Niemcy: „Stabilność i dobrobyt w Europie bez NATO i USA to iluzja”

Niemcy, USA, NATO,

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer (na zdj.) wezwała do przedstawienia nowej administracji USA pod kierownictwem prezydenta-elekta Joego Bidena wspólnej oferty ze strony Europejczyków. / Foto via [@akk]

„Bez potencjału nuklearnego USA Niemcy i Europa nie są w stanie się obronić. Takie są fakty”, powiedziała we wtorek minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer.

 

 

W przemówieniu nadanym przez wideo z Uniwersytetu im. Helmuta Schmidta poświęconym polityce bezpieczeństwa, Annegret KrampKarrenbauer (CDU) podkreśliła znaczenie USA jako sojusznika Niemiec i Europy.

Europa zależna od USA

„Pozostajemy zależni od USA w zakresie polityki bezpieczeństwa, a jednocześnie jako Europejczycy musimy w przyszłości przejąć więcej zadań, w czym do tej pory wyręczali nas Amerykanie”, powiedziała Kramp-Karrenbauer.

Minister powtórzyła zdania, które napisała w artykule prasowym na krótko przed wyborami prezydenckimi w USA na początku listopada i za które niedawno skrytykował ją prezydent Francji Emmanuel Macron. Francuski prezydent stwierdził, że założenie polegające na odrzuceniu przez szefową niemieckiego ministerstwa obrony strategicznej niezależności Europy jest „błędnym postrzeganiem rzeczywistości”.

We wtorkowym przemówieniu minister obrony podkreśliła, że nie widzi sprzeczności między bliskimi stosunkami transatlantyckimi a wzmocnieniem europejskiej własnej odpowiedzialności za sektor obronny.

Kramp-Karrenbauer zwróciła uwagę, że do tej pory około 3/4 całego potencjału NATO zapewniały USA. Aby to w pełni zrekompensować, koszty po stronie niemieckiej byłyby znacznie wyższe niż szeroko dyskutowane zobowiązanie NATO do przeznaczania przez każde z państw Sojuszu dwóch procent PKB na obronność.

Niemcy: Merkel chce bliższej współpracy z USA. Jaki jest bilans gospodarczy prezydentury Trumpa dla dwustronnych relacji?

USA w dalszym ciągu są najważniejszym rynkiem zbytu dla niemieckich artykułów eksportowych.

Kramp-Karrenbauer: Europa musi przedstawić ofertę dla Bidena

„Idea strategicznej autonomii dla Europy idzie za daleko, jeśli karmiona jest iluzją, że możemy zagwarantować bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt w Europie bez NATO i bez USA”, powiedziała niemiecka polityk.

Minister Kramp-Karrenbauer wezwała do przedstawienia nowej administracji USA pod kierownictwem prezydenta-elekta Joego Bidena wspólnej oferty ze strony Europejczyków. Miałaby ona obejmować „rozwijanie umiejętności obronnych i solidne wzmacnianie budżetów na wojskowość, także w okresie pandemii”.

Jak zaznaczyła, nowe projekty nie powinny odbywać się kosztem podstawowego wyposażenia armii. Koniec zimnej wojny nie doprowadził do pełnego pokoju, bo „nasze bezpieczeństwo, nasz dobrobyt, nasze pokojowe współistnienie są realnie zagrożone”, ostrzegła minister.

Wskazała przy tym na wyzwania, jak agresywna postawa Rosji. Ataki na zachodni model otwartego społeczeństwa czy zagrożenie cyberatakami.