiedzin Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie.

W czasie spotkania z liderami białoruskiego ruchu strajkowego poinformowała, że „w tych ciężkich warunkach, które są teraz na Białorusi, zaczął działać ruch robotniczy”. “Zostały zorganizowane takie inicjatywy jak Ruch Robotniczy i Białoruskie Zjednoczenie Robotników”, przekazała. Podkreśliła także wagę zjednoczenia sił w przygotowaniu do strajku i obrony własnych praw. “Mam nadzieję, że to tylko początek”,  dodała liderka opozycji.

Podkreśliła także, że dla wsparcia ruchu strajkowego jej zespół „opracował i dwa tygodnie temu opublikował program wsparcia biznesów osób, które ucierpiały w wyniku represji na Białorusi”. “Ten program ma na celu kompensację nałożonych kar finansowych, likwidację długów oraz rehabilitację tych, którzy fizycznie ucierpieli w wyniku pobytu w aresztach czy podczas protestów”,  poinformowała Cichanouska.

Zapewniła, że nie jest to program populistyczny i zwróciła uwagę, że wskazane są konkretne źródła ich finansowania. “Część tego programu będzie finansowana przez program ekonomiczny Unii Europejskiej dla demokratycznej Białorusi, który był przygotowany przy udziale mojego zespołu”, wyjaśniała liderka białoruskiej opozycji. Podkreśliła przy tym, że stale prowadzone są prace przygotowujące “zmianę reżimu w demokratyczny rząd, nad przeprowadzeniem reform gospodarczych i demokratycznych”.

Tego samego dnia Cichanouska rozmawiała także z polskimi i białoruskimi prawnikami nt. możliwości postawienia przed sądem – jak napisała na Twitterze – “przestępców reżimu” (Alaksandra Łukaszenki). “Wszyscy odpowiedzialni za zbrodnie przeciwko ludzkości na Białorusi muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności”, podkreśliła.

Białoruś. Porwanie samolotu Ryanaira, żeby aresztować opozycjonistę

Polskie władze uznały porwanie samolotu Ryanair przez reżim Łukaszenki za akt państwowego terroryzmu.

Rosja i Białoruś będą wspólnie walczyć z „destrukcyjnym działaniem Zachodu”

Tymczasem Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) Białorusi i Służba Wywiadu Zagranicznego Rosji (SWR) będą wspólnie przeciwdziałać destruktywnym działaniom Zachodu – zapowiedzieli wczoraj szefowie obu służb we wspólnym komunikacie. “SWR i KGB w duchu tradycyjnie bratnich relacji porozumiały się o prowadzeniu wspólnych działań, mających na celu przeciwdziałanie destrukcyjnej działalności Zachodu, mającej na celu destabilizację sytuacji politycznej oraz społeczno-ekonomicznej na terenie państwa związkowego (Białorusi i Rosji)”, głosi cytowany w mediach komunikat wydany po spotkaniu w Witebsku szefa KGB Iwana Cierciela i dyrektora SWR – Siergieja Naryszkina.

W czasie spotkania, o którym poinformowała w czwartek agencja Interfax-Zachód, szefowie służb specjalnych omówili „wyniki i perspektywy współdziałania w zakresie obrony interesów narodowych Rosji i Białorusi w warunkach agresywnej polityki USA i krajów Zachodu na kierunku rosyjskim i białoruskim”. Przekazano także, że strony porozumienia zamierzają skonsolidować wysiłki, by wzmocnić potencjał Moskwy i Mińska wobec nowych wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa związkowego.

Putin wspiera Łukaszenkę ws. uprowadzenia samolotu Ryanair. Mówi o "wybuchu emocji"

Putin wyraził wsparcie dla Łukaszenki w związku z sankcjami nałożonymi na Białoruś przez UE.

Rosja dozbraja Zachodni Okręg Wojskowy i intensyfikuje ćwiczenia Floty Bałtyckiej

Natomiast minister obrony Rosji Siergiej Szojgu już w poniedziałek (31 maja) zapowiedział, że w reakcji na działania krajów NATO zostanie utworzonych ok. 20 nowych zgrupowań i jednostek wojskowych w Zachodnim Okręgu Wojskowym Rosji. Okręg ten obejmuje graniczący z Polską obwód kaliningradzki, regiony graniczące z Białorusią, centrum europejskiej części Rosji ze stolicą włącznie, a także północny zachód kraju wraz z Petersburgiem.

W obwodzie kaliningradzkim już kończy się formowanie dywizji zmechanizowanej, która jesienią ma osiągnąć pełną gotowość bojową. W jej skład mają wejść trzy pułki zmechanizowane i jeden pancerny, a także jednostki artyleryjskie i rakietowe oraz kilka samodzielnych batalionów. Rozlokowany ma być tam również dywizjon naddźwiękowych systemów rakietowych Bastion uzbrojonych w pociski przeciwokrętowe Onyks o zasięgu 600 km (to więcej niż w przypadku rozmieszczonych na lądzie Iskanderów). Oznacza to, że są w stanie zniszczyć rakiety średniego zasięgu rozmieszczone na terenie Polski i Litwy.

Szojgu zwrócił ponadto uwagę, że zwiększono także intensywność ćwiczeń przygotowania bojowego okrętów Floty Bałtyckiej aż o 30 procent. “Flota przeprowadziła „ponad 200 ćwiczeń z zastosowaniem różnych rodzajów uzbrojenia”, przekazał szef rosyjskiego MON.