Austria zamyka granicę przed tureckim ministrem

Flaga Turcji

Austria zabroniła wjazdu tureckiemu ministrowi gospodarki Nihatowi Zeybeckowi, poinformował rzecznik austriackiego ministerstwa spraw zagranicznych. Austria przyłącza się tym samym do protestu Holandii i Niemiec wobec polityki tureckich władz.

 

„Mogę potwierdzić, że minister spraw zagranicznych Sebastian Kurz zabronił tureckiemu ministrowi gospodarki wjazdu na teren Austrii” – powiedział rano 10 lipca rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Austrii, Thomas Schnoll.

Zebyecki miał odwiedzić Austrię w celu uczczenia pierwszej rocznicy udaremnionego zamachu stanu z lipca 2016 r. Zdaniem austriackiego rządu jego wizyty byłaby „zagrożeniem dla porządku publicznego i bezpieczeństwa w Austrii”- jak dodaje Schnoll.

Rzecznik podkreśla jednak, że decyzja dotyczy tylko wizyty na danym wydarzeniu, minister Zebyecki jest jak najbardziej mile widziany przez Wiedeń podczas wizyt bilateralnych.

Do tej pory Ankara nie ustosunkowała się do decyzji austriackich władz.

Relacje austriacko-tureckie

Austria mocno krytykuje politykę turecką. Wielokrotnie apelowała o zamrożenie z Ankarą rozmów akcesyjnych oraz oficjalnie wyraziła zaniepokojenie kierunkiem polityki prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana po próbie zamachu stanu.

Nieudany pucz w Turcji

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan wezwał obywateli do wyjścia na ulicę i "przeciwstawienia się próbie zamachu stanu". W odpowiedzi na jego apel dziesiątki tysięcy Turków wyszło na ulice już w piątkową  noc (15 lipca). Doszło wtedy do starć z udziałem …

W ciągu roku od nieudanego puczu, z rozkazu tureckiego prezydenta aresztowano i uwięziono ponad 50 tys. osób, które w wielu przypadkach nadal oczekują na proces. Kolejne 150 tys. tureckich obywateli zostało zwolnione lub zawieszone w czynnościach służbowych – są to żołnierze, nauczyciele czy urzędnicy administracyjni. Władze w Ankarze utrzymują, że osoby te są powiązane z Fethullahem Gülenem, muzułmańskim duchownym, który wyemigrował kilkanaście lat temu do Stanów Zjednoczonych. Gülen uznany został przez Erdoğana za przywódcę i organizatora udaremnionego lipcowego zamachu stanu.

W marcu br. Austria, podobnie jak Niemcy i Holandia, zabroniła prezydentowi prowadzenia na swoim terytorium kampanii przed tureckim referendum. Zdaniem Wiednia podobne wydarzenia pogłębiłyby podziały pomiędzy Kurdami a Turkami na terenie Republiki Austrii.

Turcja: Erdoğan chce więcej władzy

Recep Tayyip Erdoğan chce zwiększenia władzy swojego urzędu. Jest to zgodne z trendem jaki turecki prezydent forsuje promuje od czasu, gdy przestał być premierem i objął stanowisko głowy państwa w 2014 r.Systemy prezydencki i parlamentarnyOd tego czasu chce wprowadzenia w swoim …

Rosnąca fala europejskich protestów

Podobną decyzję podjęła w zeszłym tygodniu Holandia – w piątek 7 lipca ogłoszono zakaz wjazdu dla tureckiego wicepremiera, Tuğrula Türkeşa. Również w tym przypadku chodziło o uświetnienie obecnością tureckich przedstawicieli rocznicy udaremnienia zeszłorocznego puczu.

Stosunki turecko-holenderskie są wyjątkowo napięte od czasu marcowej deportacji tureckiej minister rodziny i polityki społecznej, Fatmy Betül Sayan Kaya. Minister przyjechała do Holandii pomimo wyraźnego zakazu holenderskich władz.

Holandia-Turcja: napięcia nie słabną

Holenderski rząd nie zamierza łagodzić konfliktu dyplomatycznego z Turcją. Członkowie tureckiego rządu otrzymali zakaz wjazdu na holenderskie terytorium.
 

Dziś (7 lipca) holenderski rząd ogłosił, że wicepremier Turcji Yıldırım Tuğrul Türkeş nie zostanie wpuszczony do kraju. Oprócz tego do Holandii nie będą mogli też …

Do europejskiego bojkotu przyłączyły się także Niemcy, które nie zezwoliły w zeszłym tygodniu na organizację wystąpienia Erdoğana. Prezydent chciał zwrócić się do mniejszości tureckiej zamieszkałej w Niemczech podczas pobytu w RFN na szczycie G20.