Białoruś pozywa mera Rygi i szefa dyplomacji Łotwy. Powodem „zbezczeszczenie symboliki państwowej”

bialorus-ryga-lotwa-flaga-prokuratura-stakis-rinkevics-łukaszenka-hokej-mistrzostwa-swiata

Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkēvičs. / Zdjęcie: © European Union [EUCO Newsroom]

Białoruska prokuratura wszczęła postępowanie karne wobec mera Rygi Mārtiņša Staķisa i ministra spraw zagranicznych Łotwy Edgarsa Rinkēvičsa. Sprawa dotyczy zamiany podczas Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie oficjalnej flagi państwowej Białorusi flagą używaną przez  białoruską opozycję.

 

 

Prokurator generalny Białorusi stwierdził, że decyzja o wywieszeniu biało-czerwono-białej flagi zamiast flagi państwowej „uraziło godność narodową Białorusinów”. Zarzuty wobec dwóch łotewskich polityków dotyczą „zbezczeszczenia symboliki państwowej”. Śledztwo wszczęto na podstawie przepisów mówiących o podżegania do nienawiści na tle narodowościowym.

Chodzi o sytuację z poniedziałku (24 maja), gdy podczas odbywających się na Łotwie Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie mer Rygi Mārtiņš Staķis w obecności szefa łotewskiej dyplomacji Edgarsa Rinkēvičsa zastąpił wśród wywieszonych w Rydze w związku z Mistrzostwami flag państw uczestniczących w imprezie czerwono-zieloną flagę państwową Białorusi flagą biało-czerwono-białą.

Flaga, którą umieścili na maszcie łotewscy politycy, nawiązuje do dawnych barw Białorusi, które są obecnie używane na protestach opozycji i zakazane przez władze.

Białoruś wyrzuca wszystkich łotewskich dyplomatów, Łotwa wszystkich białoruskich

To echa uprowadzenia do Mińska samolotu lecącego z Grecji na Litwę z białoruskim opozycjonistą na pokładzie.

Białoruski minister: Staķis i Rinkēvičs „politycznie niedojrzali”

Decyzję w sprawie zmiany flagi ostro skrytykował minister sprawiedliwości Białorusi Oleg Śliżewski. „Trzeba pamiętać, że obecne symbole państwowe Republiki Białorusi były przedmiotem dyskusji i głosowano nad nimi w referendum w 1995 r. Nasi obywatele wybrali w drodze referendum właśnie te symbole”. Podkreślił przy tym, że symbole odzwierciedlają suwerenność kraju.

„To, w jaki sposób niektórzy politycy pozwalają sobie obchodzić się z symbolami innego państwa, nie może wywoływać emocji innych niż negatywne”, ocenił, cytowany przez państwową agencję BelTA. Według Ślizewskiego takie zachowanie „świadczy o politycznej niedojrzałości takich polityków”.

Minister zarzucił Staķisowi i Rinkēvičsa, że ci próbują zbić polityczny kapitał na wywoływaniu kontrowersji i sprzeciwianiu się Białorusi. „Wydaje mi się, że po prostu nie mają jak inaczej pokazać się przed potencjalnymi wyborcami i próbują na podobnych działaniach zdobyć łatwą przewagę”, osądził.

„Dlatego właśnie potępiam takie kroki i uważam je za nieakceptowalne w stosunkach międzynarodowych”, podsumował szef białoruskiego resortu sprawiedliwości.

Łotwa: Linie lotnicze Air Baltic po wczorajszym uprowadzeniu samolotu Ryanair omijają Białoruś

Łotewskie linie lotnicze zmieniły trasy przelotu swoich samolotów, aby ominąć przestrzeń powietrzną Białorusi. To skutek wczorajszego (23 maja) uprowadzenia do Mińska samolotu z Aten do Wilna, aby aresztować białoruskiego opozycjonistę. Omijanie Białorusi rozważają też m.in. PLL LOT.

 

Samoloty linii Air Baltic …

Rinkēvičs: Reżim Łukaszenki jest w desperacji

Wiadomość o objęciu ich postępowaniem skomentowali na Twitterze sami łotewscy politycy. „Prokurator generalny Białorusi wszczął postępowanie karne wobec mnie i mera Rygi Mārtiņša Staķisa. To dowód desperacji i szaleństwa reżimu (Alaksandra – red.) Łukaszenki”, napisał Edgars Rinkēvičs.

Odnosząc się do incydentu z ubiegłej niedzieli (23 maja), Rinkēvičs poradził przy okazji białoruskiemu prezydentowi, aby „lepiej przyjrzał się sprawie uprowadzenia samolotu Ryanair i rozpoczął śledztwo w sprawie terroryzmu sponsorowanego przez państwo”.

Staķis zaproponował z kolei Łukaszence skierowanie sprawy do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. „Tam na pewno uzyska odpowiedź na wszelkie pytania”, stwierdził.

Putin wspiera Łukaszenkę ws. uprowadzenia samolotu Ryanair. Mówi o "wybuchu emocji"

Putin wyraził wsparcie dla Łukaszenki w związku z sankcjami nałożonymi na Białoruś przez UE.

Białoruś wydaliła dyplomatów, Łotwa odpowiedziała tym samym

Wcześniej w odpowiedzi na incydent z flagą władze Białorusi postanowiły wydalić ambasadora Łotwy w Mińsku, a także cały łotewski personel dyplomatyczny. W Mińsku miał pozostać tylko jeden pracownik administracyjno-techniczny z Łotwy, doglądający budynku ambasady. Decyzja odnosiła się tylko do głównej placówki w Mińsku, nie obejmując konsulatu Łotwy w Witebsku.

Ryga odpowiedziała analogicznym krokiem, wydalając z kraju białoruskiego ambasadora, a także cały personel dyplomatyczny z wyjątkiem jednego pracownika administracyjno-technicznego.

W geście solidarności z Łotwą dwóch rosyjskich dyplomatów wydaliła Litwa. Jak poinformował w piątek resort dyplomacji tego kraju, na opuszczenie kraju otrzymali oni tydzień.