Apel Donalda Tuska o łagodzenie polsko-ukraińskich napięć na tle historycznym

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, źródło consilium

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, źródło consilium

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wezwał wczoraj (9 lipca) w Brukseli władze Polski i Ukrainy do łagodzenia napięć na tle historycznym. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zapewnił w odpowiedzi, że polsko-ukraiński dialog „jest intensywny i trwały, i nie wymaga zewnętrznych impulsów”.

 

W ostatnich dniach rozdźwięk między Polską i Ukrainą w kwestii historii ujawnił się po raz kolejny w związku z 75. rocznicą zbrodni wołyńskiej.

Tusk: Na polsko-ukraińskim konflikcie może zależeć politycznym głupcom

“Niezawisłość Ukrainy, bezpieczeństwo Polski i całego regionu zależą w ogromnej mierze od relacji między Kijowem i Warszawą” – podkreślił Donald Tusk po zakończeniu szczytu Unia Europejska-Ukraina. W jego ocenie napięcia na tle wspólnej historii wskazują, że nie wszyscy “odrobili swoje lekcje z historii”.

Tematem 20. szczytu UE-Ukraina były kolejne etapy wdrażania umowy stowarzyszeniowej i unijne wsparcie dla programu reform na Ukrainie. Spotkanie zakończyło się wspólnym komunikatem szefów Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej oraz prezydenta Ukrainy.

“Tylko pełna solidarność Ukrainy i Polski może uchronić nas w przyszłości przed powtórką z tragicznej historii” – ostrzegł szef Rady Europejskiej na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką po zakończeniu szczytu.

“Apeluję do władz obu krajów o nowe podejście do kwestii naszych relacji i pozytywne myślenie. Na konflikcie między nami zależeć może tylko naszym przeciwnikom albo politycznym głupcom” – dodał Tusk.

Polski i ukraiński MSZ wobec podpalenia polskiej flagi

Polski i ukraiński MSZ wobec podpalenia polskiej flagi w Kijowie: polski resort wyraził wczoraj (3 kwietnia) oburzenie w związku z tym incydentem, a ukraiński potępił sprawców tego czynu uznając go za prowokację.

Szczerski: Polsko-ukraiński dialog “jest intensywny i trwały”

Podczas rozpoczynającego się jutro dwudniowego szczytu NATO w Brukseli prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką – poinformował wczoraj Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta. Zwrócił przy tym uwagę, że spotkanie odbędzie się z inicjatywy strony ukraińskiej.

Dialog między Polską a Ukrainą „jest intensywny i trwały, i nie wymaga zewnętrznych impulsów” – zapewnił Szczerski, zapowiadając planowane rozmowy prezydentów. Z programu Andrzeja Dudy wynika, że do spotkania prezydentów dojdzie w czwartek po południu.

Tymczasem polskie władze wciąż nie decydują się na zmianę ustawy o IPN w odniesieniu do Ukrainy, choć zrobiły to wobec Izraela.

Ponadto niedzielne (8 lipca) obchody 75. rocznicy rzezi wołyńskiej i polskiej akcji odwetowej prezydenci celebrowali oddzielnie: polski prezydent na Ukrainie, a ukraiński w Polsce. Prezydent Andrzej Duda oddał na Wołyniu cześć pomordowanym tam Polakom, a prezydent Poroszenko na Lubelszczyźnie uczcił pamięć zamordowanych Ukraińców. Obaj prezydenci apelowali jednak o pojednanie.

W 75. rocznicę rzezi wołyńskiej prezydent Polski na Ukrainie, a Ukrainy w Polsce

W 75. rocznicę rzezi wołyńskiej prezydent Andrzej Duda oddał cześć pomordowanym Polakom na Ukrainie, a prezydent Ukrainy Petro Poroszenko uczcił pamięć zamordowanych Ukraińców na Lubelszczyźnie. Według ukraińskich mediów Kijów podejmował próby zorganizowania wspólnych uroczystości, jednak strona polska odrzuciła ofertę.
 

“Powinniśmy budować …