Ambasador Włoch w Demokratycznej Republice Konga zginął w ataku na konwój ONZ

Luca Attansio, Ambasador ∑łoch w Demokratycznej Republice Konga

„Był entuzjastycznym młodym dyplomatą o ogromnej wrażliwości na problemy społeczne”, tak opisuje tragicznie zmarłego ambasadora Włoch w DRK Lukę Attanasio (na zdj.) Mauro Garofolo z włoskiej organizacji charytatywnej Sant’Egidio. / Zdjęcie: Radio Alfa

Włoski ambasador w Demokratycznej Republice Konga Luca Attanasio, a także towarzyszący mu karabinier oraz kierowca ze Światowego Programu Żywnościowego zginęli w ataku na konwój ONZ, do którego doszło na wschodzie kraju. Informację potwierdził resort dyplomacji Włoch.

 

Konwój, w którym znajdował się ambasador Włoch Luca Attanasio, został zaatakowany przed południem czasu lokalnego w pobliżu miasta Kanyamahoro, ok. 25 km kilometrów od Gomy, stolicy prowincji Kiwu Północne na wschodzie kraju. Mambo Kawaya, jeden z okolicznych mieszkańców poinformował, że była to wieś Rurimba. Zdaniem kierownictwa Parku Narodowego Virunga, gdzie miało miejsce zdarzenie, celem ataku było porwanie.

Włochy: Kolejna redukcja dostaw szczepionki AstraZeneca. Regiony wzywają premiera do działania

Oburzenia redukcjami nie kryją przedstawiciele lokalnych władz. 

Kierowca zabity na miejscu, ambasador zmarł w szpitalu

Jak przekazały agencji Reutera władze prowincji, porywacze mieli zatrzymać konwój, oddając strzały ostrzegawcze, a następnie zastrzelili kongijskiego kierowcę, zidentyfikowanego później przez lokalnych aktywistów na rzecz praw człowieka jako Mustapha Milambo. Potem wyprowadzili pasażerów do lasu, gdzie otworzyli ogień.

43-letni Attanasio został postrzelony w brzuch. Zmarł kilka godzin później w szpitalu ONZ w Gomie, poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Demokratycznej Republiki Konga. Rzym podał z kolei, że śmierć poniósł również ochraniający dyplomatę karabinier, 30-letni Vittorio Iacovacci.

Według informacji przekazanych przez Światowy Program Żywnościowy (WFP), konwój zmierzał do Rutshuru, by skontrolować prowadzony tam program posiłków dla uczniów szkół. Jak podano, droga została wcześniej sprawdzona i uznano, że można nią podróżować bez dodatkowej eskorty.

Rozpowszechniane w mediach społecznościowych zdjęcia przedstawiają rannego ambasadora w ramionach miejscowego mężczyzny w samochodzie terenowym należącym do parku. Na niektórych fotografiach widać także rozbitą szybę w zaatakowanym aucie WFP.

Pax koronawirus: Czy nie ma wojen w czasie pandemii?

Sekretarz generalny ONZ António Guterres zaapelował w marcu o zaprzestanie działań zbrojnych na świecie z powodu pandemii koronawirusa. Z jakim skutkiem?

MSZ Włoch: Okoliczności ataku jeszcze nieznane

„Z głębokim smutkiem dowiedziałem się dzisiaj o śmierci naszego ambasadora w Demokratycznej Republice Konga oraz karabiniera”, przekazał w wydanym oświadczeniu szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio. „Byli to dwaj państwowi funkcjonariusze, którzy zostali brutalnie pozbawieni życia podczas wykonywania swoich obowiązków”, dodał minister. Poinformował, że okoliczności zdarzenia wciąż pozostają nieznane, ale niezwłocznie rozpocznie się ich badanie.

Nie jest jasne, kto stoi za atakiem. Resort spraw wewnętrznych Demokratycznej Republiki Konga oskarżył o zorganizowanie porwania rebeliantów Hutu, zwanych jako Demokratyczne Siły Wyzwolenia Rwandy (FDLR). Grupa, stworzona w 2000 r. m.in. przez rebeliantów sił Interahamwe, które w 1994 r. dokonały ludobójstwa w Rwandzie, odpowiedzialna była za porwanie przed trzema laty w tej samej wsi dwójki brytyjskich turystów. Doprowadziło to wówczas do zamknięcia parku narodowego na dziewięć miesięcy. Porwani turyści zostali wypuszczeni po kilku dniach.

„Obiecuję włoskiemu rządowi, że nasze władze zrobią wszystko w celu ustalenia, kto stoi za tym okropnym zamachem”, oświadczyła minister spraw zagranicznych Demokratycznej Republiki Konga Marie Ntumba Nzeza.

Włoskie MSZ otrzymuje z całego świata wyrazy współczucia w związku ze śmiercią ambasadora. Kondolencje na ręce swojego odpowiednika w Rzymie przekazali m.in. sekretarz stanu USA Antony Blinken oraz minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian. Współczucie przekazał też rosyjski ambasador we Włoszech Siergiej Razow.

Włochy: Draghi tworzy superministerstwo ds. zielonej transformacji. Przyczyną i celem unijne fundusze?

Czy powołanie nowego resortu ma na celu przekonanie Brukseli, że Włochy sprostają wymaganiom w zakresie wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy?

Luca Attanasio

Luca Attanasio przewodniczył włoskiej misji dyplomatycznej w Demokratycznej Republice Konga od 2017 r., a ambasadorem został dwa lata później. „Był entuzjastycznym młodym dyplomatą o ogromnej wrażliwości na problemy społeczne”, opisał zmarłego Mauro Garofolo z włoskiej organizacji charytatywnej Sant’Egidio. „Uważnie śledził naszą pracę, między innymi program pomocy dla osób cierpiących na AIDS”, dodał.