Charles Michel wzywa do szybkiej decyzji ws. sankcji wobec władz Białorusi  

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel / Zdjęcie via twitter @eucopresident

Szef Rady Europejskiej Charles Michel wezwał państwa członkowskie UE do przyspieszenia prac nad sankcjami personalnymi, które obejmą osoby odpowiedzialne za fałszowanie wyborów i stosowanie przemocy wobec protestujących na Białorusi.

 

Tego samego dnia UE przedłużyła sankcje nałożone na Rosję za podważanie integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy.

Michel: Uwolnić więźniów politycznych i pozwolić obywatelom korzystać z ich praw

„Białoruskie władze muszą uwolnić więźniów politycznych i pozwolić obywatelom korzystać z prawa do wolności słowa i zgromadzeń” – napisał w czwartek (10 września) w mediach społecznościowych przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, podkreślając, że prześladowania polityczne na Białorusi, m.in. zatrzymania z powodów politycznych, muszą się skończyć.

“Białoruskie władze muszą uwolnić więźniów politycznych i pozwolić obywatelom korzystać z prawa do wolności słowa i zgromadzeń. Wzywam do przyspieszenia procesu dotyczącego sankcji” – dodał w swoim wpisie na twitterze.

Białoruś: Aresztowani opozycjoniści uznani za więźniów politycznych

Białoruskie organizacje pozarządowe oficjalnie uznały zatrzymanych w ostatnich dniach działaczy opozycyjnych za więźniów politycznych. Chodzi o jedną z liderek opozycji Maryję Kalesnikawą oraz dwoje wspierających opozycjonistów prawników.

Unijne sankcje mają objąć 30-40 osób, ale prace wciąż trwają

W Brukseli trwają już prace nad listą osób, na które miałyby nałożone sankcje. Według mediów, które powołują się na unijnego dyplomatę, może się na niej znaleźć 30-40 nazwisk. Ma to być jednak jeszcze tematem dyskusji między przedstawicielami państw członkowskich na posiedzeniach grup roboczych. Tymczasem – podaje PAP powołując się na unijne źródła – w dotychczasowych dyskusjach w grupach roboczych ujawniła się różnica stanowisk – nie wszystkie państwa członkowskie opowiadają się za dodawaniem kolejnych nazwisk do listy sankcyjnej.

Unijne sankcje wobec Rosji przedłużone do połowy marca

Państwa Unii Europejskiej zdecydowały wczoraj o przedłużeniu sankcji wobec osób i podmiotów, odpowiedzialnych za podważanie integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy. Nałożone w marcu 2014 r. restrykcje są przedłużane co pół roku. Tym razem będą obowiązywać do 15 marca 2021 roku.

Sankcje przewidują zakaz podróżowania do UE i zamrożenie aktywów, a dotyczą 175 osób i 44 podmiotów. Za aneksję Krymu i celową destabilizacją Ukrainy restrykcje te nałożono na rosyjskich polityków – w tym kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina – i wojskowych oraz ukraińskich separatystów.

UE powinna uelastycznić sankcje wobec Rosji?

Brukselski think-tank sugeruje kolejne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie

Wczorajsza decyzja w procedurze pisemnej

O przedłużeniu sankcji Rada UE zdecydowała w czwartek w procedurze pisemnej, a związane z tą decyzją przepisy zostaną dziś opublikowane w unijnym Dzienniku Urzędowym.

W odpowiedzi na ukraiński konflikt UE nałożyła na Rosję również sankcje gospodarcze dotyczące określonych sektorów rosyjskiej gospodarki, które obowiązują do końca stycznia 2021 r. Ponadto UE nałożyła na Rosję sankcje za nielegalne przyłączenie Krymu i Sewastopola, które ograniczają się do tych terytoriów i obowiązują do 23 czerwca przyszłego roku.