Brytyjska para książęca z oficjalną wizytą w Polsce

Brytyjska para książęca podczas wizyty w Paryżu. //źródło: https://www.royal.uk

Od dziś do środy w Polsce przebywać będzie brytyjska para książęca z dziećmi. W tym czasie odwiedzą Warszawę i Gdańsk.

William i Kate wraz z niespełna 4-letnim Georgem i 2-letnią Charlottą, zamieszkają w warszawskim Belwederze.

Najpierw Pałac Prezydencki

W poniedziałek (17 lipca) po południu para książęca wyląduje w Warszawie, gdzie zostanie podjęta przez parę prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w Pałacu Prezydenckim. Przewidziany jest spacer po pałacowych ogrodach oraz śniadanie wydane na cześć gości przez parę prezydencką. Potem brytyjska rodzina królewska odbędzie spacer po Krakowskim Przedmieściu, a następnie wspólnie z prezydencką parą odwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam spotkają się z polskimi i brytyjskimi weteranami II wojny światowej, bohaterami powstania warszawskiego, a także z tymi, którzy w powstaniu pomagali. Obie pary: książęca oraz prezydencka oddadzą też hołd powstańcom warszawskim zapalając znicze pod dzwonem „Monter”.

Spotkanie nt. współpracy start-upów

Książę William i księżna Cambridge Kate wezmą też udział w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire. Tematem spotkania będą startupy i początek polsko-brytyjskiego przedsięwzięcia pod nazwą „Warsaw-London bridge”, którego celem jest współpraca startupów z obu krajów oraz pomoc małym polskim firmom w uzyskaniu dostępu do globalnych rynków.

Przyjęcie na cześć brytyjskiej królowej

Wieczorem w Łazienkach Królewskich w obecności pary książęcej odbędzie się przyjęcie na cześć brytyjskiej królowej Elżbiety z okazji jej 91. urodzin. Gośćmi honorowymi będzie polska para prezydencka. Właśnie tam książę William wygłosi przemówienie, które ma być jedynym publicznym wystąpieniem księcia podczas wizyty w Polsce. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział, że brytyjski ambasador odczyta tam również list brytyjskiej królowej.

Drugi dzień w Gdańsku

Drugi dzień wizyty w Polsce para książęca spędzi na Pomorzu. William i Kate najpierw odwiedzą były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie, gdzie oddadzą hołd ofiarom nazizmu. Spotkają się tam także z byłymi więźniami.

Po południu brytyjska rodzina królewska dotrze do Gdańska. „Bardzo nas cieszy informacja o tym, że para książęca oprócz Warszawy znajdzie również czas na wizytę w Gdańsku. To dla nas wyróżnienie, ale też ogromna promocja miasta” – zareagował na wiadomość o przyjeździe Williama i Kate prezydent Paweł Adamowicz.

Teatr Szekspirowski

Książęca para odwiedzi najpierw Teatr Szekspirowski, gdzie ma obejrzeć krótkie przedstawienie i spotkać się z przedstawicielami świata kultury. Patronem tego teatru jest ojciec księcia Williama, książę Walii Karol, który zwiedzał Gdańsk ponad 20 lat temu. Jego wizyta związana była właśnie z planem budowy Teatru Szekspirowskiego, w którą zaangażowana była fundacja Theatrum Gedanese, a następca brytyjskiego tronu – miłośnik architektury, został patronem tego projektu.

Centrum Solidarności

Kolejnym punktem wizyty w Gdańsku jest Europejskie Centrum Solidarności, gdzie przewidziane jest spotkanie z przywódcą „Solidarności” i byłym prezydentem Lechem Wałęsą. Ma się on przyłączyć do księcia i księżnej Cambridge w trakcie zwiedzania wystawy prezentującej historię Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. „Od dawna byliśmy umówieni. Wszystko jest już chyba dopięte na ostatni guzik, żeby godnie ich tu przyjąć” – powiedział TVN24 Wałęsa przyznając, że przygotował się do rozmowy z brytyjska parą książęcą.

Po wspólnym zwiedzaniu para książęca razem z byłym prezydentem przejdą przez historyczną Bramę Stoczni i złożą wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniając w ten sposób bohaterstwo polskiej Solidarności.

Spacer po starówce

Brytyjska rodzina królewska zobaczy też Dwór Artusa i odbędzie spacer w pobliżu Fontanny Neptuna. Będą tam mieli okazję do degustacji polskich pierogów i tradycyjnego likieru Goldwasser. Obejrzą również pokaz obrabiania bursztynu.

Gdańską starówkę odwiedził nie tylko książę Karol, ale też – i to nawet dwukrotnie – jego siostra księżniczka Anna. Po raz pierwszy była ona w Gdańsku w 1991 roku, a podczas kolejnej wizyty, w 2006 r., została matką chrzestną statku „Pharos” przygotowanego w Gdańskiej Stoczni Remontowej dla brytyjskiego armatora.

Po wizycie w Gdańsku książęca para wróci do Warszawy, gdzie spędzi drugą noc. Ich wizyta w Polsce zakończy się w środę (19 lipca) prywatnym spotkaniem w Belwederze z parą prezydencką. Potem brytyjska para książęca odleci do Berlina.

Dyplomacja brytyjskiej rodziny królewskiej

„Wizyta Williama i Kate w Polsce jest doskonałym przykładem dyplomacji prowadzonej przez rodzinę królewską na prośbę brytyjskiego rządu” – cytuje PAP opinię Konrada Jagodzińskiego z Brand Finance, który jest współautorem nowego raportu o wartości brytyjskiej monarchii (ma się ukazać jesienią).

Jego zdaniem w czasie wizyty w Polsce książęca para podkreśli znaczenie wspólnej historii w czasie II wojny światowej i wkład prawie miliona Polaków w gospodarkę i społeczeństwo Wielkiej Brytanii, a także zwróci uwagę na współpracę w dziedzinie kultury, sztuki i biznesu. Jagodziński podkreślił, że „ma to pośrednio na celu wygenerowanie dobrej woli i sympatii w trudnym okresie negocjacji dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej”.

Prezes agencji Brand Finance (londyńska firma doradcza zajmująca się wyceną marek i przedsiębiorstw) David Haigh zwrócił natomiast uwagę, że gdyby książę William publicznie pochwalił jakąś polską firmę, to przyniosłoby jej to konkretne korzyści, a gdyby księżna Kate ubrała się w strój polskiego projektanta, to można byłoby się spodziewać, że ubrania jego autorstwa wyprzedadzą się w pół godziny. Jego zdaniem w podobny sposób pojawienie się pary książęcej m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego i Gdańskim Teatrze Szekspirowskim prawdopodobnie wzbudzi zainteresowanie Polską wśród brytyjskich turystów planujących wakacyjne wyjazdy. Jak tłumaczy Haigh w rozmowie z PAP, książęca para i książę Harry stali się bowiem nową twarzą monarchii, odmieniając jej wizerunek i skupiając na sobie znacznie więcej uwagi niż następca tronu, książę Karol.