Chiny zawieszają traktaty ekstradycyjne Hongkongu z Australią, Kanadą i Wielką Brytanią

Chiny, USA, COVID19, pandemia, SARS-CoV-2, Indie, Japonia

Przywódca ChRL Xi Jinping, fot. Paul Kagame [Flickr]

We wtorek (29 lipca) chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Hongkong zawiesił umowy dot. pomocy w sprawach karnych, w tym o ekstradycji, z Australią, Kanadą i Wielką Brytanią. Władze Hongkongu oskarżają wyżej wymienione kraje o „upolitycznienie współpracy sądowej”.

 

 

Wstrzymanie traktatów ekstradycyjnych to chiński odwet za działania podjęte przez Canberrę, Londyn oraz Ottawę po podpisaniu przez przywódcę ChRL Xi Jinpinga ustawy dotyczącej bezpieczeństwa Hongkongu. Prawo, które ogranicza autonomię Hongkongu i surowo sankcjonuje działalność „antypaństwową”, wywołało sprzeciw m.in. USA, NATO i Unii Europejskiej.

Australia, Kanada i Wielka Brytania zawiesiły w lipcu traktaty ekstradycyjne z Hongkongiem po tym, jak Pekin wprowadził szeroko zakrojoną ustawę penalizującą wiele form sprzeciwu politycznego.

Chiny uchwaliły kontrowersyjne prawo ws. Hongkongu

Przywódca ChRL Xi Jinping podpisał ustawę dotyczącą bezpieczeństwa Hongkongu. Nowe prawo wywołało sprzeciw USA, NATO i UE.

Chiny: Wypowiedzenie traktatu a współpraca policyjna

Rzecznik chińskiego MSZ, Wang Wenbin w trakcie wtorkowej (28 lipca) konferencji prasowej w Pekinie powiedział, że Chiny „stanowczo sprzeciwiają się” decyzji podjętej przez trzy wymienione kraje. Wenbin określił decyzję Canberry, Londynu oraz Ottawy jako rażącą ingerencję w sprawy wewnętrzne Chin oraz „naruszenie międzynarodowego prawa i podstawowych norm rządzących stosunkami międzynarodowymi”.

Przedstawiciel MSZ oskarżył wymienione kraje o wykorzystanie prawa dot. bezpieczeństwa narodowego jako „pretekstu do jednostronnego ogłoszenia zawieszenia umów o ekstradycji z Hongkongiem”. Stwierdził on, że działania podjęte przez Australię, Kanadę oraz Wielką Brytanię poważnie zaszkodziły fundamentom współpracy sądowej „poprzez jej upolitycznienie”.

Komentatorzy zwracają uwagę, że spór między Chinami a trójką państw znacznie utrudni współpracę policyjną. Nie wiadomo np. czy australijskie biuro policji federalnej w Hongkongu będzie w dalszym ciągu funkcjonować na dotychczasowych zasadach.

UE i Kanada razem przeciw blokadzie WTO

Unia Europejska podsumowuje rok po wynegocjowaniu ugody handlowej z USA. Jednocześnie z powodu widma paraliżu spowodowanego obstrukcją Donalda Trumpa, wiszącego nad systemem arbitrażowym Światowej Organizacji Handlu, Wspólnota i Kanada uzgodniły alternatywny system rozstrzygania sporów w ramach WTO, który w sprawach …

Chiny: Jak rozwinie się sytuacja handlowa? 

We wtorek (21 lipca) Unia Europejska zaczęła ograniczać eksport technologii do Hongkongu, mogących służyć do tłumienia protestów oraz działań represyjnych. W piątek (24 lipca) UE zgodziła się na sankcje, ograniczenie handlu i przegląd umów wizowych z Hongkongiem, w  odpowiedzi na nowe przepisy dot. bezpieczeństwa. Dokument ten wszedł w życie 28 lipca.

Stany Zjednoczone również zareagowały na rozwijającą się sytuację. Waszyngton uchylił specjalne przywileje handlowe dla Hongkongu. USA zasygnalizowały także, że – podobnie jak inni partnerzy należący do porozumienia wywiadów „Five Eyes” (Australia, Kanada, Nowa Zelandia, USA i Wielka Brytania) – przygotowuje się do zawieszenia porozumień dotyczących ekstradycji z Hongkongiem.

Wielka Brytania zaczyna samodzielnie nakładać sankcje. Kto na liście?

Władze Wielkiej Brytanii ogłosiły w poniedziałek (6 lipca) własny reżim sankcyjny. Na liście znalazło się prawie 50 osób osób fizycznych i urzędów. Za co Londyn wymierzył sankcje i kto znalazł się na liście? 

Chiny vs. Nowa Zelandia 

We wtorek Wang zaznaczył, że wszelkie działania mające na celu szykanowanie Chin na arenie międzynarodowej są nieuzasadnione. Przedstawiciel chińskiego MSZ nawiązał do decyzji Nowej Zelandii, która odradza podróży swoim obywatelom do Hongkongu z powodu zwiększonego ryzyka aresztowania oraz ekstradycji do Chin kontynentalnych, np. za udział w protestach. „Takie działania mogą zaszkodzić relacjom między naszymi krajami”, podkreślił Wang Wenbin.

Nowa Zelandia również zdecydowała się na zawieszenie umowy o ekstradycji z Hongkongiem w ramach protestu przeciwko nowemu prawu o bezpieczeństwie.