Białoruś wyrzuca wszystkich łotewskich dyplomatów, Łotwa wszystkich białoruskich

Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej, źródło: Flickr/МИД России (CC BY-NC-SA 2.0)

Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej, źródło: Flickr/МИД России (CC BY-NC-SA 2.0)

Władze Białorusi postanowiły wydalić ambasadora Łotwy w Mińsku, a także cały łotewski personel dyplomatyczny. Dyplomacja łotewska odpowiedziała wobec białoruskiej tym samym. To echa uprowadzenia do Mińska samolotu lecącego z Grecji na Litwę z białoruskim opozycjonistą na pokładzie.

 

„Ambasadorowi Łotwy polecono opuszczenie Białorusi w ciągu doby” – poinformował dziś  (24 maja) popołudniu minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej. Pozostały łotewski personel dyplomatyczny ma opuścić placówkę w Mińsku w ciągu 48 godzin.

Łotwa wyrzuca dyplomatów białoruskich

W białoruskiej stolicy pozostanie tylko jeden pracownik administracyjno-techniczny z Łotwy, który ma doglądać samego budynku ambasady. Wcześniej łotewskiego ambasadora wezwano do MSZ Białorusi, gdzie złożono kategoryczny protest w sprawie „państwowego wandalizmu”, jakiego miała się rzekomo dopuścić Łotwa.

Chodzi o decyzję mera Rygi – Mārtiņša Staķisa – który zadecydował w związku z trwającymi właśnie na Łotwie Mistrzostwami Świata w Hokeju na Lodzie o zastąpieniu oficjalnej , używanej obecnie czerwono-zielonej flagi Białorusi flagą biało-czerwono-białą, która nawiązuje do dawnych barw tego kraju, które są obecnie używane na antyłukaszenkowskich protestach opozycji, przez co są zakazane na Białorusi.

Białoruskie władze zażądały natychmiastowego przywrócenia czerwono-zielonej flagi, a usunięcia tej biało-czerwono-białej, a także przeprowadzenia dochodzenia ws. ich zamiany oraz oficjalnych państwowych przeprosin.

„Nie możemy pozostawić takich prowokacyjnych działań bez odpowiedzi” – powiedział minister Makiej. Decyzja o wydaleniu łotewskich dyplomatów dotyczy tylko głównej placówki w Mińsku, a nie obejmuje konsulatu Łotwy w Witebsku na północnym-wschodzie Białorusi.

Władze Łotwy odpowiedziały Białorusi natychmiast symetryczną reakcją dyplomatyczną. Łotewski MSZ zadecydował o natychmiastowym wydaleniu z kraju białoruskiego ambasadora, a także całego personelu dyplomatycznego z wyjątkiem jednego pracownika administracyjno-technicznego. Informacje w tej sprawie potwierdziło już biuro prasowe łotewskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Łotwa: Linie lotnicze Air Baltic po wczorajszym uprowadzeniu samolotu Ryanair omijają Białoruś

Łotewskie linie lotnicze zmieniły trasy przelotu swoich samolotów, aby ominąć przestrzeń powietrzną Białorusi. To skutek wczorajszego (23 maja) uprowadzenia do Mińska samolotu z Aten do Wilna, aby aresztować białoruskiego opozycjonistę. Omijanie Białorusi rozważają też m.in. PLL LOT.

 

Samoloty linii Air Baltic …

Echa uprowadzenia samolotu do Mińska

Cała sprawa to odprysk wczorajszego (23 maja) uprowadzenia samolotu pasażerskiego irlandzkich linii lotniczych Ryanair lecącego w Aten do Wilna wraz z pasażerami pochodzącymi z kilku krajów europejskich, m.in. z Litwy, Łotwy, Białorusi, Polski czy Francji.

Białoruskim władzom, które tłumaczą, że otrzymały wiadomość o podłożeniu na pokładzie samolotu bomby, chodziło jednak najprawdopodobniej o zatrzymanie jednego z pasażerów – opozycyjnego białoruskiego blogera Ramana Pratasiewicza.

Trafił on już do aresztu w Mińsku, a za kratami jest także jego posiadająca również białoruskie obywatelstwo partnerka – Safija Sapiega. W białoruskiej stolicy pozostało jeszcze troje innych pasażerów, którzy posiadali rosyjskie i białoruskie obywatelstwa. Niezależne media na Białorusi podejrzewają, że byli to funkcjonariusze służb specjalnych ubezpieczający akcję.

Dziś białoruskie Ministerstwo Transportu opublikowało treść e-maila o rzekomej bombie. Miał go wysłać palestyński Hamas, który domagał się od Izraela natychmiastowego wstrzymania ognia w Strefie Gazy, a od Unii Europejskiej zerwania stosunków z Izraelem.

Kierownictwo Hamasu zdementowało jednak informacje, że ma cokolwiek wspólnego z uprowadzeniem samolotu na Białoruś, a eksperci powątpiewają w autentyczność e-maila, ponieważ trzy dni temu Hamas i Izraela zawarły już zawieszenie broni.

Samolot Lufthansy zatrzymany na lotnisku w Mińsku z powodu "zagrożenia terrorystycznego"

Po powtórnej kontroli pasażerów i bagażu samolot wystartował. To już kolejny w ciągu dwóch dni przypadek zakłócenia w Mińsku ruchu samolotu ze względu na rzekome niebezpieczeństwo.

Hokejowe mistrzostwa w Rydze zamiast w Mińsku

Mer Rygi tłumaczył, że zamiana flagi Białorusi z oficjalnej na historyczną to reakcja władz łotewskiej stolicy na wczorajszy incydent z samolotem i aresztowanie Pratasiewicza. To dla Aleksandra Łukaszenki – wielkiego miłośnika hokeja na lodzie – już druga zniewaga związana z tą imprezą.

Mistrzostwa Świata początkowo miały się odbyć nie tylko w Rydze, ale również w Mińsku. Jednak z powodu represji wobec białoruskiej opozycji ze strony reżimu Łukaszenki oraz trudnej do rozpoznania sytuacji epidemicznej związanej z lekceważeniem koronawirusa przez władze Białorusi, Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) zdecydowała o tym, że zawody odbędą się tylko na Łotwie.

Władze Białorusi alergicznie reagują też na biało-czerwono-białą flagę, która nawiązuje do czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego, a przede wszystkim do prób utworzenia pierwszego niepodległego państwa białoruskiego po I wojnie światowej oraz niepodległej Białorusi z czasów po rozpadzie ZSRR, a przed przejęciem w 1994 r. władzy przez Łukaszenkę.

Obecny białoruski przywódca przywrócił natomiast barwy państwowe jakie obowiązywały na Białorusi w latach 1951-1991, czyli w czasach sowieckich. Z flagi usunięto jedynie sierp i młot, a zmieniono ludowy ornament. Referendum w tej sprawie niezależni obserwatorzy uznali za sfałszowane.

Białoruś. Porwanie samolotu Ryanaira, żeby aresztować opozycjonistę

Polskie władze uznały porwanie samolotu Ryanair przez reżim Łukaszenki za akt państwowego terroryzmu.

Biało-czerwono-biała flaga symbolem opozycji

Tymczasem antyłukaszenkowska opozycja wciąż używa biało-czerwono-białych barw. Białoruskie służby skrzętnie jednak je usuwają z przestrzeni publicznej – rekwirują flagi czy zamalowują murale.

Podczas ostatnich opozycyjnych protestów doszło jednak do wielu happeningów związanych z zakazaną symboliką. Białorusini ubierali się w biało-czerwono-białe stroje, suszyli demonstracyjnie na balkonach pranie w takich kolorach, zawieszali flagi w trudno dostępnych miejscach czy np. zamrażali je w lodzie tworzącym się na rzekach.