Belgia: Pierwszy stwierdzony przypadek koronawirusa

źródło: Flickr/Eneas De Troya (CC BY 2.0)

źródło: Flickr/Eneas De Troya (CC BY 2.0)

Władze belgijskie potwierdziły, że u jednego z obywateli Belgii, których ewakuowano z chińskiego miasta Wuhan, wykryto zakażenie koronawirusem.

 

Zakażony obywatel Belgii (nie podano ani płci, ani wieku) przebywa obecnie w szpitalu wojskowym w Brukseli. Został niedawno ewakuowany wraz z grupą 350 innych Europejczyków z Wuhan. Cała grupa przyleciała do Europy dobrowolnie. W ewakuacji unijnych obywateli oraz obywateli kilku innych państw europejskich pomagały Francja i Komisja Europejska.

Belgijski pacjent

Samoloty z ewakuowanymi osobami przyleciały do Paryża, a stamtąd samoloty należące do konkretnych państw rozwiozły pasażerów dalej. Wszyscy byli poddani izolacji sanitarnej już podczas lotu. Załogi samolotów i obsługa lotniska w Paryżu nosiła stroje i maski ochronne. Wszystkie przywiezione z Wuhan osoby zostały w swoich krajach poddane testom na obecność koronawirusa oraz kwarantannie.

Wyniki testów dopiero zaczynają napływać. Wszystkie powinny być dostępne dziś lub jutro. Na razie wirusa potwierdzono u 1 z 9 ewakuowanych z Wuhan obywateli Belgii. Pacjent według zapewnień belgijskich służb medycznych jest w bardzo dobrym stanie. Pozostali Belgowie nie byli zakażeni.

To pierwszy stwierdzony w Belgii przypadek koronawirusa. Dotąd odnotowano w Europie 25 zakażeń. Stało się tak w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwecji, Hiszpanii oraz  we Włoszech. Część chorych to Europejczycy, a część przybysze z Chin, np. turyści bądź osoby, które przyleciały służbowo i dopiero w Europie poczuły się źle.

Epidemia koronawirusa: UE wysłała Chinom 12 ton sprzętu medycznego

Chiny wystąpiły do Unii Europejskiej z prośbą o pomoc. Chiński system opieki zdrowotnej jest przeciążony z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Brakuje także maseczek higienicznych czy sprzętu ochronnego dla służb medycznych.
 

O pomoc poprosił oficjalnie premier Chin Li Keqiang, który zadzwonił …

30 Polaków wróciło z Wuhan

Z Wuhan w ramach unijnej akcji ewakuacyjnej Chiny opuściło także 30 Polaków. Są wśród nich m.in. rodziny z dziećmi. Wszyscy zostali poddani kwarantannie w Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Zajmuje się nimi 10 ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Jak zapewnił dyrektor Instytutu Grzegorz Juszczyk, próbki do badań zostały pobrane od wszystkich, a wyniki analizy będą dostępne jeszcze dziś.

Tymczasem w Chinach epidemia nabiera rozmachu. Oficjalna liczba zainfekowanych osób wzrosła już do prawie 20,5 tys. Zmarło 426 osób. Dodatkowo zakażonych jest na świecie 151 kolejnych osób. 2 z nich zmarły – na Filipinach i w Hong Kongu.

WHO ogłasza globalny alert ws. koronawirusa

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła globalny stan wyjątkowy w związku z epidemią chińskiego koronawirusa. Wirus przenosi się bowiem do coraz większej liczby krajów.

 

Epidemia wywołującego ostre zapalenie płuc koronarowirua wybuchła pod koniec grudnia w chińskim mieście Wuhan w prowincji Hubei. Od tamtej …