Chorwacja i Rumunia chcą dalszego rozszerzenia UE

Davor Ivo Stier (l), minister spraw zagranicznych Chorwacji i Teodor Meleșcanu, minister spraw zagranicznych Rumunii// Źródło: MSZ Rumunii

Chorwacja i Rumunia chcą zacieśniać współpracę w ramach UE i NATO. Zapowiadają także wspieranie procesu dalszego rozszerzania UE.

 

Chorwacja i Rumunia poparły wczoraj (14 marca) dalsze rozszerzenie Unii Europejskiej. Ministrowie spraw zagranicznych obu państw: odpowiednio Davor Ivo Stier i Teodor Meleșcanu spotkali się wczoraj, by porozmawiać o przyszłości Unii Europejskiej, a także roli swoich państw w tej organizacji oraz w NATO.

Ministrowie stwierdzili, że chcą swój „region nieodwracalnie zakotwiczyć na europejskiej ścieżce”. Meleșcanu podkreślił także, że „Rumunia i Chorwacja podobnie się zapatrują na przyszłość UE, zwłaszcza w obecnych warunkach”.

Chorwacja i Rumunia patrzą jednak także poza unijne granice – na wschodnie sąsiedztwo. Według nich kluczowym jest przyciągnięcie państw tego regionu bliżej Unii Europejskiej. Bukareszt i Zagrzeb nie przedstawiły jednak wspólnego stanowiska wobec Rosji, zauważając tylko, że w przypadku konfliktu na Ukrainie najważniejsze jest wcielenie w życie postanowień porozumienia z Mińska.

Oba państwa będą miały szansę na jeszcze ściślejszą współpracę w tym kierunku pod koniec obecnej dekady – Rumunia w 2019 r., a Chorwacja w 2020 r. będą bowiem sprawować prezydencję w Radzie UE. Mimo że do 2020 r. nie jest spodziewane dalsze rozszerzenie Unii, to Chorwacja i Rumunia uznają tę kwestię i negocjacje akcesyjne za swój priorytet.

Jeżeli chodzi o NATO, to Stier zapowiedział podpisanie wspólnego memorandum w sprawie współpracy obu państw w ramach Sojuszu, a także przygotowanie planów wspólnego wykorzystania rumuńskiego portu w Konstancy. Minister poinformował także, że jego kraj w najbliższym czasie będzie dalej intensywnie rozwijać stosunki dwustronne z Rumunią, i zapowiedział wizytę chorwackiej prezydent Kolindy Grabar-Kitarović w Bukareszcie.