Austria nie chce statusu kandydata do UE dla Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg, źródło: Flickr/Bundesministerium für europäische und internationale Angelegenheiten, © BMEIA/Gruber, (CC BY 2.0)

Minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg, źródło: Flickr/Bundesministerium für europäische und internationale Angelegenheiten, © BMEIA/Gruber, (CC BY 2.0)

Austriacki minister spraw zagranicznych sprzeciwił się przyznawaniu Ukrainie na czerwcowym szczycie w Brukseli statusu oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej.

 

 

Alexander Schallenberg zabrał głos podczas 14. Europejskiego Szczytu Mediów w górskiej miejscowości Lech am Arlberg w zachodniej Austrii. Stwierdził tam, że „Ukraina nie powinna otrzymać w czerwcu statusu kandydata do Unii Europejskiej”.

Według szefa MSZ Austrii powinno dojść do „innych form współpracy z Kijowem”. Władze ukraińskie wyraziły rozczarowanie stanowiskiem szefa austriackiej dyplomacji.

Media: Holandia nie chce "skorumpowanej" Ukrainy w Unii Europejskiej

Szefowa KE Ursula von der Leyen w ubiegłym tygodniu obiecała Ukrainie przyspieszoną procedurę przystąpienia do UE.

Schallenberg: Potrzeba dużej elastyczności we współpracy z Ukrainą

Według nieoficjalnych informacji właśnie na czerwcowym szczycie Rady Europejskiej miałaby zapaść polityczna decyzja o gotowości do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Kijowem. Komisja Europejska już przygotowuje opinię w tej sprawie na podstawie dokumentów przekazanych przez władze ukraińskie. Kijów wniosek o wstąpienie do UE wystosował pod koniec lutego, a więc zaledwie cztery dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

Schallenberg stwierdził jednak, że zamiast w ekspresowym tempie przyznawać Ukrainie status kandydata do UE, lepiej rozwijać „inne formy współpracy”. Oświadczył też, że „Ukraina powinna obrać inną drogę niż członkostwo w UE”.

Jego zdaniem potrzeba „dużej elastyczności we współpracy z Ukrainą”. Jak dodał Schallenberg, „muszą istnieć inne modele niż pełne członkostwo, np. udział w Europejskim Obszarze Gospodarczym czy rozszerzenie umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE.

Zapewnił jednak, że nadal popiera zacieśnianie współpracy z Kijowem i „eksportowanie zachodniego modelu życia na Ukrainę”.

Ukraina spodziewa się w czerwcu uzyskać formalnie status kandydata do UE

Podczas wizyty w Kijowie szefowa Komisji Europejskiej przekazała władzom Ukrainy dokumenty w tej sprawie.

Kijów rozczarowany słowami Schallenberga

Słowa szefa austriackiej dyplomacji wywołały zdecydowaną reakcję władz ukraińskich. Rzecznik prasowy ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ołeh Nikołenko przekazał wyrazy rozczarowania stanowiskiem Schallenberga.

„Tę wypowiedź uważamy za krótkowzroczną i nie odpowiadającą interesom zjednoczonej Europy. Cena, jaką naród ukraiński płaci za błędy wielu rządów europejskich, jest już zbyt wysoka. Cześć europejskich rządów nieobiektywnie postrzega rzeczywistość”, co już doprowadziło do osłabienia Europy i dało Rosji możliwość osłabienia stabilności w całej UE”, powiedział Nikołenko.

W ocenie ukraińskiej dyplomacji „jakiekolwiek odroczenie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych między UE a Ukrainą oznacza pobłażanie agresywnym planom prezydenta Rosji Władimira Putina„.