Brytyjska premier: Skripala otruło GRU

Brytyjska premier Theresa May, źródło: https://wyborcza.pl/7,75399,22812271,premier-theresa-may-w-czwartek-w-warszawie-co-powie-o-praworzadnosci.html

Brytyjska premier Theresa May, źródło: http://wyborcza.pl/7,75399,22812271,premier-theresa-may-w-czwartek-w-warszawie-co-powie-o-praworzadnosci.html

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May poinformowała wczoraj (5 września), że dwaj mężczyźni podejrzani o próbę zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki przy pomocy zakazanego środka paralityczno-drgawkowego, to agenci rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Po południu brytyjskie MSZ wezwało rosyjskiego charge d’affaires.

 

Brytyjska prokuratura podała wcześniej tożsamość dwóch obywateli Rosji, których brytyjskie służby zidentyfikowały jako agentów GRU – są to: Aleksander Pietrow i Rusłan Boszyrow (jednak ponieważ obaj wielokrotnie używali pseudonimów i fałszywych tożsamości, nie jest pewne czy podane nazwiska są prawdziwe).

Opublikowano też ich wizerunki. Prokuratura zapewniła ponadto, że ma wystarczające dowody, by postawić im zarzut usiłowania zabójstwa byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala i jego córki Julii. Obydwoje przeżyli atak i są teraz chronieni przez służby, ale nie byli jedynymi ofiarami użycia rosyjskiej broni chemicznej w Wielkiej Brytanii.

Nowiczok w zafoliowanym opakowaniu od perfum?

44-letnia Dawn Sturgess zmarła 8 lipca w szpitalu w Salisbury. Jej partner Charlie Rowley udzielił pierwszego wywiadu, w którym opowiada, jak nieświadomie wręczył jej śmiercionośną substancję.
 
Sturgess i Rowley zatruli się nowiczokiem, śmiercionośną neurotoksyną opracowaną w radzieckich laboratoriach, na początku lipca.
Policja …

Wyniki śledztwa

Według policji podróżujący na rosyjskich paszportach mężczyźni mieli 2 marca przylecieć z Moskwy na lotnisko Gatwick (na południe od Londynu) na pokładzie samolotu linii lotniczych Aerofłot i po dwóch dniach (4 marca) wrócili do Rosji. W tym czasie dwukrotnie odwiedzili Salisbury: raz 3 marca w ramach rekonesansu i drugi raz 4 marca, gdy pokryli nowiczokiem drzwi wejściowe do mieszkania Skripala.

Ponadto w zajmowanym przez nich pokoju hotelowym w brytyjskiej stolicy znaleziono śladowe ilości tego środka paralityczno-drgawkowego. Mimo że w stosunku do obu podejrzanych wystawiono europejski nakaz aresztowania, brytyjska prokuratura nie będzie występować o ich ekstradycję z Rosji. Konstytucja tego państwa nie zezwala bowiem na takie działania wobec rosyjskich obywateli.

Premier May: GRU zagrożeniem dla Brytyjczyków i ich sojuszników

Podobne zdanie ws. ekstradycji ma premier Theresa May. Szefowa brytyjskiego rządu wyraziła frustrację wynikającą z braku współpracy ze strony rosyjskich władz podkreślając, że próba ekstradycji oskarżonych byłaby „próżna”. „Jeśli jednak którykolwiek z nich kiedykolwiek wyjedzie poza Rosję, to podejmiemy wszystkie możliwe kroki, aby ich zatrzymać, przeprowadzić ekstradycję i postawić przed wymiarem sprawiedliwości w Wielkiej Brytanii” – cytują media zapewnienie brytyjskiej premier. May podkreśliła także, że decyzja o przeprowadzeniu ataku na Skripala musiała być podjęta „poza GRU, na najwyższych szczeblach rosyjskich władz”.

Szefowa brytyjskiego rządu oświadczyła ponadto, że działalność GRU „jest zagrożeniem dla wszystkich naszych sojuszników i naszych obywateli”. Zapowiedziała przy tym dalsze wzmocnienie działań na rzecz zwalczanie aktywności rosyjskiego wywiadu wojskowego na terenie Europy. May zapewniła też, że Wielka Brytania „wykorzysta wszystkie dostępne możliwości z zakresu bezpieczeństwa narodowego”, aby zmierzyć się z zagrożeniem ze strony GRU.

Wielka Brytania: "Rosja robi sobie u nas śmietnisko dla trucizn"

Rząd brytyjski ostro reaguje na kolejny na południu Anglii przypadek zatrucia rosyjską wojskową toksyną. Oświadczenie w tej sprawie wydał minister spraw wewnętrznych, który oskarżył Rosję o „wykorzystywanie Wielkiej Brytanii jako śmietniska dla trucizn”.
 
Do zatrucia pary Brytyjczyków opracowaną w sowieckich laboratoriach …

Rosyjski charge d’affairs w brytyjskim MSZ

Brytyjskie MSZ poinformowało w środę, że wezwanemu na konsultacje charge d’affairs ambasady Rosji w Wielkiej Brytanii przedstawiono informację o zarzutach postawionych oskarżonym i zażądano wydania ich brytyjskim władzom, by umożliwić obu Rosjanom „sprawiedliwy proces i postawienie ich przed wymiarem sprawiedliwości”.

“Jasno powiedzieliśmy także, że Wielka Brytania oczekuje od rosyjskiego państwa wzięcia odpowiedzialności za nierozważne i skandaliczne działania GRU, a także przekazania szczegółowych informacji nt. swojego programu rozwoju broni chemicznej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW)” – dodało MSZ Wielkiej Brytanii.

Jednocześnie brytyjska delegacja przy ONZ zażądała zwołania na dziś (6 września) specjalnego posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym chce przedstawić najnowsze informacje na temat przebiegu marcowego ataku na Skripalów przy użyciu środka paralityczno-drgawkowego nowiczok.

Sprawa otrucia Siergieja Skripala

W marcu w Salisbury Siergiej Skripal, który był podwójnym agentem GRU i MI6, oraz jego córka Julia, zostali otruci bronią chemiczną pod nazwą nowiczok. Odpowiedzialnością za atak bronią objętą zakazem stosowania Wielka Brytania obarczyła Rosję, ale Kreml od początku odrzuca te oskarżenia.

Międzynarodowi inspektorzy potwierdzają stanowisko Wielkiej Brytanii ws. incydentu w Salisbury

Eksperci z Międzynarodowej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) potwierdzili rozpoznanie środka trującego użytego w Salisbury wobec byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki. Autorzy nowego raportu nie podali nazwy zidentyfikowanej substancji, ale poinformowali, że ich ustalenia są zbieżne …

W reakcji na próbę otrucia Skripalów na terenie Wielkiej Brytanii, rząd Theresy May podjął w marcu decyzję o wydaleniu 23 pracowników ambasady Rosji w Wielkiej Brytanii. Natomiast USA, Wielka Brytania, Francja i Niemcy uznały we wspólnym oświadczeniu, że to Rosja jest winna próbie otrucia Skripala i jego córki.

Ówczesny szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson powiedział wtedy nawet, że „można wyobrazić sobie poczucie odrazy – a w istocie gwałtu – jakiego doznała Wielka Brytania w sytuacji, gdy w tym spokojnym, średniowiecznym mieście doszło do pierwszego w Europie ofensywnego użycia środka paralityczno-drgawkowego po II wojnie światowej”.

Rosja konsekwentnie zaprzecza, powtarzając, że przedstawiane jej zarzuty są bezpodstawne, a brak – jak uważa Kreml – współpracy Londynu ws. Skripala jest złamaniem porozumień międzynarodowych. W reakcji na otrucie Skripalów część państw członkowskich UE, w tym Polska, podjęło decyzję o wydaleniu rosyjskich dyplomatów.

16 krajów członkowskich UE wydaliło rosyjskich dyplomatów

W skoordynowanej akcji wydalania rosyjskich dyplomatów, którzy uznani zostali za pracujących pod przykryciem oficerów wywiadu, wzięły w sumie udział 22 kraje. 16 z nich to państwa członkowskie UE. Reakcja ta jest odpowiedzią na otrucie w Wielkiej Brytanii byłego pułkownika rosyjskiego …

Podobnie postąpiły Stany Zjednoczone, Kanada i Australia.

W odpowiedzi na wydalenie rosyjskich dyplomatów Kreml zrewanżował się tym samym i zdecydował o wydaleniu z Rosji zachodnich dyplomatów.

Rosja wydali brytyjskich dyplomatów

Rosja wyrzuci 23 brytyjskich dyplomatów. Po próbie otrucia Siergieja Skripala i jego córki Julii relacje na linii Moskwa – Londyn się zaogniają.

Jak poinformowało rosyjskie MSZ w oświadczeniu cytowanym przez agencję AFP, brytyjscy dyplomaci mają zostać wyrzuceni „w ciągu tygodnia”. To …