Rex Tillerson rozpoczyna dziś wizytę w Polsce

Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson, źródło wikimedia commons

Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson, źródło wikimedia commons

Rex Tillerson rozpoczyna dziś wizytę w Polsce. Amerykański sekretarz stanu przylatuje do Warszawy wprost ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Wieczorem spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a jutro – z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem.

 

Wizytą w Polsce szef amerykańskiej dyplomacji kończy rozpoczętą w poniedziałek (22 stycznia) podróż po Europie. Pierwszą stolicą, którą odwiedził Tillerson był Londyn, następny był Paryż, a potem uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.

Rex Tillerson rozpoczyna dziś wizytę w Polsce od rozmów o bezpieczeństwie

Andrzej Duda zapowiedział wczoraj (25 stycznia), że jego rozmowy z Rexem Tillersonem będą dotyczyć głównie kwestii bezpieczeństwa. “Myślę, że przede wszystkim będziemy mówili o bezpieczeństwie, o obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce, o zwiększaniu tej obecności, wzmacniając to, o czym rozmawiał ostatnio w Waszyngtonie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak” – powiedział prezydent

W rozmowie z polskimi dziennikarzami w Davos Andrzej Duda przypomniał też, że w czasie lipcowego spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Warszawie wiele uwagi poświęcono kwestii importu amerykańskiego gazu skroplonego do Polski przez gazoport w Świnoujściu. Przewiduje w związku z tym, że podczas dzisiejszego spotkania z Tillersonem również będzie o tym mowa. Prezydent podkreślił, że średnioterminowy kontrakt z Amerykanami na import gazu został już podpisany.

Trump w Warszawie

Amerykański prezydent Donald Trump zakończył swą wizytę w Warszawie. Spotkał się  z prezydentem Andrzejem Dudą, wziął udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza, a na koniec wygłosił płonne przemówienie na pl. Krasińskich.
 

Prezydent USA Donald Trump przyleciał do Warszawy wczoraj (5 lipca) o …

Jutro z premierem m.in. o Nord Stream 2

Premier Mateusz Morawiecki poinformował natomiast, że głównym tematem jego jutrzejszych rozmów z amerykańskim dyplomatą będzie kwestia budowy Nord Stream 2. Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca przyszłego roku.

BiznesAlert.pl: KE – Nord Stream 2 skończy przed Trybunałem

Rosyjski Gazprom podaje, że europejscy partnerzy finansowi kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2 wywiązali się ze wszystkich zobowiązań. Komisja Europejska ostrzega inwestorów przed negatywnymi skutkami wsparcia projektu.
 
Gazprom nie traci optymizmu
Prezes Gazpromu Aleksiej Miller poinformował na telekonferencji, że europejscy partnerzy finansowi projektu …

“Warto, żeby sekretarz stanu Rex Tillerson miał pełną świadomość zagrożeń” – podkreślił w Jedynce Polskiego Radia szef polskiego rządu. Zwrócił uwagę, że ta magistrala pozwoli na przesyłanie rosyjskiego gazu do Europy z pominięciem Ukrainy.  Morawiecki dodał, że tematem jego spotkania z Tillersonem będzie także stała obecność wojsk USA na tzw. wschodniej flance, w tym w Polsce.

Pierwsi żołnierze USA już w Polsce

Pierwsi amerykańscy żołnierze wylądowali w sobotę (7 stycznia) w Polsce, żeby wzmocnić wschodnią flankę NATO w związku z agresywną polityką Rosji w regionie. Tego samego dnia prezydent-elekt USA Donald Trump powtórzył, że zamierza poprawić stosunki Stany Zjednoczone-Federacja Rosyjska. Wiceszef polskiego MSZ Konrad Szymański zadeklarował natomiast, że będzie zbiegać o to, by rotacyjna obecność wojsk NATO była de facto obecnością stałą.

Będzie też spotkanie Tillerson-Kaczyński?

Według Radia Wnet podczas swojej wizyty w Polsce szef amerykańskiej dyplomacji spotka się nie tylko z prezydentem, premierem i swoim polskim odpowiednikiem Jackiem Czaputowiczem, ale także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Taką informację przekazał w Radiu doradca marszałka sejmu, profesor Waldemar Paruch.

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska – która zapowiedziała na wczorajszej konferencji prasowej w Sejmie spotkania polskich polityków z Tillersonem. Pytana o ewentualne spotkanie amerykańskiego dyplomaty z prezesem PiS – powiedziała, że „nie ma takich informacji”.

Ambasada USA: Rozmowy Tillersona obejmą “cały wachlarz zagadnień”

Rozmowy Tillersona z wysokimi rangą przedstawicielami polskich władz będą obejmować “cały wachlarz zagadnień w obszarze trwałych relacji między USA i Polską, w tym kwestie takie jak globalne wyzwania, bezpieczeństwo regionalne i dobrobyt gospodarczy” – poinformowała ambasada USA w Warszawie. W innym komunikacie dodała, że w sobotę amerykański dyplomata odda hołd ofiarom Holokaustu. W czasie uroczystości w 73. rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau Tillerson złoży kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. W obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu sekretarzowi stanu USA towarzyszyć będą przedstawiciele żydowskiej społeczności w Polsce oraz członkowie jego delegacji.

Nie będzie mowy o praworządności w Polsce?

Według wysokiej rangi  amerykańskiego dyplomaty, który pragnie zachować anonimowość, w czasie spotkań z polskimi politykami nie będzie mowy o praworządności w Polsce. „Polska jest jedną z najstarszych europejskich demokracji, a demokracja jest tam żywa i ma się dobrze” – miał odpowiedzieć na pytanie amerykańskiego dziennikarza czy Tillerson upomni się o demokrację w naszym kraju. “Pozostawimy Polakom rozstrzygnięcie wewnętrznych spraw i wierzymy, że podejmowane reformy są zgodne z konstytucją i wolą ich narodu” – cytują media przedstawiciela Departamentu Stanu, który dodał, że „Polska jest suwerennym, demokratycznym sojusznikiem USA”.

Według niego wizyta Rexa Tillersona w Warszawie ma być okazją do zbudowania bliższych relacji z nowym rządem, a wśród najważniejszych tematów, które szef amerykańskiej dyplomacji zamierza poruszyć jest „cały szereg zagadnień związanych ze wspólnymi strategicznymi interesami w dziedzinie bezpieczeństwa, energii i handlu oraz zagadnienia związane z amerykańsko-polską współpracą w łonie NATO, w tym problemy związane ze wzmocnieniem wschodniej flanki Sojuszu”. Sekretarz stanu zamierza także rozmawiać o lansowanej przez Polskę inicjatywie Trójmorza.

Trójmorze – ABC inicjatywy 12 państw unijnych

6 i 7 lipca w Warszawie spotkają się głowy państw 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej skupionych wokół tzw. inicjatywy Trójmorza. Pierwszego dnia szczytu weźmie w nim udział amerykański prezydent Donald Trump.
 
Jak było na początku? 
Pomysł stworzenia obszaru pogłębionej współpracy, który zyskał miano …