Prezydent Duda w Gruzji za rozszerzeniem UE i NATO

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w czasie święta niepodlegołości Gruzji, źródło Jakub Szymczuk

Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w czasie święta niepodlegołości Gruzji, źródło Jakub Szymczuk

Prezydent Andrzej Duda oświadczył wczoraj w Tbilisi, że w UE jest miejsce zarówno dla Gruzji, jak i Ukrainy czy Mołdawii. W swoim wystąpieniu wygłoszonym z okazji Święta Niepodległości Gruzji podkreślił, że utrzymanie polityki otwartych drzwi i do UE, i do NATO jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji międzynarodowej.

 

Andrzej Duda był jedynym prezydentem innego kraju, który uczestniczył w środowych (26 maja) uroczystościach głównych obchodów współczesnej Gruzji. Jako gość honorowy wygłosił swoje przemówienie na Placu Wolności w Tbilisi. (English version)

Duda: Nikomu nie możemy pozwolić na imperialną i agresywną politykę

„Dlatego też jestem dzisiaj tu z Wami i pragnę głośno powtórzyć, że w Zjednoczonej Europie oraz w NATO jest wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić naszych przyjaciół ze wschodniej części Europy, pomieścić: Gruzję, Ukrainę czy Mołdawię”, zapewnił Duda. Zwrócił także uwagę, że „polityka otwartych drzwi” Unii Europejskiej i NATO musi być utrzymana zwłaszcza wobec aktualnej sytuacji międzynarodowej.

Zwracając się do Gruzinów polski prezydent zapewnił także, że w Polsce i w Polakach mają zawsze pewnego sojusznika, który będzie wstawiał się za Gruzją i promował jej integrację ze strukturami euroatlantyckimi. „Gruzini, czekamy na Was w Zjednoczonej Europie, bo od wieków jesteście częścią jej dziedzictwa. Gruzini, czekamy na Was w NATO, bo jesteście dumnym i dzielnym narodem, który zasługuje na bezpieczeństwo i na możliwość spokojnego budowania swojego dobrobytu”, powiedział Andrzej Duda.

Przypomniał jednak także, że konieczne do akcesji reformy wymagają wielkiego wysiłku, a droga do UE i NATO jest trudna i często wydaje się dłużyć bez końca.Z perspektywy czasu zapewniam jednak, że każdy krok, choć wymagał głębokich reform był tego wart. Dlatego też apeluję jako Wasz przyjaciel o wytrwałość na drodze reform, a także o utrzymanie europejskich standardów”, dodał prezydent Duda. Podkreślił przy tym, że chodzi o poszanowanie fundamentalnych wartości takich jak: demokracja, prawa człowieka, wolność słowa, czy prawo do zgromadzeń, które muszą być przestrzeganie i chronione przez prawo oraz organy państwa. 

Gruzja: Opozycja protestuje na ulicach po zatrzymaniu jednego z jej liderów

Wcześniej spór o zarzuty wobec opozycyjnego polityka doprowadził do zmiany na stanowisku premiera Gruzji.

Duda: Rosja jest państwem-agresorem

„Rosja nie jest normalnym krajem, nie jest państwem, które się normalnie zachowuje. Jest państwem-agresorem, to widać w takich miejscach jak to”, powiedział Andrzej Duda, który odwiedził wczoraj również Misję Obserwacyjną UE w Gruzji. Prezydent uznał, że „wymaga to zdecydowanych działań ze strony wspólnoty międzynarodowej”. Zwrócił uwagę, że w Gruzji są dwa regiony: Region Cchinwali, czyli Osetia Południowa, a drugi to Abchazja. 

„W obu Rosjanie wykreowali tę samą sytuację, zaatakowali ziemię gruzińską, okupują te tereny, próbują stworzyć byty quasi-państwowe i destabilizują sytuację” – podkreślił polski prezydent. „Dzisiaj to samo dzieje się także na ziemiach ukraińskich, okupowany jest Krym, region ługański, doniecki”, dodał. „Jeżeli społeczność międzynarodowa będzie to tolerowała, tego typu zachowania będą się powtarzały, a nie wolno nam do tego dopuścić”, oświadczył Duda. 

Misja Obserwacyjna UE (Region Cchinwali w Odzisi), to miejsce na linii rozgraniczenia administracyjnego między Gruzją a Osetią Południową, które w listopadzie 2008 r. wizytował Lech Kaczyński.

Para prezydencka złożyła wieniec przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli wczoraj wieniec przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego. KPRP przypomina, że pomnik, który stanął w 2011 roku w Tbilisi, jest gestem wdzięczności za wsparcie Gruzinów podczas wojny z Rosją w Osetii Południowej w 2008 r. W organizowanym wtedy przez Lecha Kaczyńskiego wyjeździe do Gruzji, który był gestem solidarności z tym krajem, uczestniczyli również ówcześni prezydenci: Ukrainy Wiktor Juszczenko; Litwy – Valdas Adamkus; Estonii – Toomas Ilves i premier Łotwy Ivars Godmanis. 

Gruzja ma nowego premiera. Garibaszwili powraca na stanowisko szefa rządu

W ubiegłym tygodniu w związku ze sprawą próby aresztowania opozycyjnego polityka do dymisji podał się poprzedni premier, Giorgi Gacharia, który piastował to stanowisko od 2019 r.

Dziś rozmowy polityczne

Natomiast na dziś (27 maja), drugi dzień oficjalnej wizyty polskiej pary prezydenckiej w Gruzji, zaplanowano rozmowy polityczne Andrzeja Dudy z władzami tego kraju, w tym z prezydent Salome Zurabiszwili. „Prezydent chce w trakcie rozmów potwierdzić polskie zaangażowanie w bezpieczeństwo regionalne zarówno dotyczące basenu Morza Czarnego, jak samej Gruzji i całego Kaukazu” – zapowiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski. 

To kolejna wizyta prezydenta Dudy w Gruzji

W 2018 roku prezydent Duda odwiedził Tbilisi, gdzie wraz z innymi przywódcami państw Europy Środkowo-Wschodniej wziął udział w obchodach 100. rocznicy proklamowania Demokratycznej Republiki Gruzji. Andrzej Duda odwiedził Gruzję także rok wcześniej. Wraz z ówczesnym prezydentem tego państwa Giorgim Margwelaszwilim podpisał wtedy deklarację upamiętniającą 25-lecie ustanowienia polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych.