Bruksela: Pierwsza zagraniczna wizyta nowej prezydent Gruzji

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili i Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Źródło: Twitter

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, Komisarz UE ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa Johannes Hahn i gruzińska prezydent Salome Zurabiszwili zadeklarowali chęć kontynuacji intensywnej współpracy między Gruzją a Unią Europejską.

 

Donald Tusk powitał prezydent Gruzji w Brukseli podczas jej pierwszej zagranicznej wizyty jako głowy państwa i pogratulował zwycięstwa w niedawnych wyborach. „Doceniam pani wysiłki zmierzające do zlikwidowania podziałów społecznych i politycznych w Gruzji” – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej, dodając, że partnerstwo między UE a Gruzją jest „bardzo mocne i długoterminowe”.

W trakcie spotkania Hahn-Zurabiszwili oboje potwierdzili, że rok 2019 będzie ważny dla relacji Gruzja-UE. Ponadto prezydent Gruzji poinformowała o obecnej sytuacji w dwóch gruzińskich okupowanych prowincjach Abchazji i Osetii Południowej oraz zwracała uwagę na niepokojącą sytuację humanitarną w tych regionach.

Z kolei Donald Tusk ponownie zadeklarował, że UE popiera suwerenność i integralność terytorialną Gruzji oraz podejmuje wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu. „W ubiegłym roku Tbilisi rozpoczęło ważne inicjatywy handlowe, edukacyjne i zdrowotne dla osób żyjących w Abchazji i Osetii Południowej. Jesteśmy gotowi ułatwić dialog oraz zapewnić dalszą pomoc tym, których życie zostało dotknięte konfliktem”- powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

Prezydent Zurabiszwili podziękowała Tuskowi za „bardzo istotną rolę, jaką UE odgrywa w utrzymywaniu pokoju i stabilności wzdłuż linii okupacyjnej”. „Obecność misji monitorującej UE jest niezwykle ważna, ponieważ jest to jedyna międzynarodowa misja zapewniająca poczucie bezpieczeństwa dla ludności, która żyje po obu stronach linii okupacyjnej” – oświadczyła gruzińska prezydent, podkreślając potrzebę większego zaangażowania społeczności międzynarodowej w rozwiązywanie konfliktów.

Historycznie niskie notowania Putina

Liczba Rosjan, którzy ufają prezydentowi spadła do historycznego minimum. Nastroje społeczne – od kiedy wyparował „krymski” entuzjazm – są coraz bardziej pesymistyczne.
 

Dziś prezydentowi wierzy tylko 33,4 proc. poddanych. Tak niskich notowań przywódca kraju nie miał podczas całego już 19-letniego okresu …

Unia Europejska jest jednym z największych partnerów handlowych Gruzji, a od wprowadzenia ruchu bezwizowego w marcu 2017 r. skorzystało z niego ponad 300 000 Gruzinów.