Afera o wizytę Cichanouskiej w Polsce. „Niech szuka pomocy w Moskwie”

Swiatłana Cichanouska, Białoruś, Rafał Trzaskowski

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska podczas spotkania w Warszawie [Twitter, Rafał Trzaskowski] [@trzaskowski_]

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska odwiedziła Polskę, gdzie m.in. wzięła udział w odsłonięciu pomnika „Solidarności”, przyjęła Nagrodę im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego i rozmawiała z prezydentami Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim. Nie wszyscy jednak pozytywnie odnieśli się do wizyty działaczki.

 

 

Swiatłana Cichanouska uczestniczyła wraz z Rafałem Trzaskowskim w uroczystości na zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Kopernika, gdzie w ramach obchodów 32. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce odsłonięto pomnik „Solidarności”.

Na ceremonii odsłonięcia obecni byli też m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, a także Henryka Krzywonos, Barbara Labuda i fundator pomnika, prezes fundacji im. Ronalda Reagana Janusz Dorosiewicz.

Cichanouska spotka się dziś z prezydentami Dudą i Trzaskowskim oraz parlamentarzystami

Swiatłana Cichanouska spotka się dziś m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

Cichanouska: Historia „Solidarności” inspiracją dla Białorusi

„Dla Białorusi historia polskiego ruchu „Solidarności” jest szczególnie bliska i ważna”, zaznaczyła uważana przez państwa zachodnie i białoruską opozycję za zwyciężczynię ubiegłorocznych wyborów prezydenckich Cichanouska.

„Nigdy wcześniej w historii Białorusi Białorusini tak nie pamiętają solidarności jak podczas ostatniego roku, kiedy to cały naród powiedział zdecydowane „nie” dyktatorowi. W Polsce naród dał radę i dotarł do wolnych, swobodnych wyborów”, zwróciła uwagę, podkreślając, że „na Białorusi naród podąża w tym samym kierunku”, co wówczas Polacy.

Zdaniem Swiatłany Cichanouskiej „wyjściem z obecnej sytuacji mogą być tylko demokratyczne decyzje i demokratyczne wybory narodu”, a „jakiekolwiek inne wyjście tylko pogłębi i zaostrzy kryzys”, co, jak przestrzegła, dzieje się już dziś.

Cichanouska spotkała się również z prezydentem RP Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, z którymi rozmawiała na temat aktualnej sytuacji na Białorusi. „Pozostajemy w kontakcie ze wszystkimi siłami politycznymi w Polsce i uważamy, że Polska może być przykładem dla innych krajów, jeśli chodzi o zachowanie wobec tego, co dzieje się na Białorusi”, powiedziała.

Białoruś: Więzień polityczny okaleczył się w akcie protestu na sali sądowej

Opozycjonista Ściapan Łatypau przebił sobie długopisem gardło.

Białoruskie opozycjonistki z Nagrodą im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Opozycjonistka udała się też do Wrocławia, gdzie odebrała Nagrodę im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego przyznawaną corocznie osobom lub instytucjom, które wniosły wkład w budowę niepodległej Polski bądź społeczeństwa obywatelskiego. Oprócz Cichanouskiej uhonorowano w tym roku dwie inne działaczki białoruskiej opozycji – Maryję Kalesnikawą i Wołhę Kawalkową. W imieniu przebywającej w areszcie Kalesnikawej nagrodę odebrała jej siostra.

W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia podkreślono, że dla trzech laureatek Polska jest bardzo bliska. Wskazano, że odwołują się one „do wschodnioeuropejskich doświadczeń walki o prawa człowieka”, „mówią o „Solidarności” i dokonaniach polskiej opozycji demokratycznej” oraz „powołują się na doświadczenie trudnej i „wyboistej” drogi transformacji”.

Nagroda im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego została ustanowiona w 2004 r. przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, prezydenta Wrocławia, Uniwersytet Wrocławski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Kolegium Europy Wschodniej. W przeszłości nagrodę otrzymali m.in. Tadeusz Mazowiecki, George H.W. Bush, Vaclav Havel, prof. Zbigniew Brzeziński czy Szewach Weiss.

Tydzień w skrócie: Państwowy terroryzm Białorusi / Szczerość Bidena / Shell zapłaci za zmiany klimatu

Bezczelność białoruskiego dyktatora, chwila szczerości Joe Bidena co do Nord Stream 2, powidoki konfliktu izraelsko-palestyńskiego, to jedne z omówionych przez nas tematów w najnowszym podsumowaniu tygodnia.

Terlecki: Niech Cichanouska szuka pomocy w Moskwie

Nie wszystkim jednak spodobała się wizyta Swiatłany Cichanouskiej. Ryszard Terlecki zwrócił uwagę, że Białorusinka wzięła udział we wspólnej konferencji z Rafałem Trzaskowskim. Zdaniem szefa klubu parlamentarnego PiS była to z jej strony deklaracja wsparcia dla polskiej opozycji.

„Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników”, napisał Terlecki na Twitterze, wzbudzając oburzenie wielu internautów i polityków po przeciwnej stronie politycznej barykady.

Swiatłana Cichanouska odniosła się do tych słów w rozmowie z TVN24, prosząc o nie włączanie Białorusinów w walki polityczne w Polsce. „Teraz nie walczycie przeciwko sobie, tylko za Białorusinów. Nie wydaje mi się, byśmy musieli być w centrum sporu. Na Białorusi pojawia się pytanie, dlaczego mielibyśmy być. To bardzo dziwny tweet”, oceniła.

„Nie sądzę, że to w porządku wobec sytuacji, w której są Białorusini. Jest porozumienie pomiędzy wszystkimi partiami politycznymi. Białoruś jednoczy się w tym wyjątkowym momencie”, zaznaczyła opozycjonistka.

Terlecki w późniejszym poście na Facebooku nawiązał do kontrowersji, jakie wywołał jego wcześniejszy wpis. „Oburzonym moim tt wyjaśniam, że w czasie gdy polski rząd upomina się w Europie o wsparcie dla wolnej Białorusi, walczy o prawa polskiej mniejszości, finansuje niezależną telewizję, udziela białoruskim działaczom różnorodnej pomocy, pani Cichanouska zgadza się brać udział w mityngu opozycji, która w Polsce nie uznaje wyniku demokratycznych wyborów, kwestionuje legalność państwowych instytucji i wspiera łamiących prawo sędziów”, napisał.

„W dodatku pani Cichanouska ma tam występować razem z liderem opozycji wobec rządu Viktora Orbána. Gratuluję pomysłu. Co innego spotykać się z kim tylko ma ochotę, a co innego brać udział w werbunku antyrządowych kadr. Oto jak łatwo stracić sympatię większości Polaków”, dodał.

NATO ogranicza dostęp Białorusi do kwatery głównej Sojuszu

Decyzja związana jest z uprowadzeniem przed tygodniem samolotu Ryanair i zatrzymaniem blogera Ramana Pratasiewicza.

Piotr Duda: Pomnik „Solidarności” jest bezprawny

Afera wywołana wpisem Ryszarda Terleckiego nie była jednak jedyną kontrowersyjną sprawą, związaną bezpośrednio lub pośrednio z wizytą Cichanouskiej. Lider NSZZ „Solidarność” Piotr Duda wyraził sprzeciw wobec ustawionego w Warszawie pomnika. Chodzi o brak zgody na wykorzystanie znaku.

„Uroczystość u zbiegu ulic Świętokrzyskiej, Tamka i Kopernika to festiwal obłudy ludzi, którzy z demokracji, konstytucji i przestrzegania prawa zrobili sobie sztandar. Tymczasem odsłonili pomnik, do którego twórcy nie uzyskali prawa od właściciela”, stwierdził Duda w oświadczeniu dla portalu Tysol.pl.

„Odsłonięty dzisiaj w Warszawie pomnik z logiem NSZZ „Solidarność” jest bezprawny. Związek – właściciel znaku i nazwy – nie wyraził zgody na ich użycie. Mimo to Fundacja im. Ronalda Reagana powołując się na zgodę Jerzego Janiszewskiego pomnik zbudowała”, napisał.

Poinformował też o podjęciu kroków prawnych w tej sprawie „To kradzież, dlatego już w kwietniu br. złożyliśmy doniesienie do Prokuratury Krajowej, która – jak nas poinformowano – przekazała sprawę do rozpatrzenia Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. 21 maja otrzymaliśmy informację, że ta prokuratura przyjęła zawiadomienie celem wszczęcia i przeprowadzenia postępowania przygotowawczego”, oznajmił Piotr Duda.