Zaawansowane polsko-amerykańskie partnerstwo

Prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump w Davos 2018, źródło Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump w Davos 2018, źródło Jakub Szymczuk/KPRP

Możemy mówić o zaawansowanym partnerstwie polsko-amerykańskim – oświadczył  w piątek wieczorem (26 stycznia) szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Tego dnia Andrzej Duda spotkał się zarówno z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Davos, jak i z amerykańskim sekretarzem stanu Rexem Tillersonem w Warszawie.

 

Spotkanie Trump-Duda w Davos nie było przelotne ani przypadkowe – zapewnia szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski, choć kancelaria Andrzeja Dudy ograniczyła informację o piątkowej rozmowie obu szefów państw do jednego akapitu. Minister Szczerski wyjaśnił, że Donald Trump przyjechał do Davos tylko na kilka godzin jako główny gość Forum i o spotkanie z nim stara się wiele osób, a ponadto obaj politycy mieli bardzo wypełnioną agendę.

„To, że w tym wszystkim politycy znaleźli czas na to, żeby się spotkać i porozmawiać, pokazuje, że jest wola, dobra chęć i rodzaj tej dobrej sympatii między państwami i przywódcami państw, która umożliwia tego typu spotkania” – powiedział szef gabinetu polskiego prezydenta. Podkreślił przy tym, że spotkanie prezydentów w Davos oraz wieczorne rozmowy z amerykańskim sekretarzem stanu w Warszawie pokazują „intensywność relacji polsko-amerykańskich”.

Trump w Warszawie

Amerykański prezydent Donald Trump zakończył swą wizytę w Warszawie. Spotkał się  z prezydentem Andrzejem Dudą, wziął udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza, a na koniec wygłosił płonne przemówienie na pl. Krasińskich.
 

Prezydent USA Donald Trump przyleciał do Warszawy wczoraj (5 lipca) o …

Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że Polska chce rozwijać współpracę gospodarczą ze Stanami Zjednoczonymi. „Mamy już pierwsze kontrakty, jeśli chodzi o gaz amerykański w Polsce, ale to także jest rozwojowy kierunek dywersyfikacji polskich dostaw surowców” – dodał.

Zaawansowane polsko-amerykańskie partnerstwo

Natomiast po zakończeniu rozmów Duda-Tillerson w warszawskim Belwederze szef gabinetu prezydenta oświadczył, że „teraz możemy mówić o zaawansowanym partnerstwie polsko-amerykańskim, które przynosiłoby dobry efekt dla bezpieczeństwa naszego regionu, dla bezpieczeństwa Polski, dla rozwoju gospodarczego Polski, a także promieniowałoby na cały region i Europę”, a to – podkreślił Szczerski – byłoby bardzo ważne i stanowiłoby czynnik stabilizujący.

„Stany Zjednoczone bardzo liczą na rolę Polski jako stabilizatora regionu, stabilizatora stosunków międzynarodowych, stabilizatora w bezpieczeństwie w ramach NATO i w różnych newralgicznych częściach świata” – przekazał dziennikarzom prezydencki minister zapewniając, że Polska może tę funkcję stabilizatora i odpowiedzialnego partnera amerykańskiego pełnić.

Według Szczerskiego w najbliższym czasie „będziemy mogli się spodziewać kolejnych rozmów polsko-amerykańskich, które by nas doprowadziły do coraz bardziej zaawansowanego partnerstwa polsko-amerykańskiego”.

Daleko idąca zbieżność poglądów i stanowisk

Spotkanie polskiego prezydenta z amerykańskim sekretarzem stanu – które trwało godzinę, czyli dłużej niż planowano – dotyczyło m.in. politycznego wsparcia dla kontaktów gospodarczych, współpracy energetycznej i wojskowej, a także współdziałania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W ocenie Krzysztofa Szczerskiego rozmowy wykazały „daleko idącą zbieżność poglądów i stanowisk (…) w kluczowych dzisiaj elementach polityki międzynarodowej” – relacjonował prezydencki minister.

Minister wyjaśnił także, że wobec rozpoczętego z początkiem roku niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Polska stała się partnerem USA w polityce globalnej i dlatego piątkowe spotkanie w Belwederze dotyczyło m.in. harmonogramu prac w RB ONZ.

Polska dzięki Obamie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ?

Bułgaria wycofała swoją kandydaturę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. Tym samym miejsce dla Polski wydaje się zagwarantowane – z regionu Europy Wschodniej o członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ubiegały się tylko te dwa państwa.

Szczerski przekazał dziennikarzom, że rozmowa dotyczyła m.in. sytuacji w Afganistanie, na Bliskim Wschodzie i w Syrii, a także na Ukrainie. „Rozmawiano także o konflikcie na Ukrainie oraz o sankcjach wobec Rosji” – powiedział Szczerski podkreślając, że Polska i USA mają wspólne stanowisko ws. utrzymywania tych sankcji do czasu przywrócenia „ładu międzynarodowego opartego na prawie w relacjach między państwami w naszym regionie”.

Powrót do pokojowych rozmów ws. Donbasu?

Kazachstan jest gotów zorganizować rozmowy grupy kontaktowej ws. pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie o ile strony tego konfliktu wyrażą zgodę. Tymczasem parlament Ukrainy przyjął ustawę o reintegracji tego regionu pozostającego pod kontrolą prorosyjskich separatystów, w której uznał Rosję za państwo-agresora. MSZ Rosji uznało, że jest to przygotowanie do nowej wojny.

Poinformował także, że mowa była o modernizacji polskiej armii, w tym o kontraktach, a także o współpracy wojskowej, w tym o obecności wojsk amerykańskich „dzisiaj i w najbliższym czasie” oraz o współpracy gospodarczej, m.in. w dziedzinie energetyki.

Polsko-amerykańska mapa działań

Szef gabinetu prezydenta dodał, że Andrzej Duda i Rex Tillerson uzgodnili ponadto polsko-amerykańską mapę działań w najbliższym czasie dot. wspólnych stosunków gospodarczych i politycznych, m.in. w dziedzinie międzynarodowego bezpieczeństwa. Według ministra pierwszymi punktami tej mapy są: partnerstwo militarne, gospodarcze – w tym energetyczne – i partnerstwo globalne, w tym RB ONZ.

„To są trzy duże bloki spraw i region, czyli Trójmorze, które łączą dzisiaj politykę amerykańską z polityką polską i pozwalają nam mówić o zawiązanym partnerstwie” – uważa Szczerski. Minister zwrócił ponadto uwagę na bardzo wyraźne wsparcie administracji amerykańskiej dla inicjatywy Trójmorza i zainteresowanie jej rozwojem.

Międzymorze priorytetem polskiej polityki zagranicznej

Polska polityka międzynarodowa jest podmiotowa i zmierza do tego, by polska pozycja była silniejsza niż obecnie – oświadczył wczoraj (14 listopada) prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podsumowując wspólnie z premier Beata Szydło dwa lata rządów PiS wyjaśniał dziennikarzom, że chodzi nie tylko o wzmocnienie państwa i sił zbrojnych, ale również o konstrukcje polityczne: Grupę Wyszehradzką i Międzymorze.

Amerykański sekretarz stanu Tillerson wziął też udział w uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz – złożył wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.