Chorwacki premier nalega na dyskusję o granicy ze Słowenią

Jean-Claude Juncker, Andrej Plenkovic, Neven Mimica; za Euractiv.com [European Commission]

Podczas gdy Unia zaprezentowała swoją nową strategię dla Bałkanów Zachodnich, chorwacki premier został wezwany przez Unię do rozwiązania ciągnącego się sporu granicznego ze Słowenią

 

„Spory graniczne muszą zostać rozstrzygnięte” – powiedział Jean Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej podczas debaty na temat przyszłości Europy z Plenkovic w Parlamencie. „Nie może być mowy o rozszerzeniu w sytuacji nierozstrzygniętych sporów granicznych. Te kwestie muszą zostać rozstrzygnięte, w przeciwnym razie nie dojdzie do akcesji nowych państw” – pokreślił Juncker.

Chorwacja i Słowenia grają o miedzę. Kilkaset osób od blisko trzech dekad wciąż nie wie, w którym kraju mieszka

Podzielone gospodarstwa, drogi, a nawet domy – Trybunał Arbitrażowy w Hadze uściślił przebieg granicy między Chorwacją a Słowenią. Nie kończy to jednak trwającego od lat sporu – pisze ze słoweńskiego Kopru wysłannik „Wyborczej”.

Słowenia, członek Unii od 2004 r. chce by Zagrzeb zaakceptował wyrok Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze dotyczący morskiej i lądowej granicy na północnym Adriatyku.

Chorwacja, która przyłączyła się do UE  w 2013 r. stwierdziła, że spór został już rozwiązany, dlatego wszelkie wyroki w tej sprawie są niepotrzebne i nieważne.

Chorwacja poza Schengen z powodu sporu ze Słowenią?

Odżywa spór o Zalew Pirański. Chorwacja i Słowenia spierają się o 19 km kwadratowych wód północnego Adriatyku.

Tło sporu

Dyskusja sprowadza się do trwającego już 26 lat sporu o niecałe 12 km kwadratowych terytorium morskiego na północy Adriatyku oraz 670 kilometrów terytorium wzdłuż granicy Chorwacko-Słoweńskiej, które jest jednocześnie częścią południowej granicy Schengen.

„Sprawa wcale nie jest tak dramatyczna jak się ją przedstawia. Jest przesadnie i niepotrzebnie rozdmuchana politycznie i medialne” stwierdził Plenkovic dodając, że Chorwacja jest gotowa na dialog. Podkreśla też jednak, że należy powstrzymać się od jednostronnych rozwiązań i znaleźć takie, które zadowoli zarówno Chorwację i Słowenię.

Chorwacja i Rumunia chcą dalszego rozszerzenia UE

Chorwacja i Rumunia chcą zacieśniać współpracę w ramach UE i NATO. Zapowiadają także wspieranie procesu dalszego rozszerzania UE.

 

Chorwacja i Rumunia poparły wczoraj (14 marca) dalsze rozszerzenie Unii Europejskiej. Ministrowie spraw zagranicznych obu państw: odpowiednio Davor Ivo Stier i Teodor Meleșcanu …

Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Czarnogóra, Serbia, Kosowo i Albania – wszystkie te kraje dążą do członkostwa w Unii. Szereg wymogów jakie trzeba spełnić pełnią niezawodną rolę dyscyplinującą  a wolny rynek działa jako zachęta. Wcześniej jednak zdarzało się Unii łamać własne zasady i przyjmować kraje z nierozwiązanymi problemami.

Granice wciąż są problemem w Europie

Granice nie miały być przedmiotem sporu w Unii. Wraz z postępującą integracją miały one stracić na znaczeniu. Niestety, w ostatnich miesiącach granice stały się przyczyną niektórych z największych sporów. Grecja blokuje kandydaturę Macedonii do Unii i NATO z powodu sporu o nazwę kraju.

Natomiast Cypr rozpoczął nowe rozmowy z Turcją w sprawie granic pomimo załamania się zeszłorocznych rozmów z ramienia ONZ, podczas których było bliżej osiągnięcia porozumienia niż kiedykolwiek wcześniej.

Chorwacja ma problem z Schengen

Zmiany w zasadach strefy Schengen utrudniają ruch na chorwackiej granicy ze Słowenią. Zagrzeb usilnie stara się doprowadzić do przywrócenia płynności zanim sezon turystyczny ruszy w pełni.
 

Premier Chorwacji Andrej Plenković stwierdził wczoraj (24 kwietnia), że  obecna sytuacja na przejściach granicznych ze …

Z kolei Serbia wciąż nie chce uznać niepodległości Kosowa co więcej obecnie Bruksela stawia za podstawowy warunek członkostwa Serbii w UE normalizację stosunków z Prisztiną

Unia podkreśla, że nie chce powielać spuścizny XIX i XX-wiecznych wojen europejskich.

Plenković, w swoim przemówieniu w Parlamencie Europejskim podkreślił pozytywną rolę, jaką odgrywa Chorwacja w regionie. „Byliśmy mostem między UE a resztą państw regionu. Chorwacja w żaden sposób nie zamierza blokować członkostwa sąsiadów w Unii”- podkreślił Plenković.