Amerykanie zwiększą obecność wojskową w Polsce

Prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump - spotkanie w Nowym Jorku, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump - spotkanie w Nowym Jorku, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump podpisali wczoraj w Nowym Jorku  wspólną deklarację o pogłębianiu współpracy obronnej. Uzgodniono sześć nowych lokalizacji dla amerykańskich wojsk w Polsce.

 

Andrzej Duda, który w sobotę (21 września) rozpoczął kilkudniowa wizytę w USA w związku z 74. sesją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, spotkał się wczoraj z prezydentem USA Donaldem Trumpem i wziął udział w inauguracji Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku.

Dziś w Nowym Jorku spotkanie Trump-Duda

Podczas dzisiejszego spotkania prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa ma zostać podpisana deklaracja wojskowa dotycząca lokalizacji zwiększonego kontyngentu amerykańskich wojsk w Polsce – zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. 

Wspólna deklaracja o współpracy obronnej

Deklaracja podpisana w poniedziałek (23 września) przez obu prezydentów stanowi uzupełnienie podpisanej w czerwcu w Warszawie „Wspólnej deklaracji o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” i zakłada kontynuację prac nad umacnianiem więzi wojskowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz amerykańskich zdolności obronnych i odstraszania w Polsce.

Jest deklaracja o zwiększeniu obecności sił zbrojnych USA w Polsce

Tysiąc amerykańskich żołnierzy w Polsce więcej, Wysunięte Dowództwo Dywizyjne USA i eskadra bezzałogowych statków powietrznych MQ-9, a także wspólne Centrum Szkolenia Bojowego, to m.in. elementy polsko-amerykańskiej deklaracji, którą wczoraj w Waszyngtonie uroczyście podpisali prezydenci: Andrzej Duda i Donald Trump.

Obie strony potwierdzają w tym dokumencie wzmacnianie swoich strategicznych i obronnych relacji, poprawiających wzajemne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Uzgodniono sześć nowych lokalizacji dla amerykańskich wojsk

Umowa zawiera również listę uzgodnionych lokalizacji dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce. I tak np. Poznań wyznaczono na siedzibę Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych, Drawsko Pomorskie na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez Siły Zbrojne Polski i Stanów Zjednoczonych, a Łask – na siedzibę eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Nie udało się natomiast uzgodnić jeszcze jednej lokalizacji – dla pancernej brygadowej grupy bojowej. Obie strony “podzielają optymizm” co do uzgodnienia odpowiedniej lokalizacji dla tej grupy w Polsce. “Dyskusje te są w toku, odzwierciedlając ścisłą operacyjną i strategiczną współpracę Polski i Stanów Zjednoczonych” – czytamy w podpisanej w Nowym Jorku deklaracji.

Andrzej Duda broni polsko-amerykańskich porozumień wojskowych

Prezydent Andrzej Duda bronił porozumień z Amerykanami przed zarzutem, że są dla Polski niekorzystne finansowo. Podczas wizyty w Nevadzie zapewnił, że polskie władze robią wszystko, by w jak największym stopniu realizować interesy Rzeczypospolitej i zaapelował do krytyków o zachowanie spokoju.

Trump: Polska poniesie część kosztów, zbuduje ”piękną infrastrukturę”

“Przemieścimy żołnierzy do Polski” – zadeklarował prezydent USA po podpisaniu wraz z Andrzejem Dudą deklaracji o pogłębieniu współpracy wojskowej Polski i Stanów Zjednoczonych. Podkreślił przy tym współpracę obu państw “w wielu obszarach, głównie w obszarze wojskowym”.

“Polska poniesie część kosztów, zbuduje też infrastrukturę” – zauważył amerykański prezydent wyrażając nadzieję, że będzie to”piękna infrastruktura”. “Przeniesiemy tam część żołnierzy i to oni (Polska) poniesie część kosztów; jesteśmy za to bardzo wdzięczni, ta umowa też to omawia” – zwrócił uwagę Trump na konferencji prasowej w Nowym Jorku.

Natomiast na pytanie dziennikarza, czy w przyszłości będzie w Polsce więcej amerykańskich żołnierzy Donald Trump, odpowiedział jedynie: „o tym jeszcze porozmawiamy”.

Myśliwce F-35 i więcej wojsk USA w Polsce

Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych Andrzej Duda i Donald Trump ogłoszą dziś opinii publicznej ustalenia, które zapadły w sprawie obecności wojsk amerykańskich w Polsce – zapowiedział wczoraj w Waszyngtonie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Amerykańscy żołnierze będą przenoszeni do Polski “z innych rejonów Europy”

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo przyznał tymczasem, że polskie Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Departament Obrony USA „wykonały ciężką i bardzo znaczącą pracę”. “Jest to naprawdę dowód wzajemnego uszanowania i przyjaźni” – ocenił.

Amerykański sekretarz stanu zapowiedział przy tym, że “najprawdopodobniej” Waszyngton będzie przenosił do Polski swoje jednostki raczej “z innych rejonów Europy”, a nie ze Stanów Zjednoczonych.

USA straszą Niemców wizją przeniesienia części wojsk do Polski

Waszyngton coraz bardziej otwarcie wyraża niezadowolenie z powodu niewystarczających nakładów przeznaczanych przez niemiecki rząd na cele wojskowe. Od kilku miesięcy mówi się o możliwej relokacji wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski.
 

Na terenie Niemiec stacjonuje obecnie największa w całej Europie, bo …