Białoruś: Aresztowano Andżelikę Borys. MSZ Polski reaguje

Andżelika Borys z uczniami polskich szkół społecznych na Białorusi, źródło: Twitter/Andżelika Borys (@AngelikaBorys)

Andżelika Borys z uczniami polskich szkół społecznych na Białorusi, źródło: Twitter/Andżelika Borys (@AngelikaBorys)

Andżelika Borys, przewodnicząca zdelegalizowanego przez białoruskie władze w 2005 r. Związku Polaków na Białorusi (ZPB), została wczoraj (23 marca) aresztowana w Grodnie w związku ze „złamaniem przepisów o organizacji imprez masowych”. We wtorek na godz. 22 do polskiego MSZ wezwano charge d’affaires Białorusi.

 

 

„Apelujemy o jak najszybsze zwolnienie prezes Związku Polaków na Białorusi i zaprzestanie arbitralnych prześladowań przedstawicieli mniejszości polskiej”, oświadczyło polskie MSZ po zatrzymaniu przez białoruskie służby Andżeliki Borys.

Andżelika Borys została zatrzymana wczoraj (23 marca) przez milicję w związku z postępowaniem administracyjnym. „Powodem były jej działania, które według naszej oceny noszą znamiona przestępstwa administracyjnego na podstawie artykułu 24.23 kodeksu administracyjnego: „Łamanie zasad organizowania imprez masowych”, powiedział Igor Biełoriezow, rzecznik regionalnego komitetu wykonawczego Grodna.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymało informację o zatrzymaniu prezes Związku Polaków na Białorusi Angeliki Borys. Konsul RP w Grodnie natychmiast udał się do aresztu i podejmuje kontakt z lokalnymi władzami w celu wyjaśnienia okoliczności zatrzymania oraz nawiązania kontaktu z panią Borys”, napisał na Twitterze tuż po aresztowaniu wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

W wydanym we wtorkowy wieczór oświadczeniu MSZ poinformowano, że wyraźnie sprzeciwia się zatrzymaniu Borys. Resort dyplomacji wezwał już do swojej siedziby chargé d’affaires Ambasady Republiki Białorusi.

„Przedstawiciel białoruskiej dyplomacji odebrał jednoznaczny sygnał, że działania władz białoruskich są sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Białorusi dotyczącymi ochrony mniejszości narodowych oraz dwustronnymi zobowiązaniami polsko-białoruskimi dotyczącymi ochrony mniejszości polskiej”, napisano w oświadczeniu.

Za co aresztowano Andżelikę Borys?

Andżelika Borys, szefowa zdelegalizowanego przez białoruskie władze w 2005 r. Związku Polaków na Białorusi (ZPB), została we wtorek aresztowana w Grodnie w związku ze „złamaniem przepisów o organizacji imprez masowych”. Zarzut dotyczy organizowanego corocznie jarmarku odpustowego Kaziuki, którego ostatnia edycja odbyła się 7 marca w Grodnie, na podwórku przed siedzibą ZPB, przy budynku konsulatu RP.

Wszczęte zostało postępowanie administracyjne, które – jak informuje PAP – toczy się „w sprawie”, a nie przeciwko Andżelice Borys. Mimo to szefowa organizacji skupiającej Polaków na Białorusi trafiła do aresztu, gdzie będzie przebywać do procesu. Ma on się odbyć za trzy dni.