Çavuşoğlu: Turcja pomoże Polsce rozwiązać kryzys na granicy z Białorusią  

Szef tureckiej i polskiej dyplomacji Mevlüt Çavuşoğlu i Zbigniew Rau, spotkanie w Warszawie, źródło Tymon Markowski MSZ

Szef tureckiej i polskiej dyplomacji Mevlüt Çavuşoğlu i Zbigniew Rau, spotkanie w Warszawie, źródło Tymon Markowski MSZ

Szef tureckiej dyplomacji Mevlüt Çavuşoğlu obiecał  podczas wczorajszego (4 października) spotkania z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rau, że władze w Ankarze pomogą Polsce ws. obywateli państw arabskich, którzy usiłują nielegalnie przedostać się z Białorusi na teren UE. Tureckiego polityka, który w poniedziałek był z wizytą w Warszawie, przyjął także prezydent Andrzej Duda.

 

Wzdłuż polsko-białoruskiej granicy od ponad miesiąca trwa stan wyjątkowy, który jednak nie chroni przed nielegalną migracją. Tylko w niedzielę (3 października) strażnicy graniczni odnotowali bowiem 434 próby nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymali 16 Irakijczyków, a pozostałym próbom zapobiegli. Zatrzymano ponadto 12 cudzoziemców pod zarzutem pomocnictwa w nielegalnej migracji.

Trudna sytuacja na granicy jest – tłumaczy resort spraw wewnętrznych – “wynikiem działań hybrydowych reżimu białoruskiego i wymaga nadzwyczajnych środków w zakresie wzmocnienia ochrony granic oraz zapewnienia bezpieczeństwa strefy Schengen”.

Sejm przedłużył stan wyjątkowy 

Po gwałtownej i emocjonalnej dyskusji Sejm przedłużył minionej nocy stan wyjątkowy wprowadzony miesiąc temu wzdłuż polsko-białoruskiej granicy.

Rau: Turcja pomoże

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu zaproponował pomoc ws. nielegalnej migracji, przekazał szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.  Ma ona polegać na współpracy wywiadów obu państw, wspólnym rozpoznaniem zagrożeń i kanałów przerzutów. Wśród różnych dziedzin polsko-tureckiej współpracy polski minister wymienił bezpieczeństwo, walkę z terroryzmem, handel, migrację i turystykę.

Przekonywał także, że “Turcja jest naszym najważniejszym partnerem gospodarczym na Bliskim Wschodzie”. Podkreślał, że relacje gospodarcze z Turcją są bardzo dobre, a wzajemna wymiana handlowa  osiągnęła w  zeszłym roku sześć miliardów euro. Wyraził przy tym nadzieję, że uda się wkrótce osiągnąć osiem miliardów euro.

“Mam dużą satysfakcję z doskonałego stanu polsko-tureckich stosunków dwustronnych oraz intensywności wizyt. Jest to dowód na to, że chcemy wznieść nasze stosunki polityczne, gospodarcze i wojskowe na jeszcze wyższy poziom”, cytuje resort szefa polskiego MSZ w komunikacie.

Unijna komisarz rozmawiała o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Minister Kamiński odrzucił pomoc Frontexu

Europejska komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson spotkała się w Warszawie z ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Kamińskim, aby omówić sytuację na wschodniej granicy Polski z Białorusią.

Çavuşoğlu: Jesteśmy gotowi podjąć wspólną pracę

Turecki minister poinformował natomiast, że niebawem zaprosi do Turcji ministra SWiA Mariusza Kamińskiego na konsultacje ws. dalszych działań. “Jesteśmy gotowi podjąć wspólną pracę nad tym problemem, jak również dzielić się doświadczeniami – zarówno z Polską, jak i Litwą”, zapewnił szef MSZ Turcji. Zwrócił przy tym uwagę na  walkę z siatkami przemytników. Przekazał także, że przez dziewięć miesięcy tureckie linie lotnicze przewiozły 600 obywateli irackich głównie do Mińska. Jednak – jak podkreślił – połowa z nich wróciła już do Turcji.

Na wspólnej konferencji prasowej ze Zbigniewem Rau Çavuşoğlu określił Polskę jako partnera strategicznego i podkreślił wagę 600 lat turecko-polskich relacji. Podziękował także m.in. za pomoc polskich strażaków w czasie tegorocznych pożarów w tym kraju. Turecki minister zwrócił ponadto uwagę na wzrastające obroty handlowe między oboma krajami, a jako cel wymienił wysokość wymiany handlowej rzędu 10 mld dolarów.

Spotkanie Duda-Çavuşoğlu

Z szefem tureckiej dyplomacji spotkał się wczoraj także prezydent Andrzej Duda. W komunikacie wydanym po rozmowach w Pałacu Prezydenckim obie strony bardzo wysoko oceniły stan relacji polsko-tureckich”. Politycy omówili ponadto m.in. współpracę w zakresie polityki bezpieczeństwa i przemysłów obronnych, a w związku z sytuacją na flance wschodniej NATO również sytuację na granicy polsko-białoruskiej.

Obaj korzystnie ocenili poziom relacji gospodarczych i możliwości ich dalszego rozwoju zarówno w kontaktach dwustronnych, jak i w ramach wielostronnych formatów regionalnych. Również prezydentowi minister Çavuşoğlu podziękował za pomoc udzieloną przez Polskę w walce z sierpniowymi pożarami w Turcji.