Włochy chcą pośredniczyć między UE a Chinami? Współpraca Rzymu i Pekinu „pozytywnym sygnałem dla świata”

Ministrowie spraw zagranicznych Chin (Wang Yi) i Wloch (Luigi Di Maio) podczas spotkania w Rzymie, 25 sierpnia 2020 r. [Twitter, @ItalyMFA]

Ministrowie spraw zagranicznych Chin (Wang Yi) i Wloch (Luigi Di Maio) podczas spotkania w Rzymie, 25 sierpnia 2020 r. [Twitter, @ItalyMFA]

Włochy dążą do zacieśnienia „strategicznego partnerstwa gospodarczego i przemysłowego” z Pekinem, powiedział po spotkaniu ze swoim chińskim odpowiednikiem szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio. Chiny przestrzegają natomiast przez nową zimną wojną.

 

 

W Wiecznym Mieście szef chińskiego MSZ Wang Yi spotkał się ze swoim włoskim odpowiednikiem Luigim Di Maio. W 2020 r. Pekin i Rzym obchodzą 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Chiny i Węgry zacieśniają współpracę. W planach duże inwestycje

Wizyta węgierskiego ministra spraw zagranicznych w Chinach była okazją do zacieśnienia dwustronnej współpracy obu państw.

Di Maio: Współpraca Rzymu i Pekinu „pozytywnym sygnałem dla świata”

Luigi Di Maio ocenił rozmowy jako „bardzo owocne”. Poinformował, że poruszył z chińskim ministrem temat „wznowienia strategicznego partnerstwa gospodarczego i przemysłowego między Rzymem a Pekinem. Jak podkreślił, Chiny są ważnym partnerem Włoch na skalę globalną, zaś włosko-chińska przyjaźń ma długie tradycje.

Minister podziękował także Pekinowi za pomoc udzieloną przez Chińczyków wiosną, gdy Włochy zmagały się z najtrudniejszym okresem pandemii koronawirusa. Di Maio zaznaczył przy tym, że w czasie odbudowy gospodarczej współpraca między Włochami a Chinami przynosi znaczące rezultaty, co jego zdaniem jest pozytywnym sygnałem wysłanym do świata.

Di Maio zapewnił, że Włochy wspierają rozwój współpracy między Chinami a Unią Europejską. Zadeklarował gotowość Rzymu do pełnienia roli mostu w komunikacji między Wschodem a Zachodem oraz pośrednika między Brukselą a Pekinem.

Jak powiedział, w rozmowie poruszył także kwestię autonomii Hongkongu, wzywając Pekin do przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności.

Włochy: Szef MSZ zapowiada bezkompromisową walkę z nielegalną imigracją. Obiecuje wsparcie finansowe

Jakie recepty na zatrzymanie nielegalnej imigracji ma szef włoskiego MSZ?

Wspólne inicjatywy Włoch i Chin

Włoski minister zapowiedział kolejne posiedzenie Komitetu Międzyrządowego obu krajów, które odbędzie się jeszcze w tym roku. Wyjaśnił, że celem spotkania będzie wypracowanie trzyletniego planu działań na rzecz rozwoju praktycznej współpracy bilateralnej i poczynienia postępu w projektach w ramach chińskiej inicjatywy „Jeden pas i jedna droga” (ang. Belt and Road Initative lub One Belt One Road).

Włochy jako pierwszy zachodni kraj przyłączyły się do tego projektu , którego plany przedstawił prezydent Xi Jinping w 2013 r. Rzym zgłosił akces w ubiegłym roku.

Szef włoskiego MSZ zapowiedział także aktywny udział Włoch w tegorocznych targach China International Import Expo (odbywających się każdej jesieni w Szanghaju).

USA rozszerzają ograniczenia wobec koncernu Huawei. "Poprzednie sankcje niewystarczające"

Są to już kolejne sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na chiński koncern, oskarżany przez władze USA o działalność szpiegowską na rzecz rządu ChRL.

Relacje z Włochami priorytetem dla Pekinu

Wang Yi podkreślił, że spotkanie z Di Maio jest dowodem, że chińska dyplomacja priorytetowo traktuje stosunki z Rzymem, a także przywiązuje wielką wagę do relacji z całą Europą. Zwrócił uwagę, że w obliczu „wspólnego wyzwania dla całej ludzkości”, jakim jest pandemia koronawirusa, właściwą reakcją jest współpraca międzynarodowa. Jak zaznaczył, współpraca między Chinami a Włochami jest w tym aspekcie doskonałym przykładem dla całego świata.

Szef chińskiego MSZ wyraził jednocześnie nadzieję, że solidarność i wzajemna pomoc, jaką oba państwa udzieliły sobie w czasie pandemii, będą początkiem wysiłków na rzecz wzmocnienia bilateralnej współpracy także w okresie postpandemicznym.

Wskazał przy tym na okrągłą rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma państwami jako na dobrą okazję do podjęcia tych działań.

5G: Niemcy za współpracą z Chinami? USA krytykują Berlin za "otwartość" wobec Huawei

Co o współpracy z koncernem Huawei myśli kanclerz Niemiec Angela Merkel?

Chiny: Europa musi uniknąć „nowej zimnej wojny”

Odnosząc się do tematu budowy sieci 5G i działalności chińskich firm w Europie, Wang Yi podkreślił, że Chiny są zawsze gotowe, by dzielić się osiągnięciami swojej gospodarki z innymi krajami.

Jak powiedział, liczy, że Europa odwzajemni tę otwartość, zapewniając chińskim firmom równe i sprawiedliwe warunki działalności na europejskim rynku. Odwołując się do sprzeciwu USA wobec działalności wielu chińskich koncernów, szef chińskiego MSZ ostrzegł, że nieugiętość w kwestii partykularnych interesów poszczególnych krajów mogłaby doprowadzić do nowej zimnej wojny, co byłoby „krokiem do tyłu” dla świata.

„Celem Chin nigdy nie będzie zimna wojna”, powiedział Wang Yi. „Dlatego nie pozwolimy na to, by jedne kraje realizowały swoje partykularne interesy kosztem innych”, oświadczył.

Jednocześnie chiński minister stwierdził, że „zewnętrzne siły próbują wpływać na relacje Chin z Europą”, co miało być retorycznym ciosem wymierzonym w Waszyngton. Jak stwierdził, „w interesie zarówno Chin, jak i UE, jest położyć kres tego typu próbom”.

Pompeo w Czechach: Rosja chce rozbić sojusz państw zachodnich, Chiny gorsze niż ZSRR

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo składa wizytę w Europie Środkowej. Podróż po naszym regionie zaczął od Czech. W Pradze zabiegał o udział Amerykanów w budowie czeskiej elektrowni atomowej oraz namawiał do wykreślenia chińskich firm z budowy sieci 5G.

 

Wizyta Mike’a Pompeo …

Podróż chińskiego ministra do Europy

Rzym był pierwszym punktem wizyty ministra spraw zagranicznych Chin w Europie. Wang Yi wybiera się także do Holandii, Norwegii, a następnie do Francji i Niemiec. Głównym celem podróży są działania dyplomatyczne na rzecz przekonania europejskich rządów do poparcia udziału chińskich firm, m.in. koncernu Huawei, w budowie na Starym Kontynencie infrastruktury 5G.

Nowe sankcje na Huawei nałożył ostatnio Waszyngton. Jest to już kolejna transza sankcji przeciw chińskiemu gigantowi technologicznemu. Wraz z zaostrzającymi się w ostatnich latach napięciami na linii Waszyngton – Pekin administracja prezydenta Donalda Trumpa próbuje wypchnąć Huawei z amerykańskiego rynku z powodu oskarżeń o szpiegowanie na rzecz chińskiego rządu. Huawei utrzymuje, że nie stosuje takich praktyk.