Amerykanie nadadzą Ukrainie status sojusznika specjalnego?

Kongres USA (budynek), źródło facebook ambasady ukraińskiej w USA

Kongres USA (budynek), źródło facebook ambasady ukraiskiej w USA

Wzmocnienie wsparcia wojskowego dla Ukrainy i nadanie jej statusu specjalnego sojusznika Stanów Zjednoczonych spoza NATO przewiduje projekt ustawy przedstawionej w amerykańskim Kongresie  – poinformowała ukraińska ambasada w Waszyngtonie.

 

Jego autorami są kongresmeni: Eliot Engel i Bill Keating z Partii Demokratycznej oraz Michael McCaul i Adam Kinzinger z Partii Republikańskiej.

Główny sojusznik spoza NATO (Major non-NATO Ally – MNNA) to określenie, używane przez Stany Zjednoczone wobec swoich ważnych partnerów, którzy nie są członkami NATO. Status ten mają m.in. Izrael, Japonia i Korea Południowa.

Ambasada Ukrainy w USA wyjaśniła w sobotę (1 czerwca)  na Facebooku, że amerykański projekt przewiduje m.in. nowe dostawy uzbrojenia, w tym śmiercionośnego, a także wzmocnienie możliwości Ukrainy w przeciwdziałaniu rosyjskim atakom cybernetycznym. „Lista rodzajów uzbrojenia, które może być przekazane Ukrainie, zostaje uzupełniona o systemy przeciwczołgowe, przeciwokrętowe i przeciwlotnicze” – napisano.

Po nielegalnych wyborach w Donbasie bez zmian

Prezydent Macron i kanclerz Merkel wspólnie uznali głosowanie w Donbasie za bezprawne. W tzw. Donieckiej Republice Ludowej liderem niedzielnych (11 listopada) wyborów okazał się dotychczasowy przywódca Denis Puszylin, a w Ługańskiej – pełniący analogiczną funkcję Leonid Pasicznyk.

Wsparcie dążeń Ukrainy do integracji europejskiej

Projekt przedstawionej w Kongresie zakłada ponadto wsparcie USA dążeń Ukrainy do integracji europejskiej i euroatlantyckiej, zwraca uwagę na prawo ukraińskiego narodu do samodzielnego wyboru polityki zagranicznej oraz przewiduje dalsze wzmacnianie wartości demokratycznych, transparentności i walki z korupcją.

Autorzy dokumentu przedstawionego w Izbie Reprezentantów powtarzają przy tym, że Stany Zjednoczone nie akceptują zmian terytorialnych na Ukrainie dokonanych z użyciem siły, w tym – informuje ambasada Ukrainy w USA – „poprzez nielegalne wtargnięcie Federacji Rosyjskiej na (ukraiński) Krym i Donbas oraz okupację tych terytoriów”.

Nowy etap rosyjskiej agresji na Ukrainę?

Rosyjskie okręty najpierw ostrzelały, a potem zajęły trzy ukraińskie jednostki w Cieśninie Kerczeńskiej. W efekcie tego incydentu uszkodzono dwa okręty, a sześciu marynarzy zostało rannych. Strony oskarżają się wzajemnie o prowokacje.

W projekcie ustawy potępiono także przetrzymywanie przez władze Rosji 24 marynarzy ukraińskiej floty wojennej, zatrzymanych w zeszłym roku wraz z okrętami w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej oraz podkreślono konieczność „usilnego nakłonienia” Federacji Rosyjskiej do pełnego wprowadzenia w życie  porozumień mińskich. „Uważamy, że projekt tej ustawy jest nowym ważnym krokiem ku pogłębieniu ukraińsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego w walce z rosyjską agresją” – oceniła ukraińska ambasada w Waszyngtonie.

Zaproszenie Trumpa dla Zełenskiego

Administracja nowego prezydenta Ukrainy przekazała tego samego dnia, że prezydent Donald Trump zaprosił Wołodymyra Zełenskiego do złożenia oficjalnej wizyty w USA. W ocenie ukraińskiego prezydenta, który podziękował za zaproszenie, projekt ustawy przedstawionej w Izbie Reprezentantów „jest ważnym sygnałem świadczącym o silnym partnerstwie strategicznym między dwoma państwami”.

Zełenski z pierwszą wizytą zagraniczną w Brukseli

Bezpieczeństwo na wschodzie Ukrainy i wysiłki międzynarodowe na rzecz pokoju w tym regionie to główne tematy, które Wołodymyr Zełenski poruszy w przyszłym tygodniu w Brukseli – przekazała administracja nowego prezydenta Ukrainy.