Arabia Saudyjska pomaga Iranowi w walce z koronawirusem

Chłopiec o złotych oczach / Iran. Photo by MohammadHosein Mohebbi on Unsplash

Chłopiec o złotych oczach / Iran. Photo by MohammadHosein Mohebbi on Unsplash

Iran jest jednym z najbardziej doświadczonych przez pandemię koronawirusa państw na świecie. Zarażonych jest ponad 17 tys. tysięcy osób, a ponad 1,1 tys. zmarło. W tej trudnej dla Irańczyków chwili otrzymali oni pomoc z najmniej spodziewanej strony – z Arabii Saudyjskiej.

 

Koronawirusa wykryto już w ponad 170 krajach. Głównymi ogniskami jego występowania jest Azja Południowo-Wschodnia, Europa i Bliski Wschód.

Z danych WHO wynika, że Teheran nie radzi sobie z pandemią, a rzeczywista liczba ofiar może być nawet wielokrotnie wyższa niż ta, którą widzimy w oficjalnych statystykach. W walce z pandemią przyszli Iranowi z pomocą dotychczasowi rywale: Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Szansa na dłuższy trend?

Wsparcie dla szyickiego Iranu przesłały sunnickie Arabia Saudyjska oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie, dostarczając 32 tony wyposażenia medycznego, w tym rękawice i maski chirurgiczne. Pomoc może dziwić, ponieważ Teheran z Rijadem od lat odnoszą się do siebie z wrogością.

Eskalacja konfliktu między Arabią Saudyjską a Iranem jest konsekwencją wieloletniej i wielopłaszczyznowej rywalizacji o przywództwo w świecie islamskim. W konflikcie tym chodzi głównie o dominację polityczną i o wpływy wśród innych państw muzułmańskich. Rywalizacja rozpoczęła się wraz z wybuchem Rewolucji w Iranie i trwa do dziś. Każda ze stron ma grono sprzymierzeńców. Ze względu na konflikt z Iranem USA wspierają Arabię Saudyjską. Z kolei Iranowi wsparcia udziela Rosja.

„Pomoc ze strony Arabii Saudyjskiej dla Iranu, który boryka się z olbrzymim problemem epidemiologicznym to bez wątpienia bardzo miły gest, który może mieć pozytywne, długofalowe skutki, ponieważ niejednokrotnie od takich czynów zaczynała się normalizacja i ocieplanie stosunków pomiędzy różnymi państwami” – powiedział w rozmowie z EURACTIV.pl dr Bartosz Bojarczyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Koronawirus śmiertelnym zagrożeniem dla uchodźców z Syrii

Koronawirus to ogromne niebezpieczeństwo dla migrantów i uchodźców z Syrii.

Zwolnienie więźniów

We wtorek 10 marca sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka w Iranie Javaid Retman poprosił Teheran o tymczasowe uwolnienie wszystkich więźniów politycznych. Zaznaczył, że cele są przeludnione, a więźniowie osłabieni. Rehman argumentował, że ten krok pozwoli Iranowi w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Tydzień później (17 marca), Agencja Reuters poinformowała o tymczasowym zwolnieniu 85 tys. więźniów, w tym więźniów politycznych. „Również w więzieniach podjęliśmy środki ostrożności, aby stawić czoła epidemii” – powiedział rzecznik prasowy ministerstwa sprawiedliwości Gholamhossein Esmaili.

Podkreślił on, że uwolnione zostały tylko osoby odbywające kary krótsze niż 5 lat. „Uważam, że jest to decyzja słuszna, biorąc pod uwagę zdrowie obywateli i brak odpowiedniej pomocy medycznej w więzieniach” – powiedział dr Bojarczyk. Z informacji agencyjnych wynika, że w Iranie panuje chaos, a na szczycie władzy toczą się rozgrywki o wpływy między prezydentem Hasanem Rouhanim a armią i Gwardią Rewolucyjną. W takich okolicznościach nikt nie ma głowy do poważnego zajmowania się pandemią, co przynosi opłakane skutki.

Syria: W Idlibie obowiązuje rozejm

W syryjskiej prowincji Idlib od północy obowiązuje wynegocjowany przez prezydentów Rosji i Turcji. Unia Europejska przyjęła tę wiadomość z dużym zadowoleniem. Holandia proponuje jeszcze ustanowienie strefy zakazu lotów.

 

Prezydenci Rosji Władimir Putin oraz Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiali wczoraj (5 marca) …

Masowe groby

Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia liczba zarażonych i ofiar śmiertelnych może być nawet pięciokrotnie wyższa. Sytuacji nie ułatwiają także Irańczycy, którzy mieli się nie podporządkować apelom władz sanitarnych do pozostania w domu. Sytuację ilustruje przykład zamknięcia popularnych świątyń w Kom i Meszhedzie, gdzie pomimo zakazu setki osób wtargnęły do budynków.

Kom jest miejscem, gdzie zaczęła się epidemia. Tam zagrożenie wirusem jest największe. Na zdjęciach satelitarnych widać wykopywanie masowych grobów dla ofiar wirusa. Dlatego uznaje się, że oficjalne statystyki są nieprawdziwe, a skala tragedii w Iranie może być większa. „Irańczycy podobnie jak Włosi nie przestrzegali podstawowych zasad kwarantanny i to doprowadziło do takiej skali zachorowań. Iran przestaje sobie z tym radzić” –  mówi dr Bojarczyk. „W Iranie mamy do czynienia z niedemokratycznym ustrojem, który nie działa jawnie, a ponadto część informacji może być zatajanych, by nie wywoływać paniki” – dodaje.

Iran zwrócił się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o 5 mld dolarów na walkę z pandemią. Dyrektor MFW Kristalina Georgijewa oświadczyła, że w najbliższym czasie zostanie uruchomiona pomoc w ramach Rapid Financial Instrument (RFI), który powstał w celu uelastycznienia wsparcia finansowego MFW i zaspokojenia różnorodnych potrzeb krajów członkowskich.

W Iranie koronawirusem zarażonych jest wielu przedstawicieli władzy, m.in. Akbar Velayati, który jest jednym z najbliższych doradców najwyższego przywódcy Alego Chamenei. Zarażeni są także dwaj wiceprezydenci, Masumeh Ektebar oraz Eshaq Jahangiri, wiceminister zdrowia Iraj Harirchi oraz kilkudziesięciu parlamentarzystów i członków Gwardii Rewolucyjnej.

Koronawirus: Czy rzeczywiście patogen omija Rosję?

Oficjalnie w Rosji stwierdzono dotąd 147 przypadków infekcji koronawirusem i ani jednej ofiary śmiertelnej.