Kosowo: Avdullah Hoti nowym premierem

Flaga Kosowa [Twitter @Avdullah Hoti]

Flaga Kosowa [Twitter @Avdullah Hoti]

Posłowie Zgromadzenia Kosowa zatwierdzili Avdullaha Hotiego z centroprawicowej Demokratycznej Ligi Kosowa (LDK) na stanowisku premiera tego państwa. Prezydent Hashim Thaçi mianował go na szefa rządu już w kwietniu. Za Hotim i składem przedstawionego przez niego gabinetu opowiedziało się 61 ze 120 posłów.

 

Komisja Europejska pogratulowała już nowemu premierowi i jego rządowi, wyrażając przy tym nadzieję na współpracę w procesie poprawiania stosunków UE-Kosowo.

Protest Samookreślenia

44-letni Avdullah Hoti zastąpił p.o. szefa rządu Albina Kurtiego, który – na wniosek LDK –   otrzymał pod koniec marca wotum nieufności. Ówczesnym koalicjantem Demokratycznej Ligi Kosowa było lewicowe Samookreślenie (Vetevendosje), którego posłowie w ramach protestu nie uczestniczyli w środowym głosowaniu.

Kosowo: Rząd odwołany w związku z pandemią koronawirusa

Prezydent Kosowa Hashim Thaci i premier Albin Kurti spierają się w sprawie ogłoszenia w kraju stanu wyjątkowego związanego z pandemią koronawirusa. Spór doprowadził też do rozpadu koalicji rządzącej i upadku rządku.

 

Prezydent Kosowa Hashim Thaci od kilkunastu dni nalega na ogłoszenie stanu …

W ocenie władz tej partii, tylko Samookreślenie ma prawo utworzyć nowy rząd, ponieważ w efekcie zeszłorocznych wyborów parlamentarnych to właśnie ugrupowanie zdobyło najwięcej mandatów w Zgromadzeniu Kosowa. Pod koniec maja partia ta, mimo pandemii COVID-19, zorganizowała w Prisztinie demonstrację przeciwko Hotiemu, którego LDK zajmuje drugie  miejsce pod względem liczby mandatów w parlamencie.

Po zerwaniu koalicji z Samookreśleniem ugrupowanie nowego premiera straciło parlamentarną większość. Odzyskała ją jednak po połączeniu się z dwiema mniejszymi partiami – jedna  reprezentuje Albańczyków, a druga serbską mniejszość narodową.

Największym wyzwaniem dialog z Serbią

Hoti, który jest profesorem ekonomii, obiecywał, że jego rząd przeznaczy 1,2 mld euro na walkę ze skutkami gospodarczymi pandemii COVID-19.

Pomoc dla Bałkanów Zachodnich w walce z koronawirusem

Państwa Bałkanów Zachodnich otrzymają silne wsparcie finansowe oraz dostawy sprzętu medycznego – jedne od Unii Europejskiej lub Stanów Zjednoczonych, inne od Rosji lub Chin.

Jednak największym wyzwaniem nowego gabinetu będzie w ocenie ekspertów powrót do politycznego dialogu z Serbią. “Uważamy, że dialog z Serbią w celu osiągnięcia porozumienia, opartego na wzajemnym uznaniu niepodległości obu krajów, ma zasadnicze znaczenie dla Kosowa” – przyznał również cytowany w mediach Hoti po odebraniu nominacji z rąk prezydenta. Jego zdaniem w negocjacjach powinni nadal uczestniczyć przedstawiciele USA i UE, które zresztą wielokrotnie nawoływały władze obu państw do wznowienia dialogu.

Serbia nie uznała wciąż jednak ogłoszonej w 2008 r. niepodległości Kosowa, mimo że uznało ją 111 państw, w tym 23 państwa członkowskie UE. Ponadto Prisztina prowadzi z Belgradem wojnę celną. Tymczasem uregulowanie wzajemnych stosunków jest jednym z warunków wejścia obu krajów do Unii Europejskiej, o co starają się zarówno Belgrad, jak i Prisztina.

UE potwierdza europejskie aspiracje Bałkanów Zachodnich

Jakie jeszcze decyzje zapadły na szczycie?

Gratulacje UE dla nowego rządu 

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell i komisarz ds. rozszerzenia Olivér Várhelyi pogratulowali nowemu premierowi Kosowa zatwierdzenia jego gabinetu. „Unia Europejska gratuluje nowemu rządowi Kosowa kierowanemu przez premiera Avdullaha Hotiego i oczekuje na naszą wspólną pracę nad poprawą stosunków UE-Kosowo” – podkreślili politycy we wspólnym oświadczeniu.

Szansa na normalizację relacji Kosowa z Serbią?

Nowy rząd Kosowa ogłosił tymczasowe zniesienie ceł importowych na serbskie produkty. Krok ten ma posłużyć normalizacji stosunków z Serbią. Jakie są warunki Kosowa?

 

 

Rząd premiera Albina Kurtiego poinformował, że 15 marca zniesie cła importowe na serbskie surowce. Natomiast 1 kwietnia tymczasowo znikną cła …

Unia Europejska chciałaby widzieć postępy Kosowa w drodze do unijnego członkostwa, ale  – jak zastrzegli Borrell i Varhelyi – wymaga to zdecydowanych wysiłków reformatorskich. Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie praworządności, zwłaszcza walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną, a także wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego.

Unia chciałaby również szybkiego powrotu do dialogu Prisztiny z Belgradem, ze wsparciem unijnego przedstawiciela ds. dialogu Miroslava Lajčáka. Jednak nominacja byłego szefa słowackiej dyplomacji na to stanowisko wywołała krytykę ze strony z Kosowa. Prezydent Thaci zwrócił uwagę, że Słowacja nie uznała Kosowa, a słowacki polityk głosował przeciwko członkostwu Prisztiny w UNESCO.

Bruksela uważa jednak, że dialog z udziałem unijnego przedstawiciela ds. dialogu jest niezbędny do osiągnięcia kompleksowej normalizacji stosunków z Serbią. “Ułatwiony przez UE dialog jest jedynym sposobem na przekształcenie europejskiej przyszłości Kosowa w rzeczywistość dla jego obywateli” – przekonują wspólnie szef unijnej dyplomacji i komisarz ds. rozszerzenia.