W środę Łukoil ogłosił listę kandydatów do swojej rady dyrektorów nowej kadencji.

Fotel w radzie dyrektorów ma dostać Wolfgang Schüssel, były kanclerz Austrii i wpływowy polityk Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP).

Austria odmówi opieki konsularnej swoim obywatelom walczącym w szeregach IS

Rząd Austrii przygotowuje nowelizację ustawy dotyczącej opieki konsularnej. Chodzi o to, aby móc pozbawić jej austriackich obywateli, którzy wyjechali na Bliski Wschód walczyć w szeregach Państwa Islamskiego. Wiedeń nie ukrywa, że chodzi o to, aby możliwie utrudnić powrót takim osobom, …

Wpływowy polityk z Wiednia

Schüssel był szefem rządu Austrii w latach 2000-07, a wcześniej przez pięć lat zajmował stanowiska wicekanclerza i ministra spraw zagranicznych Austrii. W tym czasie Schüssel był także przewodniczącym Austriackiej Partii Ludowej.

Wcześniej, w latach 1989-95, był ministrem gospodarki Austrii.

Prawie w tym samym czasie, gdy Wolfgang Schüssel kierował rządem Austrii (2000-07), kanclerzem Niemiec był Gerhard Schröder (1998-2005). Po zakończeniu kariery politycznej Schröder z nominacji Gazpromu został przewodniczącym rady dyrektorów spółki powołanej do budowy i eksploatacji pierwszego bałtyckiego gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec.

Od ponad trzech lat Schröder stoi na czele rady dyrektorów spółki Gazpromu, która buduje kolejny bałtycki gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Od września 2017 r. zasiada też w radzie dyrektorów największej rosyjskiej kompanii naftowej Rosnieft, do której został desygnowany przez rząd Rosji.

Nord Stream 2 będzie gotowy w tym roku?

Szef największej w PE grupy politycznej – Europejskiej Partii Ludowej – niemiecki europoseł Manfred Weber, który dziś rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce, oświadczył, że jest przeciwny budowie gazociągu Nord Stream 2.
 

Natomiast polski minister energii Krzysztof Tchórzewski choć przyznał, że uzgodnione …

Nowe kadry z Rosji

Nowym członkiem rady dyrektorów Łukoilu ma zostać także Siergiej Szatałow, który do 2016 r. był wiceministrem finansów Rosji i odgrywał kluczową rolę w kształtowaniu polityki podatkowej rządu Rosji.

Jego stanowisko w Łukoilu może budzić zaskoczenie, bo jako wiceminister finansów słynął ze sporów z branżą naftową.

Fotel w radzie dyrektorów Łukoil ma również dostać Pawieł Tiepłuchin, były dyrektor zarządzający prywatnego banku inwestycyjnego Trojka Diałog. Ten bank został właśnie oskarżony przez organizację dziennikarzy śledczych OCCRP o stworzenie sieci spółek w rajach podatkowych, za których pośrednictwem w latach 2006-13 wyprano 4,8 mld dol.

Tiepłuchin był także szefem rosyjskiego przedstawicielstwa niemieckiego Deutsche Banku, a obecnie jest niezależnym dyrektorem w państwowej korporacji Rosnano, którą powołano do stworzenia rosyjskiej Doliny Krzemowej.