Bruksela jednak dla Carlesa Puigdemonta

Carles Puigdemont, źródło Wikipedia

Carles Puigdemont, źródło Wikipedia

Carles Puigdemont odniósł pierwsze zwycięstwo przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości. Przebywający obecnie w Belgii były premier rządu Katalonii uzyskał prawo startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego, pomimo ciążących na nim w Hiszpanii zarzutów.

 

Dokładnie tydzień. Tyle trwała niepewność Carlesa Puigdemonta. 29 kwietnia Hiszpańska Centralna Komisja Wyborcza (Junta Electoral Central) zabroniła politykowi przebywającemu w Waterloo pod Brukselą startu w zbliżających się wyborach do Europarlamentu. Wczoraj Sąd Administracyjny w Madrycie unieważnił tę decyzję. Puigdemont będzie mógł zatem kandydować z „1” w Katalonii z list partii Junts per Catalunya – Lliures per Europa (Razem dla Katalonii – Wolni dla Europy; JuntsXCat). Wyrokiem sądu w wyborach będą mogli także wystartować „2” i „3” z list tej samej partii: Clara Ponsati (była katalońska minister) i Toni (Antonio) Comin (także były członek regionalnego rządu).

Całej trójce grozi aresztowanie w Hiszpanii za rolę w zorganizowaniu nieuznawanego przez Madryt katalońskiego referendum niepodległościowego z 1 października 2017 r. Tuż po zawieszeniu przez rząd centralny Mariano Rajoya władz autonomicznych w październiku 2017 r., wymieniona trójka zbiegła do Belgii, by uniknąć zatrzymania przez wymiar sprawiedliwości. Pozostali secesjoniści (w tym m. in. były premier Oriol Junqueras) odpowiadają za rebelię i podżeganie do buntu przez Sądem Najwyższym w Madrycie, za co grozi im od 7 do nawet 25 lat więzienia.

Bruksela nie dla Carlesa Puigdemonta

Brzmi paradoksalnie – jeśli wziąć pod uwagę, że mieszka w Brukseli – ale kandydatura byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta w majowych wyborach do PE została wczoraj zablokowana przez Hiszpańską Centralną Komisję Wyborczą.
 

Mieszkający w Waterloo pod Brukselą były premier rządu Katalonii …

„Brak przesłanek do skreślenia z list”

W piątek madrycki Sąd Administracyjny zwrócił się do Sądu Najwyższego o zaopiniowanie decyzji Komisji Wyborczej. W niedzielnej sentencji wyroku zaznaczono, że ani Puigdemont, ani pozostali kandydaci nie zostali skazani prawomocnym wyrokiem sądu, dlatego brak podstaw pozbawienia ich możliwości ubiegania się o miejsce w Parlamencie Europejskim. Sąd Najwyższy wezwał Sąd Administracyjny do „natychmiastowego” wydania korzystnego orzeczenia dla całej trójki.

W uzasadnieniu można także przeczytać, że zakwestionowanie udziału w wyborach narusza „fundamentalne prawo” zapewnione przez konstytucję, a ucieczka z kraju nie może być przyczyną niedopuszczenia do wyborów. „Natychmiastowa” decyzja została wydana wczoraj przed południem przez madrycki Sąd Administracyjny.

Hiszpania: Socjaliści znów stworzą rząd mniejszościowy?

Hiszpańska wicepremier poinformowała, że jej ugrupowanie samodzielnie utworzy rząd, a ministerialne teki nie zostaną zaproponowane innym ugrupowaniom. Oznacza to konieczność szukania poparcia u innych ugrupowań dla przegłosowania poszczególnych ustaw. To daje z kolei więcej znaczenia np. katalońskim nacjonalistom.
 

W niedzielnych (28 …

Jaka przyszłość Puigdemonta?

Tuż po marcowej nominacji przez Razem dla Katalonii (JuntsXCat) do startu w wyborach europejskich, były kataloński premier zaznaczył, że „nadszedł czas, aby zrobić kolejny krok w celu umiędzynarodowienia prawa do samostanowienia Katalonii”.

Jednak konserwatywna Partia Ludowa (PP) i liberalna Obywatele (Ciudadanos – Cs) zaskarżyły jego kandydaturę do Hiszpańskiej Komisji Wyborczej podważając prawo polityka do skorzystania z czynnego prawa wyborczego. Komisja Wyborcza niejednogłośnym wyrokiem przyznała obu partiom rację. Teraz jednak, po decyzji Sądu Administracyjnego, wydaje się, że już nikt nie zablokuje startu w wyborach.

Jednak nie oznacza to, że Puigdemont – o ile zostanie wybrany – zasiądzie w Parlamencie Europejskim. Prawnicy katalońskich niepodległościowców uważają, że immunitet parlamentarny obowiązuje od momentu zdobycia mandatu w głosowaniu. Innego zdania są służby prawne PE, które twierdzą, że warunkiem objęcia mandatu jest uregulowanie sytuacji prawnej w Hiszpanii. To, z oczywistych względów może być trudne, a ewentualny powrót będzie skutkował aresztowaniem.

Wybory w Hiszpanii. Przebrzmiały urok monarchii

Hiszpania jest największym krajem Unii Europejskiej, w którym odbędą się w tym roku wybory parlamentarne. Do głosowania dojdzie w najbliższą niedzielę (28 kwietnia). Kampania wyborcza toczy się głównie wokół dyskusji o gospodarce i Katalonii, ale nie brakuje tematów – obecnie …

Po ogłoszeniu korzystnego wyroku zapanowała radość w obozie secesjonistów. Marta Vilalta, rzeczniczka promującej niepodległość Republikańskiej Lewicy Katalonii (Esquerra Republicana de Catalunya – ERC) podkreśliła, że „za zwycięstwem stoi doskonała praca prawników. Katalońskie siły niepodległościowe będą chciały wykorzystać ten potencjał służąc wszystkim obywatelom UE”. Puigdemont dodał, że „nasz zespół wie, co jest w zasięgu ręki, jak o to walczyć i wygrać”.