Bojkot unijnego szczytu w Sofii

Flaga Kosowa i Unii Europejskiej (Źródło: Flickr)

Cypr oraz Rumunia dołączyły do Hiszpanii i ostrzegają, że nie będą brały udziału w zbliżającym się unijnym szczycie poświęconym rozszerzeniu na Bałkany Zachodnie, jeśli będą w nim uczestniczyli przedstawiciele Kosowa.

 

Niepodległości Kosowa nie uznaje pięć państw członkowskich UE: Cypr, Grecja, Hiszpania, Rumunia i Słowacja. Kraje te nie zgadzają się zatem na obecność prezydenta Kosowa Hashima Thaçiego podczas unijnego szczytu w Sofii, który jest zaplanowany na 17 maja. Na początku 2018 r. hiszpański premier Mariano Rajoy oficjalnie poinformował już, że nie będzie brał udziału w spotkaniu w Sofii, jeśli będzie tam reprezentacja Prisztiny. Pięć unijnych krajów nie wyraża zgody na traktowanie Kosowa jako pełnoprawnego państwa, a co za tym idzie uwzględniania go w procesie integracji europejskiej. Państwa te mogą jednak wysłać swoich przedstawicieli na kolację poprzedzającą oficjalne rozpoczęcie szczytu, ale podczas głównych spotkań mogą już być jedynie reprezentowane przez inny kraj UE.

Ostatni unijny szczyt z państwami Bałkanów Zachodnich odbył się w 2003 r. W trakcie tych 15 lat wiele się jednak zmieniło. Doszło m.in. do secesji Czarnogóry od Serbii oraz ogłoszenia niepodległości przez Kosowo.

Na początku lutego 2018 r. Komisja Europejska przedstawiła sześć sztandarowych inicjatyw, które mają wzmocnić współpracę w wielu dziedzinach i wesprzeć proces integracji europejskiej Bałkanów Zachodnich. Działania te opierają się na obszarach: praworządności, bezpieczeństwa, migracji, rozwoju społeczno-gospodarczego, łączności transportowej i energetycznej, agendzie cyfrowej, pojednaniu i dobrosąsiedzkich relacjach. Krytycy strategii twierdzą, że jest realistycznym, by jej założenia były całkowicie zrealizowane przez państwa tego regionu, które borykają się z łamaniem praworządności, korupcją czy przestępczością zorganizowaną.

Kosowo: Kryzys polityczny. Partia serbskiej mniejszości opuściła rząd

Reprezentująca mieszkającą na terenie Kosowa mniejszość serbską partia Lista Serbska ogłosiła wyjście z koalicji rządowej. Powodem jest zatrzymanie i wydalenie przez kosowską policję przedstawiciela władz Serbii. Parlamentarna większość w Kosowie jest zagrożona.
 
Wyjście z rządzącej Kosowem koalicji ogłosił przewodniczący Listy Serbskiej …

Oczekiwania Serbii

Protest przeciwko udziałowi Kosowa w sofijskim szczycie złożyła także Serbia. W marcu 2018 r. po wydaleniu przedstawiciela serbskich władz Marko Djuricia z Kosowa i wyjściu partii serbskiej mniejszości z kosowskiego rząd Belgrad oświadczył po raz kolejny, że podczas szczytu w Sofii Kosowo nie może uczestniczyć jako państwo.

5 kwietnia 2018 r  serbska premier Ana Brnabić podczas rozmowy z dyrektorem ds. Europy Południowo-Centralnej w Departamencie Stanu USA Matthew Palmerem wyraziła sprzeciw wobec ataków na serbskich urzędników, cywilów i dziennikarzy przez policję w Prisztinie oraz wskazała, że Serbia oczekuje, iż społeczność międzynarodowa potępi przemoc i działania Kosowa. Premier dodała też, że Belgrad jest gotowy do kontynuowania dialogu z Prisztiną i podkreśliła znaczenie utworzenia Wspólnoty Gmin Serbskich.

Niepodległość Kosowa uznało do tej pory 116 krajów. Serbia również nie uznaje tej niepodległości, ale pod naciskiem UE powoli normalizuje relacje z Kosowem. Niemniej jednak, nadal  dochodzi regularnie do napięć na linii Belgrad-Prisztina.

Kosowo: 10 lat niepodległości

Minęło 10 lat od momentu ogłoszenia niepodległości przez Kosowo i odłączenia od Serbii. Obecnie oba państwa próbują podejmować działania w normalizacji stosunków, by w przyszłości ich akcesja do UE była możliwa.
 
17 lutego 2008 r. Kosowo jednostronnie ogłosiło niepodległość, co zostało …