Bałkany: Wyniki rankingu Freedom House

Logo Freedom House (źródło: Freedom House)

Amerykańska organizacja pozarządowa Freedom House opublikowała coroczny raport, w którym m.in. państwa regionu bałkańskiego odnotowały spore zmiany we wskaźnikach wolności. W części z nich sytuacja się poprawiła, w części – pogorszyła.

 

Najnowszy ranking przyniósł poważny spadek Serbii. Ocena tego kraju obniżyła się z państwa wolnego na częściowo wolne. W raporcie podano, że zmiana ta wynika z nieprzejrzystego przebiegu wyborów, ciągłych prób utrudniania przez rząd pracy niezależnych dziennikarzy oraz ciągłej konsolidacji władzy prezydenta Aleksandra Vuczicia.

Serbska premier Ana Brnabić wyraziła jednak sprzeciw wobec sprawozdania Freedom House, mówiąc, że „nie jest wystarczająco obiektywne”.

Czarnogóra również została uznana za częściowo wolną. Prezydent Milo Djukanović kontynuował bowiem – zdaniem analityków Freedom House – konsolidację władzy państwowej, przekraczając swoje konstytucyjne uprawnienia.

Albanię uznano zaś za państwo częściowo wolne, głównie za sprawą uchybień w zakresie braku wolności słowa, walki z niezależnymi mediami oraz coraz bardziej autokratycznego rządu pogrążonego w korupcji i powiązanego z przestępczością zorganizowaną.

Północna Macedonia również znalazła się w gronie krajów częściowo wolnych. W raporcie podkreślono, że rząd w Skopje próbuje walczyć z korupcją i innymi nadużyciami, ale nadal są one dość dużym problemem.

Z kolei Bośnia i Hercegowina uzyskała w obszarze wolności, praw politycznych i swobód obywatelskich 4 punkty na 7, a w generalnej skali 53 pkt. co również zalicza ten kraj do grupy krajów częściowo wolnych.

Kosowo także zostało uznane za państwo częściowo wolne, a to z powodu m.in. słabo działających instytucji państwowych oraz dużej korupcji.

Chorwacja jest natomiast krajem wolnym, ale odnotowano pogarszanie się sytuacji. Ogólny wynik w 2019 r. wyniósł dla tego kraju 85 pkt., zaś w ubiegłym roku było to 86 pkt. Chorwacja jest więc na tym samym poziomie co Mongolia (85 pkt.), ale także Stany Zjednoczone (86 pkt.).

Globalne spadki wskaźnika wolności

W 2018 r. wskaźniki wolności odnotowały spadki niemal na całym na świecie. Ranking objął kraje w każdym regionie – od Stanów Zjednoczonych po autorytarne reżimy, takie jak Chiny czy Rosja. Raport wykazał, że 44 proc. analizowanych krajów było wolnych, 30 proc. częściowo wolnych, a w ponad 25 proc. odnotowano brak wolności.

Freedom House bada 25 wskaźników, aby uszeregować kraje według skali rocznej 100 punktów. Wskaźniki te dotyczą m.in. procesów wyborczych, praw obywatelskich i rządów prawa.