Armenia za pogłębieniem partnerstwa z UE

Premier Armenii Nikol Pashinyan i Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Źródło: European Council [Twitter]

Podczas wizyty w Brukseli premier Armenii Nikol Paszinjan i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poruszyli kwestię niedawnych wyborów parlamentarnych w Armenii, stanu relacji między Erywaniem i Brukselą oraz procesu pokojowego w konflikcie o Górski Karabach.

 

Zdaniem premiera Paszinjana wybory parlamentarne w Armenii zostały ocenione przez społeczność międzynarodową jako w pełni zgodne z najlepszą europejska praktyką.

„W tym kontekście bardzo cenimy również wsparcie UE dla pomyślnego zorganizowania procesów wyborczych. Oczywiście niedawne dynamiczne zmiany polityczne w naszym kraju, a także wybory, zbliżyły Armenię i UE pod względem naszego zaangażowania na rzecz wspólnych wartości” – powiedział Nikol Paszinjan.

Szef rządu dodał, że Armenia jest gotowa podejmować nieustające wysiłki, proponować nowe pomysły i inicjatywy, aby wzbogacić współpracę z UE i państwami członkowskimi. „Cieszę się, że nasi europejscy przyjaciele i partnerzy mają takie podejście i wizję naszej dwustronnej agendy”, dodał.

„Naciski rządu ormiańskiego na wdrożenie reform opartych na wartościach demokratycznych są doceniane w Europie”, stwierdził z kolei przewodniczący Rady Europejskiej w czasie konferencji prasowej.

Partnerstwo Wschodnie: Armenia coraz bliżej unijnych kryteriów

Spośród sześciu państw Partnerstwa Wschodniego, Ukraina i Gruzja najlepiej radzą sobie z wprowadzaniem reform demokratycznych i integracją ze strukturami europejskimi – wynika z raportu „Indeks Partnerstwa Wschodniego” przedstawionego przez Forum Społeczeństwa Obywatelskiego w Brukseli. Coraz większe postępy czyni też Armenia.
 

Według …

Donald Tusk powiedział, że podziwia determinację Paszinjana, by przeprowadzić reformy demokratyczne i pobudzić rozwój gospodarczy kraju.

„Jestem przekonany, że podejmiecie działania na rzecz wzmocnienia demokracji, a my poprzemy was w ramach kompleksowej i pogłębionej umowy o partnerstwie z UE”, powiedział Donald Tusk.

Przewodniczący Rady Europejskiej stwierdził, że porozumienie między Erywaniem i Brukselą już wchodzi w życie. „Z niecierpliwością czekamy na waszą determinację w przeprowadzaniu reform krajowych i jesteśmy gotowi udzielić wsparcia technicznego i finansowego” – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej, dodając, że z zadowoleniem przyjmuje także zaangażowanie premiera Armenii w walkę z korupcją.

24 listopada 2017 r. Erywań i Bruksela podpisały umowę o pogłębionej współpracy i partnerstwie (CEPA), a 11 kwietnia 2018 r. Zgromadzenie Narodowe Armenii ją ratyfikowało.

UE odnotowuje postępy w relacjach Armenia-Azerbejdżan

Unia Europejska z zadowoleniem odnotowała trwającą od niedawna odwilż w stosunkach między Azerbejdżanem i Armenią w związku z konfliktem o Górski Karabach.
 

Armenia jest w stanie wojny z Azerbejdżanem o terytorium Górskiego Karabachu, które znajduje się pod kontrolą ormiańskich separatystów sympatyzujących …

Do dzisiaj 10 państw Unii Europejskiej ratyfikowało nową umowę o partnerstwie Unii Europejskiej z Armenią. Ostatnim państwem, które do tej pory sfinalizowało ratyfikację porozumienia jest Wielka Brytania (18 stycznia 2019 roku). Umowa została ratyfikowana również przez Bułgarię, Danię, Estonię, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Polskę i Rumunię.