Podczas wtorkowych protestów w Tiranie albańska policja użyła gazu łzawiącego, aby rozproszyć setki protestujących opozycjonistów. Demonstranci domagają się ustąpienia rządu, a akcja policji miała miejsce po tym, gdy chcieli uniemożliwić wejście do parlamentu socjalistycznemu premierowi Ediemu Ramie.
„Jeszcze tu wrócimy, nie zaprzestaniemy naszej walki dopóki nie obalimy obecnego rządu”, komentował przewodniczący opozycji Partii Demokratycznej Luizm Basha po tym, jak oddział policji rozpędził tłum protestujących opozycjonistów przy użyciu gazu łzawiącego.
Protestujący kilka razy starali się rozbić policyjny kordon. Przy użyciu granatów dymnych i kamieni obrzucali także chroniony przez uzbrojony oddział policji budynek parlamentu.
„Precz z Ramą!”, wykrzykiwali protestujący, domagając się tym samym rezygnacji socjalistycznego premiera Ediego Ramy i utworzenia rządu tymczasowego, który miałby zająć się przygotowaniem przedterminowych wyborów.
Opozycja zarzuca Ramie, który sprawuje władzę nieprzerwanie od 2013 r., korupcję oraz powiązania ze zorganizowanymi grupami przestępczymi.
Parę dni wcześniej (18 lutego) opozycyjni posłowie złożyli mandaty parlamentarne, oskarżając rząd o manipulowanie wyników wyborów z czerwca 2017 r.
„Ten parlament działa bezprawnie”, stwierdziła stanowczo Monika Krymemadhi, przewodnicząca Socjalistycznego Ruchu na rzecz Demokracji, namawiając jednocześnie albańskich obywateli do wyjścia na ulice i zebranie się pod parlamentem.
Droga Albanii do UE
Niezależnie od afiliacji ideowej, partie polityczne w Albanii są znane z przerzucania się odpowiedzialnością i wzajemnego oskarżania się w o korupcję czy powiązania z grupami przestępczymi.
W kontekście nadchodzącej rundy negocjacyjnej jego kraju z Unią Europejską, głos zabrał też sam Rama. W wywiadzie dla tirańskich mediów stwierdził, że „desperackie wysiłki opozycji mogą mieć fatalne skutki podczas czekających nas w czerwcu negocjacji”.
Albania ma nadzieje na rozpoczęcie rozmów dotyczących przystąpienia do UE w tym roku. Głównym warunkiem, który musi zostać spełniony aby tak się stało, jest podjęcie działań mających na celu wykorzenienie korupcji.