Białoruś: Opozycja znów protestowała przeciw zacieśnianiu integracji z Rosją

Protest białoruskiej opozycji, źródło: Flickr/Kasia_Jot (CC BY 2.0)

Białoruscy opozycjoniści przeprowadzili w Mińsku piątą już w tym miesiącu akcję protestacyjną przeciw pogłębianiu integracji ich kraju z Rosją. Prezydenci obu państw rozmawiali na ten temat w grudniu dwukrotnie.

 

We wczorajszej (29 grudnia) opozycyjnej manifestacji wzięło udział ok. 200 osób. Jej uczestnicy przeszli w pochodzie przez centrum Mińska z biało-czerwono-białymi flagami używanymi na Białorusi krótko po uzyskaniu niepodległości po upadku ZSRR, a później zdelegalizowanymi przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę, który przywrócił sporą część symboliki z czasów radzieckich.

Finałem demonstracji było utworzenie tzw. żywego łańcucha – opozycjoniści trzymając się za ręce ustawili się w rzędzie wzdłuż centralnej ulicy Mińska – Prospektu Niezależności. „Żądamy, by naszą ojczyzną nie targowano. Kategorycznie sprzeciwiamy się sojuszowi z imperialną Rosją” – mówił dziennikarzom jeden z przedstawicieli opozycyjnego ruchu „Obronimy Białoruś” (ruch skupia działaczy z różnych niezależnych organizacji) Wiaczasłau Siuczyk.

Na drodze do wspólnego państwa Białorusi i Rosji?

Już w najbliższy sobotę weekend dojdzie do rocznicowego spotkania prezydentów Białorusi i Rosji, podczas którego mają zostać podpisane dokumenty dotyczące bliższej współpracy obu państw.

 

 

Spotkanie prezydentów zaplanowane na najbliższą sobotę (7 grudnia) odbędzie się w 20 lat po podpisaniu umowy o …

Apele o uwolnienie aresztowanych

Uczestnicy manifestacji wznosili hasła nie tylko przeciw zacieśnianiu integracji z Rosją, ale także domagali się uwolnienia manifestantów aresztowanych po 4 poprzednich opozycyjnych protestach, które odbyły w grudniu – 7, 8, 20 i 21 grudnia. Żaden z nich (tak jak i wczorajszy protest) nie był uzgadniany z białoruskimi władzami, ale milicja nie zawsze na nie reagowała.

Wczorajsza akcja nie została przerwania przez mundurowych, ale poprzednio zdarzało się, że opozycjoniści byli karani grzywnami za „złamanie przepisów o zgromadzeniach masowych”. Jednak co najmniej 10 osób trafiło także do aresztu na 5-10 dni. To tak zwany areszt administracyjny, często stosowany wobec działaczy opozycji, aby uniemożliwić im pojawienie się na kolejnych wiecach. Być może władzom skutecznie udało się zniechęcić część opozycjonistów, ponieważ wczoraj na ulicach Mińska pojawiło się ich najmniej od chwili rozpoczęcia protestów.

Łukaszenka: Białoruś jest zainteresowana rozwijaniem relacji z UE

Prezydent Białorusi oświadczył, że jego kraj chce zacieśnić relacje z Unią Europejską, ale najpierw oczekuje podpisania porozumienia o ułatwieniach wizowych. „Nie powinno się nam stawiać żadnych warunków wstępnych” – stwierdził Aleksander Łukaszenka.

 

Rada Unii Europejskiej już 14 października zdecydowała, że UE …

Mozolna integracji Białorusi i Rosji

Z drugiej jednak strony ostatnie rozmowy między prezydentami Białorusi i Rosji – Aleksandrem Łukaszenką i Władimirem Putinem – nie przyniosły żadnych zmian w formalnych relacjach między oboma krajami. Z okazji przypadającej właśnie 20. rocznicy utworzenia Państwa Związkowego Białorusi i Rosji obaj politycy rozmawiali dwukrotnie, aby pogłębić integrację swoich państw. Spotkali się najpierw w Soczi, a później w Petersburgu.

Ale ich rozmowy na temat utworzenia pierwszych wspólnych instytucji (co byłoby realizacją zawartej dwie dekady temu umowy) spełzły na niczym. Obie strony mają bowiem sprzeczne interesy. Białoruś chce utrzymania bardzo korzystnych dla niej warunków zakupu gazu ziemnego i ropy naftowej, ponieważ produkcja nawozów sztucznych i soli potasowych (a do tego potrzebny jest gaz) oraz rafinacja ropy naftowej i odsprzedaż dalej gotowych paliw to dwa główne obszary handlu zagranicznego.

Tymczasem Rosja zainteresowana jest przejmowaniem kontroli nad kolejnymi gałęziami białoruskiej gospodarki oraz stopniowym wprowadzaniem zwierzchnictwa nad białoruski instytucjami i armią. Ponieważ Łukaszenka i Putin nie osiągnęli (przynajmniej oficjalnie) żadnego przełomu, obchody 20-lecia Państwa Związkowego Białorusi i Rosji były wyjątkowo skromne.

Białoruś szuka alternatyw dla rosyjskiej ropy

Z Polski a może z Kazachstanu? Białoruś szuka nowych źródeł dostawy ropy z powodu napięć z Rosją. Tymczasem w związku z konfliktem we wschodniej Ukrainie, Mińsk stał się pierwszym partnerem handlowym Kijowa w wielu branżach.
 

 

Relacje białorusko-rosyjskie są w ostatnich miesiącach …