Brexit: 700 tys. Polaków zostaje w Wielkiej Brytanii

Polacy stanowią największą grupę narodowościową wśród imigrantów w Wielkiej Brytanii/ Photo: @massimovirgilio [Unsplash]

Polacy stanowią największą grupę narodowościową wśród imigrantów w Wielkiej Brytanii/ Photo: @massimovirgilio [Unsplash]

Aż 700 tys. Polaków mieszkających obecnie w Wielkiej Brytanii skorzystało z prawa do stałego osiedlenia się na Wyspach – poinformował szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. Przypomniał także, że każdy kto po brexicie będzie chciał pracować w Wielkiej Brytanii, będzie musiał wcześniej otrzymać uprawniająca go do tego wizę.

 

Polacy stanowią największą grupę narodowościową wśród imigrantów w Wielkiej Brytanii, a język polski jest drugim pod względem popularności językiem w Anglii i trzecim w Wielkiej Brytanii (po angielskim i walijskim). Liczbę naszych rodaków na Wyspach szacuje się nawet na 1,5 mln, choć spis z 2018 r. wykazał, że oficjalnie w Zjednoczonym Królestwie żyje 905 tys. osób narodowości polskiej (według danych eurostatu z tego samego roku jest ich 919 261 tys.), z czego 832 tys. urodziło się w Polsce.

Wielka Brytania: 3 mln wniosków o status osoby osiedlonej

Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy na stałe mieszkają w Wielkiej Brytanii mogą zagwarantować zdecydowaną większość swoich dotychczasowych praw, o ile zarejestrują się w specjalnym systemie. Zrobiło już tak 3 mln osób.

 

System, który działa na zasadzie aplikacji mobilnej na smartfony …

700 tys. Polaków nie wraca z Wysp po brexicie, potrzebne im będą paszporty

“Brexit wymusza zmianę statusu Polaków zamieszkałych w Wielkiej Brytanii” – przypomniał Zbigniew Rau we wtorkowym (15 grudnia) wywiadzie dla TVP Polonia. “Wiemy już, że (…) z możliwości stałego osiedlenia się na wyspach brytyjskich skorzystało zgodnie z danymi tamtejszego ministerstwa spraw wewnętrznych, ponad 700 tys. Rodaków” – przekazał minister.

Rau podkreślił, że praca polskich placówek na Wyspach koncentruje się obecnie na “wzmożonej akcji wystawiania paszportów”, bo po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE  będą one bardziej potrzebne niż dowody osobiste którymi Polacy mogą posługiwać się obecnie.

Nieosiedlonym potrzebne będą wizy

Minister spraw zagranicznych podkreślił, że brexit zmienia również  zasady regulujące wjazd  na terytorium Zjednoczonego Królestwa nieosiedlonych tam obcokrajowców. Znosi bowiem ruch bezwizowy, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Zbigniew Rau uspokajał jednak, że ruch bezwizowy zostanie utrzymany, tyle że jedynie “dla tych, którzy będą Wyspy odwiedzać w celach turystycznych, krótkich pobytów biznesowych, naukowych, czyli do sześciu miesięcy, natomiast w pozostałych przypadkach będziemy podlegać obowiązkowi wizowemu”.

Podkreślił przy tym, że wszyscy, którzy będą przyjeżdżać z Polski, żeby pracować w Wielkiej Brytanii, będą musieli wystąpić o wizy pracownicze.

“Twardy brexit” najbardziej prawdopodobny?

Zarówno premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, jak i przedstawiciele instytucji unijnych z głównym negocjatorem ds. brexitu Michelem Barnierem przyznają, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem ws. przyszłych relacji UE-Wielka Brytania wciąż pozostaje brak porozumienia, czyli tzw. twardy brexit. Jednak gwarancje praw obywateli państw członkowskich na Wyspach Brytyjskich i praw Brytyjczyków mieszkających w UE, zostały już uregulowane.

Brexit: Rozmowy trwają. Spór dotyczy m.in tzw. klauzuli ewolucyjnej

Wielka Brytania i Unia Europejska uzgodniły, że będą kontynuować rozmowy w sprawie przyszłych relacji.

Natomiast na decyzję czekają wciąż kwestie dalszych stosunków handlowych, mimo że umowa je regulująca ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Jej brak przed końcem roku – kiedy skończy się okres przejściowy po brexicie – oznacza, że od 1 stycznia handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), z zastosowaniem ceł, kwot ilościowych i innych barier chroniących oba rynki.

Szefowa KE: Wciąż jest ścieżka do porozumienia

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przyznała wczoraj (16 grudnia) w Parlamencie Europejskim, że nie wiadomo czy uda się zawrzeć porozumienie handlowe z Wielką Brytanią jeszcze w tym miesiącu, ale zapewniła,  że w rozmowach na ten temat udało się dokonać postępu.

Brexit: Wielka Brytania usunie sporną klauzulę z ustawy o rynku wewnętrznym

To efekt osiągniętego we wtorek porozumienia z Unią Europejską.

“Nie mogę powiedzieć czy będzie umowa, czy nie. Ale mogę powiedzieć, że jesteśmy obecnie na ścieżce do porozumienia. Ścieżka jest wąska, ale jest” – tłumaczyła w Parlamencie Europejskim szefowa KE dodając,  że “następne dni będą decydujące”. Von der Leyen podkreśliła, że najważniejsze punkty sporne między Brukselą i Londynem są wciąż te same, czyli kwestie związane z rybołówstwem i warunkami uczciwej konkurencji.

Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską o północy z 31 stycznia  na 1 lutego tego roku.