Białoruś: Noblistka Swiatłana Aleksijewicz odmówiła składania zeznań

Swiatłana Aleksijewicz, źródło wikipedia Elke Wetzig

Swiatłana Aleksijewicz, źródło wikipedia Elke Wetzig

Przesłuchiwana wczoraj w Komitecie Śledczym białoruska laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Swiatłana Aleksijewicz odmówiła składania zeznań. Zachowała status świadka w sprawie o utworzenie opozycyjnej Rady Koordynacyjnej, której jest członkiem.

 

Przed budynkiem Komitetu Śledczego zgromadziło się ponad 100 osób, m.in. pisarze i aktywiści, by wesprzeć noblistkę.

“Nie daj Boże, by przelała się krew”

“Idę tam spokojnie, nie czuję się winna, wszystko, co robimy, jest absolutnie legalne i potrzebne” – oświadczyła przed przesłuchaniem Swiatłana Aleksijewicz, która zasiada w prezydium tej Rady powołanej z inicjatywy Swiatłany Cichanouskiej, kontrkandydatki prezydenta Alaksandra Łukaszenki w niedawnych wyborach.

Białoruś: Łukaszenka powołał nowy rząd, opozycja Radę Koordynacyjną

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powołał wczoraj nowy rząd w starym składzie, a opozycja – z inicjatywy jego kontrkandydatki w niedawnych wyborach Swiatłany Cichanouskiej – powołała do życia Radę Koordynacyjną. 

“Musimy być razem, nie ustępować i nie daj Boże, by przelała się krew” – powiedziała w środę (26 sierpnia) pisarka. Podkreśliła, że Białorusini domagają się zmian w sposób pokojowy i powinni pozostać zjednoczeni. “Jeśli się podzielimy, damy się rozdzielić, to stoczymy się w kierunku wojny domowej” – cytują media Aleksijewicz.

Rada Koordynacyjna nie przygotowuje przewrotu, chce zjednoczyć społeczeństwo

Zapewniła też, że zadaniem Rady Koordynacyjnej jest zjednoczenie społeczeństwa, a nie przygotowanie “jakiegoś przewrotu”. “Nie rozbito ani jednej witryny i ludzie zachowują się tak godnie, tak pięknie. Proponujemy nowy sposób, pokojowy sposób walki” – podkreśliła pisarka. W jej ocenie to, „co widać było w pierwszych dniach protestów, kiedy z ludzi robiono mięso, to już jest historia, miniona epoka”.

Białoruś: Rada Koordynacyjna liczy już 600 osób

Opozycyjna Rada Koordynacyjna w Białorusi liczy już 600 członków – poinformował na wczorajszej konferencji prasowej Pawieł Łatuszka z prezydium tej rady.

Noblistka zwróciła także uwagę, że „na naszych oczach tworzy się nacja, naród białoruski”. “Myślę, że każdy z was dzisiaj jest dumny ze swojego narodu. I, szczerze mówiąc, jeszcze niedawno tego poczucia nie mieliśmy” – powiedziała wczoraj dziennikarzom Swiatłana Aleksijewicz.

 Rada Koordynacyjna

Opozycyjna Rada Koordynacyjna została utworzona jako platforma społeczna służąca do zorganizowania pokojowego procesu przekazania władzy w ramach przepisów białoruskiego prawa. W skład prezydium Rady weszło siedem osób, m.in. właśnie Swiatłana Aleksijewicz, która często krytycznie wypowiadała się nt. obecnych władz Białorusi. Członkiem prezydium został także były dyplomata i były minister kultury, a do niedawna dyrektor Teatru im. Janki Kupały Pawieł Łatuszka (został zwolniony za poparcie protestów przeciwko sfałszowaniu niedawnych wyborów prezydenckich).

Prezydium tworzą również: współpracowniczka Cichanouskiej, przedstawicielka sztabu niezarejestrowanego kandydata w wyborach Wiktara Babaryki Maryja Kalesnikawa, prawnik Cichanouskiej Maksim Znak, a także Wolha Kawalkawa z jej sztabu. Członkiem prezydium rady został ponadto robotnik z mińskiej fabryki traktorów Siarhiej Dyleuski, którego załoga wytypowała jako jej przedstawiciela, a siódmą osobą jest Lilija Ułasawa, mediatorka międzynarodowa.