Bośnia i Hercegowina: Ruch „Sprawiedliwość dla Davida” protestuje już 9. miesiąc

Protest ruchu, Sprawiedliwość dla Dawida (źródło: euractiv.jutarnji.hr)

W Banja Luce codziennie od 9 miesięcy są organizowane protesty ruchu „Sprawiedliwość dla Davida”, po tym jak doszło tam do śmierci młodego Davida Dragicevicia.

 

Przeciwko niesprawiedliwości

Na początku marca 2018 r. w Banja Luce (Republika Serbska) znaleziono ciało 21-letniego Davida Dragicevicia. Zdaniem bośniackiej policji doszło prawdopodobnie do wypadku. Od samego początku ojciec Davida, Davor był przekonany, że jego syn został zamordowany, a władze ukrywają ten fakt. Policja przedstawiała sprzeczne sprawozdania i oświadczenia dotyczące śmierci Davida.

25 marca 2018 r. rodzina Davida zorganizowała pierwszy protest, domagając się sprawiedliwości i ukarania sprawców.

W kwietniu 2018 r. w całej Bośni (m.in. w Sarajewie, Tuzli i Mostarze) wyszło na ulice ponad 10 tysięcy protestujących, a w październiku (tuż przed wyborami parlamentarnymi w Bośni) zgromadziło się łącznie 40 tysięcy osób.

Partia rządząca i jej przywódca, były prezydent Republiki Serbskiej, a teraz serbski członek trójstronnej prezydencji Bośni, Milorad Dodik, twierdzi, że protesty są polityczne, ponieważ na demonstracjach pojawiają się politycy opozycji. Minister spraw wewnętrznych Republiki Serbskiej, Dragan Lukać powiedział, że władze nie będą dłużej tolerować „nielegalnych” zgromadzeń na placu, ponieważ utrudniają codzienne życie obywatelom. Minister oskarżył także posłów opozycyjnych, którzy przyłączyli się do protestu o prowokowanie eskalacji przemocy.

Pod koniec grudnia 2018 r. Davor Dragicević został tymczasowo aresztowany za brak odpowiedzi na wezwanie na rozprawę sądową pod zarzutem „zagrożenia bezpieczeństwa” podczas protestu, który odbył 17 grudnia przed parlamentem. Jego aresztowanie wywołało protesty i starcia z policją w Banja Luce. Kilku polityków opozycji, którzy przybyli by poprzeć Dragicevicia, również zostało zatrzymanych.

Unia Europejska zaniepokojona

Przedstawicielstwo UE w Bośni i Hercegowinie wydało specjalne oświadczenie do bośniackich władz: „Poprosiliśmy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych o natychmiastowe wyjaśnienie trwających aresztowań różnych osób związanych z ruchem „Sprawiedliwość dla Davida”. Wydarzenie to alarmuje o niepokojącym stanie rządów prawa w państwie”.

Unijny ambasador w Bośni, Lars-Gunnar Wigemark również aktywnie wspiera ruch „Sprawiedliwość dla Davida” w mediach społecznościowych, podkreślając by zachował swój pokojowy charakter.