Cichanouska z wizytą w Warszawie. Polska zmieni prawo ws. przybyszów z Białorusi?

Swiatłana Cichanouska i premier Mateusz Morawiecki

Swiatłana Cichanouska i premier Mateusz Morawiecki w Warszawie, 20 października 2020 r., fot. Adam Guz, KPRM

„Nie chcemy mieszkać w Polsce kosztem innych. To dla nas ważne, żebyśmy mogli pracować i zarabiać na życie”, oświadczyła podczas wtorkowej  wizyty w Warszawie Swiatłana Cichanouska. Opozycjonistka wręczyła polskiemu premierowi list, w którym zwróciła się z prośbą o zmianę prawa dotyczącego białoruskich azylantów.

 

Przebywająca na stałe na Litwie Swiatłana Cichanouska odwiedziła stolicę Polski już po raz drugi w ciągu dwóch miesięcy. Pierwsza wizyta Białorusinki miała miejsce na początku września. Premier Mateusz Morawiecki wręczył wówczas Cichanouskiej klucze do Domu Białoruskiego w Warszawie.

„Prodemokratyczne dążenia Białorusinów, aktualna sytuacja na Białorusi i kształt dalszej pomocy dla opozycji oraz osób represjonowanych, to główne tematy, które poruszyliśmy podczas dzisiejszej, kolejnej już w ostatnim czasie, wizyty Swiatłany Cichanouskiej w Polsce”, napisał Morawiecki na Facebooku po zakończeniu wtorkowego (20 października) spotkania.

„Opozycja nie ma zamiaru się poddawać – a my, na miarę naszych aktualnych możliwości, będziemy solidarnie ją wspierać w tym trudnym czasie”, oświadczył premier.

Prośba w sprawie białoruskich uciekinierów

W Domu Białoruskim Swiatłana Cichanouska dziękowała za zaangażowanie polskich władz w organizację programów pomocowych dla Białorusi oraz wspieranie tamtejszego społeczeństwa obywatelskiego.

Poinformowała także, że przekazała premierowi Morawieckiemu list z prośbą o zmianę ustaw w taki sposób, by Białorusini zmuszeni do opuszczenia kraju i przyjeżdżający do Polski m.in. dzięki wizom humanitarnym, mogli podjąć pracę na terenie naszego kraju.

„Nie chcemy mieszkać w Polsce kosztem innych. To dla nas ważne, żebyśmy mogli pracować i zarabiać na życie”, oświadczyła. „Chcemy przynieść korzyść państwu, które nas przyjęło”, dodała.

Od 18 sierpnia do 18 października włącznie, do Polski przyjechało 707 Białorusinów, którzy skorzystali z jednego z trzech specjalnych trybów wjazdu. W ostatnim tygodniu do Polski wjechało 91 obywateli Białorusi.

Białorusini przyjeżdżają do naszego kraju m.in. dzięki wizom humanitarnym (z tego sposobu w omawianym okresie skorzystało 399 Białorusinów), procedurze udzielenia ochrony międzynarodowej (170 osób) lub w ramach programu dla przedsiębiorców „Poland. Business Harbour” (119 osób). W szczególnych przypadkach na ich wjazd zezwala ponadto komendant Straży Granicznej. Takich indywidualnych zgód od 18 sierpnia do 18 października wydano 64.

Warszawa deklaruje chęć wsparcia Białorusinów

Podczas wizyty w Warszawie Cichanouska rozmawiała również z szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

„Spotkałem się ze Swiatłaną Cichanouską, niekwestionowaną liderką demokratycznej Białorusi. Rozmawialiśmy o tym, jak Warszawa mogłaby wesprzeć wolnościowe dążenia Białorusinów oraz pomóc tym, którzy z powodu represji zostali zmuszeni do opuszczenia kraju”, napisał Trzaskowski na Twitterze.

Opozycjonistka odwiedziła również Natolin, gdzie spotkała się ze studentami Kolegium Europejskiego. „Drodzy studenci, wierzę w was, możecie budować mosty między narodami. Przyszłość Unii Europejskiej jest w waszych rękach”, powiedziała.

Cichanouska zapowiada strajk

Tydzień temu Cichanouska zapowiedziała, że ogłosi ogólnokrajowy strajk, jeżeli do 25 października Alaksandr Łukaszenka nie spełni trzech żądań: nie ogłosi swojej dymisji, nie zaprzestanie całkowicie przemocy na ulicach oraz nie zwolni wszystkich więźniów politycznych.

We wtorek opozycjonistka dała strukturom siłowym czas do niedzieli na przejście na stronę narodu. Obiecała funkcjonariuszom, że jeśli skorzystają z propozycji, unikną lustracji.