Albania: Wolność mediów coraz bardziej zagrożona

Flaga Albanii (źródło: Wikipedia)

Koalicja międzynarodowych organizacji związanych z mediami zwróciła uwagę na pogarszającą się sytuację mediów w Albanii. Stało się to po wizycie, podczas której przedstawiciele koalicji spotkali się z reprezentantami albańskiej prasy i organizacji pozarządowych.

 

Koalicja zrzesza wiele organizacji związanych z mediami, np. Komitet Ochrony Dziennikarzy, Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów, Europejską Federację Dziennikarzy, Międzynarodowy Instytut Prasowy, Reporterów bez Granic oraz Organizację Medialną Europy Południowo-Wschodniej. Przedstawiciele koalicji odwiedzili Tiranę w połowie czerwca, aby zebrać informacje na temat stanu wolności mediów. Spotkali się z przedstawicielami prasy i organizacjami pozarządowymi.

Ataki i groźby wobec dziennikarzy

Po wizycie koalicja opublikowała specjalny raport podsumowujący wizytę jej delegacji w Albanii, w którym zostały wyszczególnione przypadki zdarzeń grożących ograniczeniem wolności mediów, począwszy od ataków fizycznych i gróźb wobec dziennikarzy po stosowanie kodeksu karnego przeciw dziennikarzom. Zwrócono również uwagę na proponowane przez rządzących przepisy, które zmusiłyby media internetowe do zarejestrowania się i poddania się nadzorowi państwowego organu administracyjnego.

Koalicja przytoczyła międzynarodowe standardy praw człowieka, które mówią: „państwa nie powinny narzucać obowiązkowej rejestracji mediom internetowym jako warunku wstępnego ich pracy, ponieważ może to mieć bardzo negatywny wpływ na wolność mediów”.

Koalicja podkreśliła: „Obawiamy się, że Albania jako państwo członkowskie Rady Europy i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz kraj kandydujący do Unii Europejskiej nie przestrzega zobowiązań gwarantujących wolność wypowiedzi i wolności mediów”.

Media mają nadal problemy

Delegacja wyraziła zaniepokojenie tym, o czym alarmowali albańscy dziennikarze: rosnącą liczbą procesów karnych o rzekome zniesławienie, które toczą się z powództwa polityków, często domagających się nieproporcjonalnych kwot odszkodowania. Ponadto wielu dziennikarzy zostało rannych podczas niedawnych protestów antyrządowych. Domniemane zniesławienie jest przestępstwem ujętym w albańskim kodeksie karnym.

Albania: Opozycja kontynuuje antyrządowe protesty

W stolicy Albanii po raz kolejny odbyła się manifestacja wzywająca premiera Ediego Ramę do dymisji. Z tłumem starła się policja. Rannych zostało 10 policjantów oraz trzech demonstrantów. Protestujący oskarżają rząd o korupcję oraz żądają przyśpieszenia rozmów akcesyjnych do UE.
 

Wobec manifestującego tłumu policja …

Według albańskich dziennikarzy ​​premier Edi Rama często określa jako „kosze na śmieci” i nierzadko wypowiada się w sposób pełen nienawiści o mediach. Szef albańskiego rządu zobowiązał się jednak do rozważenia możliwości całkowitego wykreślenia „zniesławienia” z kodeksu karnego. Powiedział też, że sam nigdy nie użyje prawa karnego przeciwko dziennikarzom, ale jednocześnie będzie nadal wnosił z powództwa cywilnego sprawy o zniesławienie przeciwko dziennikarzom w „ekstremalnych” sprawach.