Boris Johnson do Rosji: Odpowiemy na hakerskie ataki

Boris Johnson, źródło Flickr/EU2017EE Estonian Presidency, fot. Arno Mikkor (EU2017EE)

Boris Johnson, źródło: Flickr/EU2017EE Estonian Presidency, fot. Arno Mikkor (EU2017EE)

Brytyjski minister spraw zagranicznych zapowiedział, że jeśli jego kraj znów stanie się obiektem ataków ze strony rosyjskich hakerów, odpowie symetrycznymi krokami odwetowymi. Boris Johnson dziś złoży wizytę w Moskwie jako pierwszy szef brytyjskiej dyplomacji od pięciu lat.

 

O mieszanie się w wewnętrzne sprawy Wielkiej Brytanii poprzez działalność hakerską oraz dezinformacyjną oskarżyła Rosję w ubiegłym miesiącu premier Theresa May, gdy wygłaszała przemówienie na dorocznym bankiecie dla inwestorów w londyńskim City. Teraz jeszcze ostrzejsze stanowisko Londynu ma zamiar przedstawić w bezpośrednich rozmowach ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem minister spraw zagranicznych Boris Johnson. Podczas dzisiejszej (22 grudnia) wizyty w Moskwie Johnson ma oświadczyć, że Wielka Brytania „nie będzie dłużej tolerować rosyjskich wrogich działań”, a wzajemne relacje „nie były tak złe już od bardzo długiego czasu”. „Są takie obszary, w których Rosja zachowuje się wobec nas najbardziej wrogo od chwili zakończenia zimnej wojny” – powiedział szef brytyjskiej dyplomacji w rozmowie z dziennikarzami.

Theresa May: Rosja to zagrożenie dla europejskiego porządku

Brytyjska premier zarzuciła Moskwie, że miesza się w wewnętrzną brytyjską politykę, a stosując dezinformację wpływa na sytuację polityczną w Europie i prowokuje niezgodę wewnątrz europejskich społeczeństw. Zwróciła się też bezpośrednio do prezydenta Rosji, do którego zaapelowała o „podążanie inną ścieżką …

Boris Johnson dodał także, że relacje z Rosją „nie mogą być kwestią rutynową w sytuacji, gdy ten kraj usiłuje zdestabilizować Europę”. Zapowiedział też symetryczne brytyjskie kroki odwetowe, gdyby Moskwa dalej stosowała wobec Londynu ataki hakerskie. „Mogę zapewnić, że Wielka Brytania jest na tym polu jednym ze światowych liderów. Nie uciekamy się do złośliwych czy destrukcyjnych cyberdziałań, ale logika odstraszania także na tym polu jest czymś czego znaczenie zaczynamy coraz mocniej doceniać oraz coraz skuteczniej sobie przyswajać” – oświadczył Johnson.

Słowa brytyjskiego ministra wesprzeć może opublikowany na początku tygodnia doroczny raport komisji ds. wywiadu i bezpieczeństwa w Izbie Gmin, w którym znalazły się informacje o rozwinięciu przez Wielką Brytanię zdolności w kierunku cyberuderzeń w należące do innych państw systemy komunikacyjne, obronne oraz inną infrastrukturę.

Jeden z szefów brytyjskiego cyberwywiadu oskarżył Rosję o ataki hakerskie

Chodzi o przypadki ubiegłorocznych ataków na brytyjskie media oraz sektory energetyczny i telekomunikacyjny. Rosyjska ambasada w Londynie odrzuciła w imieniu Moskwy te zarzuty.
 
Oskarżenia w kierunku Rosji skierował Ciaran Martin, dyrektor wykonawczy Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC), które podlega Centrali Łączności Rządowej …

Na agendzie dzisiejszych rozmów Borisa Johnsona i Siergieja Ławrowa znalazły się nie tylko kwestie stosunków dwustronnych, ale także globalnego bezpieczeństwa i wpływu jaki wywierają na nie Korea Północna, sytuacja w Syrii oraz przyszłość porozumienia nuklearnego z Iranem. Szef brytyjskiej dyplomacji ma także poruszyć kwestię bezpieczeństwa angielskich kibiców piłkarskich podczas przyszłorocznych mistrzostw świata, które odbędą się w Rosji.