Bliżej sankcji UE dla Turcji

Statek do podmorskich wierceń, źródło: MaxPixel

Unijni ministrowie spraw zagranicznych przyjęli w poniedziałek ramy prawne umożliwiające wprowadzenie sankcji w związku z tureckimi wierceniami u wybrzeży Cypru. W odpowiedzi prezydent Recep Tayyip Erdogan grozi zwolnieniem z więzień członków tzw. Państwa Islamskiego (IS) i wysłaniem ich do Europy.

 

 

Po tygodniach ostrzeżeń ze strony UE w sprawie nielegalnych wierceń Turcji u wybrzeży Cypru szefowie dyplomacji krajów Wspólnoty dali w poniedziałek (11 listopada) zielone światło na to, by w przyszłości można było nałożyć sankcje na Ankarę.

PE chce nałożenia sankcji na Turcję

Parlament Europejski wezwał w swojej rezolucji Turcję do natychmiastowego wycofania swoich wojsk z północno-wschodniej Syrii, gdzie mieszka głównie ludność kurdyjska. Europosłowie zaapelowali też do Komisji Europejskiej, aby przygotowała sankcje wobec Turcji.

 

Wczoraj (23 października) w Parlamencie Europejskim odbyła się debata plenarna …

Gotowość do sankcji

UE niemal od początku spory między Turcją i Cyprem ostrzegała Ankarę przed podjęciem „odpowiednich środków” w związku z prowadzeniem „nielegalnej działalności wiertniczej” w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru. Najpierw przywódcy państw UE podczas majowego nieformalnego szczytu w Sybinie przestrzegli Turcję przed przeprowadzeniem odwiertów w poszukiwaniu podmorskich złóż gazu ziemnego u wybrzeży Cypru.

Z kolei w lipcu przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział, że „nie pozwolimy by dobre relacje między UE a Turcją były wykorzystywane do podważania suwerenności jednego z państw członkowskich. Wszystkie inne państwa członkowskie wspierają Cypr”. W międzyczasie UE zawiesiła eksport broni do Turcji w związku z tureckimi działaniami zbrojnymi w północnej Syrii wymierzonymi przeciwko Kurdom.

UE zawiesi eksport broni do Turcji

Unia Europejska zawiesza eksport broni do Turcji. To odpowiedź państw członkowskich UE na tureckie działania zbrojne w północnej Syrii, które są wymierzone przeciw Kurdom.

 

Niemal tydzień trwa już operacja tureckiej armii przeciw syryjskim Kurdom. W akcji o kryptonimie „Źródło pokoju” wojska …

Groźby Erdogana

Wczorajsza decyzja szefów dyplomacji państw członkowskich UE oznacza, że jeśli Turcja będzie kontynuowała nielegalne odwierty u wybrzeży Cypru to osoby oraz podmioty zaangażowane w te działania zostaną objęte sankcjami. Na czym miałyby one polegać? Chodzi głównie o zakazanie wjazdu na teren Unii oraz zamrożeniu aktywów. Dodatkowo podmioty z państw członkowskich będą miały zakaz udostępniania funduszy osobom i podmiotom objętym sankcjami.

W odpowiedzi na wczorajszą decyzję prezydent Recep Tayyip Erdogan zagroził, że Turcja zwolni wszystkich więźniów tzw. Państwa Islamskiego (IS) i odeśle ich do Europy. Słowa tureckiego przywódcy padły w przededniu jego wizyty w USA. Erdogan podkreślił, że UE „powinna zmienić stanowisko wobec Turcji, która przetrzymuje w więzieniach bojowników IS”. Tureckie media informują, że Ankara będzie kontynuowała odsyłanie członków Is do krajów ojczystych, nawet jeśli poszczególne państwa będą odmawiały przyjęcia ich z powrotem.

Turcja i Rosja stworzą strefę buforową w Syrii

Rosja i Turcja utworzą w północnej Syrii buforową strefę bezpieczeństwa. Tym samym kontrolowane dotychczas przez Kurdów terytorium przejdzie we władanie Turków, Rosjan i syryjskiej rządowej armii. Kurdyjscy bojownicy mają znaleźć się poza tym terenem najpóźniej za tydzień.

 

Sześciogodzinna rozmowa prezydenta Rosji …

Tureckie wiercenia

Cypr alarmuje, że tureckie statki prowadzą wiercenia naruszając wyłączoną cypryjską strefę ekonomiczną. Turcja odpowiada, że ma zgodę na te działania od Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Ale to samozwańcze państwo powstałe po tureckiej inwazji na wyspę z 1974 r. uznawanie jest jedynie przez Ankarę. Turcy wskazują też na swoje wyliczenia dotyczące granicy szelfu kontynentalnego, która mają dawać prawo do prowadzenia wierceń.

Turcja kontynuuje ofensywę w Syrii

Mimo protestów społeczności międzynarodowej Turcja kontynuuje inwazję w Syrii – do soboty zginęło tam co najmniej 38 cywilów i 81 kurdyjskich bojowników, a ponad 191 tys. osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.