Armenia pogłębia współpracę z Unią Europejską

Premier Armenii Nikol Pashinyan i Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Źródło: European Council [Twitter]

To już ostatni etap wdrożenia kompleksowej i rozszerzonej umowy o partnerstwie (CEPA) między Armenią a UE. „Plan działania obejmuje 205 projektów w takich dziedzinach jak: wymiar sprawiedliwości, transport, energia, środowisko, ochrona praw konsumentów i migracja” – powiedział w trakcie konferencji prasowej w środę (8 maja) premier Armenii Nikol Paszynian.

 

Wszelkie dokumenty w tej sprawie już są podpisane. 24 listopada 2017 r. Erywań i Bruksela podpisały umowę o pogłębionej współpracy i partnerstwie (CEPA), a 11 kwietnia 2018 r. Zgromadzenie Narodowe Armenii ją ratyfikowało.

Szef rządu Armenii dodał, że UE wyraziła zadowolenie z przedstawionego projektu mapy drogowej jako dobrego punktu wyjścia dla wdrożenia umowy CEPA.

Putin straszy Ukrainę odcięciem od gazu

Prezydent Rosji Władimir Putin zagroził, że Ukraina zostanie bez gazu, jeśli nie zawrze nowej umowy o tranzycie rosyjskiego surowca.
 

Na konferencji prasowej w Pekinie prezydent Rosji Władimir Putin zagroził Ukrainie, że zostanie bez gazu, jeśli nie zawrze nowej umowy o tranzycie …

„Trzy umowy o wartości 34,5 mln euro podpisano w dziedzinie edukacji, sprawiedliwości i stosunków gospodarczych w ramach planu działania UE na 2017 r. W ramach partnerstwa Armenia-UE dwie umowy o wartości 36 mln euro podpisano w obszarach wzmocnienia demokracji i rozwoju terytorialnego w ramach planu działania na 2018 r.  Kolejne programy o wartości 20 mln euro są na etapie dyskusji” – podkreślił premier Nikol Paszynian.

Umowa między Erywaniem i Brukselą zawiera standardowe klauzule polityczne UE dotyczące praw człowieka, Międzynarodowego Trybunału Karnego, broni masowego rażenia, broni strzeleckiej i lekkiej oraz zwalczania terroryzmu. Ponadto przewiduje współpracę w wielu dziedzinach, takich jak środowisko, polityka przemysłowa, zmiana klimatu, transport, podatki, energia, edukacja i kultura, bankowość i ubezpieczenia, badania i innowacje oraz górnictwo i turystyka.

Słowacja ratyfikuje umowę Armenia – UE

Kolejnym państwem które ratyfikowało kompleksową i rozszerzoną umowę o partnerstwie między Armenią a UE jest Słowacja. Prezydent tego kraju Andrej Kiska we wtorek (7 maja) podpisał ratyfikację umowy, która została wcześniej przyjęta przez słowacki parlament.

Dotychczas umowa została ratyfikowana przez Bułgarię, Danię, Estonię, Litwę, Łotwę, Luksemburg, Maltę, Polskę, Rumunię, Niemcy, Finlandię, Węgry, Wielką Brytanię i Szwecję.

Umowa ta jest pierwszym tego rodzaju porozumieniem z członkiem Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej i pokazuje, że możliwa jest współpraca państwa trzecich zarówno z Rosją, jak i z UE.

Szef polskiego MSZ: Partnerstwo Wschodnie wymaga wzmocnienia

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz oświadczył wczoraj, że Partnerstwo Wschodnie wymaga wzmocnienia. Nie wykluczył przy tym ani utworzenia specjalnego sekretariatu, ani powołania prezydencji tego formatu współpracy państw stowarzyszonych z Unią Europejską.