Rosyjskie Iskandery grożą połowie Europy

Pocisk Iskander, źródło: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Pocisk Iskander, źródło: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Rosyjskie Iskandery grożą połowie Europy – Rosja rozmieszcza w Obwodzie Kaliningradzkim rakiety zdolne do przenoszenia ładunków jądrowych, tym razem na stałe – poinformowała wczoraj (5 lutego) prezydent Litwy Dalia Grybauskaite na konferencji prasowej w Rukli, gdzie uczestniczyła w pierwszej rocznicy rozmieszczenia wielonarodowego batalionu NATO na Litwie.

 

Informację tę potwierdził przewodniczący komisji ds. obrony Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) Władimir Szamanow – podała m.in. rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti. Polityk ten od lat przekonywał o konieczności dozbrojenia rosyjskich wojsk stacjonujących w Obwodzie Kaliningradzkim, m.in. w rakiety przenoszące ładunki jądrowe. W jego ocenie konieczna jest bowiem zdecydowana odpowiedź Rosji na obecność wojsk Sojuszu we wschodniej flance NATO, czyli m.in. w Polsce i państwach bałtyckich.

Litwa odgradza się od Kaliningradu

Rośnie napięcie na linii Wilno-Moskwa. Litwa postanowiła się fizycznie odgrodzić od obwodu kaliningradzkiego.

 

Dziś (16 stycznia) Litwa zapowiedziała budowę ogrodzenia wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim. Budowa 130-kilometrowego, wysokiego na 2 m płotu ma ruszyć już na wiosnę.

Minister spraw wewnętrznych Litwy Eimutis …

Grybauskaite: Rosyjskie Iskandery grożą połowie Europy

Przekazując informacje o rozmieszczaniu Iskanderów na poniedziałkowej konferencji prasowej, Dalia Grybauskaite podkreśliła, że zagrażają one nie tylko Litwie, ale też połowie Europy. Litewski minister obrony Raimundas Karoblis zwrócił natomiast uwagę, że co prawda Rosja rozlokowywała tam zestawy rakietowe już wcześniej, jednak tylko na czas manewrów. Tym razem, podkreślił, „jest to rozmieszczenie na stałe, wraz z całą potrzebną do tego infrastrukturą”. Według niego w poniedziałek w południe Iskandery zostały rozładowane w kaliningradzkim porcie.

Rosyjskie rakiety przy granicy z Polską

Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiedziało we wtorek duże przegrupowanie wojsk w ramach niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości bojowej sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. W ramach przegrupowania do obwodu kaliningradzkiego mają zostać przerzucone drogą morską rakiety balistyczne Iskander-M oraz myśliwce i bombowce.  Zapowiedziano ponadto przerzucenie …

Litewski wywiad uprzedzał

Litewski wywiad uprzedzał, że rozmieszczenie Iskanderów w Obwodzie Kaliningradzkim jest potencjalnym zagrożeniem dla Litwy i działań sojuszników w regionie. W jego ocenie rakiety zdolne do przenoszenia ładunków jądrowych nie są potrzebne do zniszczenia celów na terytorium Litwy, bo Rosja może to zrobić już teraz bez nich.

Media przypominają, że o wyposażaniu 152. brygady rakietowej stacjonującej w Obwodzie Kaliningradzkim w nowe zestawy rakiet Iskander-M informował w grudniu rosyjski dziennik „Kommiersant”. Zapowiadał wtedy również, że rakiety wejdą do służby na początku 2018 roku.

Zapowiedź rozmieszczenia Iskanderów w pobliżu granic z państwami NATO już wcześniej budziła zaniepokojenie.

Niemcy zaniepokojone obecnością rosyjskich Iskanderów w Kaliningradzie

Rosyjska decyzja o rozmieszczeniu w obwodzie kaliningradzkim rakiet balistycznych wywołała zaniepokojenie krajów Europy. „Oznacza to spadek poziomu bezpieczeństwa krajów europejskich” – podsumował rosyjską decyzje szef niemieckiego MSZ Sigmar Gabriel.

 

Październikowe postanowienie Rosjan o rozmieszczeniu rakiet balistycznych w należącym do niego nadbałtyckim …