Austria za sankcjami wobec Białorusi. Kanclerz chce śledztwa ws. ofiar protestów

Sebastian Kurz

Lider ÖVP Sebastian Kurz/ Źródło: ÖVP

Szef austriackiej dyplomacji wezwał zagranicznych odpowiedników do rozważenia sankcji przeciwko białoruskim władzom. Kanclerz Sebastian Kurz nawołuje natomiast do wszczęcia dochodzenia w sprawie ofiar demonstracji. Wydarzenia na Białorusi są jednym z tematów dzisiejszego nadzwyczajnego spotkania Rady UE ds. Zagranicznych.

 

 

Minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg apeluje do swoich zagranicznych odpowiedników, by rozważyli wprowadzenie sankcji przeciwko władzom w Mińsku. Dziś odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych, w którego agendzie jest m.in. sytuacja na Białorusi.

Jak wyjaśnił minister w rozmowie z radiem publicznego nadawcy ORF, sankcje miałyby zostać wymierzone w osoby odpowiedzialne za brutalną pacyfikację protestów na białoruskich ulicach, zatrzymania z pobudek politycznych oraz blokowanie internetu. Wcześniej Schallenberg wezwał na Twitterze białoruskie władze do zaprzestania przemocy, podkreślając, że relacje między UE a Białorusią będą zależały od tego, jak rozwinie się sytuacja w Mińsku..

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej spotkają się w formie wideokonferencji o godzinie 15:00 czasu polskiego. Wśród tematów posiedzenia Rady UE, oprócz Białorusi, będzie także sytuacja w Libanie oraz konflikt między Atenami i Nikozją a Ankarą.

Dziś w Wiedniu przebywa także sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Mike Pompeo już jutro w Polsce

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo jutro będzie w Polsce. Weźmie udział w obchodach setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz spotka się z prezydentem, premierem i ministrem spraw zagranicznych. Dziś jest w Austrii, a wcześniej był w Czechach i Słowenii. 

Kanclerz oczekuje dochodzenia w sprawie zabitych

W czwartek (13 sierpnia) austriacki kanclerz Sebastian Kurz domagał się wszczęcia niezależnego śledztwa w sprawie osób, które w ostatnich protestach na białoruskich ulicach straciły życie. Wezwał także do uwolnienia więźniów politycznych.

„Potępiamy ostatnie wydarzenia na Białorusi i przemoc wobec protestujących”, napisał kanclerz na Twitterze, „Osoby zatrzymane muszą zostać natychmiast wypuszczone, zaś przypadki śmiertelne niezwłocznie i szczegółowo zbadane przez niezależne organy”, podkreślił Kurz. Zaapelował również do Unii Europejskiej o adekwatną reakcję na działania białoruskich władz.

Białoruskie MSW potwierdziło śmierć jednego demonstranta. Do zdarzenia miało dojść w poniedziałek (10 sierpnia) na ulicy Prytyckaha w centrum Mińska. Ministerstwo twierdzi, że mężczyzna zginął raniony ładunkiem wybuchowym, który zamierzał rzucić w kierunku milicji, ale który niespodziewanie wybuchł mu w dłoniach. Nieoficjalnie mówi się jednak, że ofiar było znacznie więcej.

Kancelaria prezydenta Alexandra Van der Bellena poinformowała, że głowa państwa nie złoży gratulacji Alaksandrowi Łukaszence z okazji reelekcji.