Angela Merkel odwiedzi kraje Bałkanów Zachodnich. „Serbia i region są wysoko w niemieckiej agendzie”

komisja-europejska-niemcy-EBC-skup-obligacji-trybunał-konstytucyjny-Bruksela

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, źródło: (CC BY 4.0) [Kreml]

Angela Merkel odwiedzi w przyszłym tygodniu Belgrad w celu omówienia współpracy i integracji Serbii z UE. Następnie uda się do Tirany, gdzie spotka się z premierami wszystkich sześciu państw Bałkanów Zachodnich. To ostatnia wizyta Angeli Merkel w krajach Bałkanów Zachodnich w roli niemieckiej kanclerz. 

 

 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odwiedzi w poniedziałek (13 września) Belgrad, gdzie spotka się z prezydentem Serbii Aleksandrem Vučiciem. Omówią oni współpracę polityczną i gospodarczą oraz proces integracji Serbii z UE.

Następnego dnia kanclerz uda się do Tirany, gdzie spotka się z premierem Albanii Edim Ramą, a następnie zje obiad z premierami wszystkich sześciu państw Bałkanów Zachodnich – Serbii, Kosowa, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry oraz Macedonii Północnej.

Ambasador Niemiec w Serbii, Thomas Schieb stwierdził podczas środowego (8 września) spotkania z prezydentem Vučiciem, że wizyta Merkel mimo że jej urzędowanie zbliża się do końca, jest wyraźnym sygnałem, że Serbia i region pozostają wysoko w niemieckiej agendzie.

Vučić oświadczył, że ​​wizyta kanclerz Merkel jest „wielkim zaszczytem dla Serbii i okazją, by podziękować jej za wszystko, co zrobiła dla tego kraju i regionu podczas jej długiego oraz udanego rządzenia”.

„Rozpoczęcie Procesu Berlińskiego, co miało miejsce na wniosek kanclerz Niemiec, stworzyło inną atmosferę i nowe możliwości współpracy na Bałkanach Zachodnich, czyniąc region bardziej pokojowym i stabilnym” – dodał.