Rex Tillerson odwiedzi Polskę za tydzień

Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson, źródło: wikimedia commons

Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson, źródło: wikimedia commons

Rex Tillerson odwiedzi Polskę za tydzień – o wizycie  sekretarza stanu USA w Polsce poinformowało wczoraj (18 stycznia) jego biuro w oficjalnym komunikacie. Na razie nie podano jednak szczegółów dotyczących spotkań jakie amerykański dyplomata ma odbyć 26 stycznia w Warszawie.

Głównymi tematami rozmów z polskimi politykami mają być relacje dwustronne, bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO, obecność amerykańskich wojsk w Polsce i kwestie zakupu amerykańskiego sprzętu wojskowego.

W podróży po Europie, zaplanowanej na 21-27 stycznia, szef amerykańskiej dyplomacji odwiedzi Londyn, Paryż, Davos i Warszawę – podał w oficjalnym oświadczeniu Departament Stanu USA.

Rex Tillerson już w zeszłym miesiącu miał się spotkać z szefem polskiej dyplomacji – Witoldem Waszczykowskim – w Brukseli, ale spotkanie zostało odwołane. Jego następca Jacek Czaputowicz potwierdził wczoraj, że jeszcze w tym miesiącu będzie rozmawiał ze swoim amerykańskim odpowiednikiem w Warszawie.

Niewykluczone też, że sekretarz stanu USA weźmie udział w obchodach 73. rocznicy wyzwolenie hilerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Tillerson przyleci do Warszawy ze Szwajcarii, gdzie będzie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym.

Amerykańskie oddziały w Polsce od roku

Amerykańskie wojsko jest w Polsce już od roku – pierwsze oddziały pojawiły się bowiem w naszym kraju na początku 2017 r. Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO zapadła na lipcowym szczycie Sojuszu w Warszawie w 2016 r.

Szczyt NATO w Warszawie dobiegł końca

Podczas dwudniowego szczytu w Warszawie zapadły decyzje dotyczące m.in. wzmocnienia wschodniej flanki NATO, kontynuacji wsparcia Sojuszu dla Afganistanu oraz reform na Ukrainie, cyberzagrożeń oraz dalszego rozszerzania NATO.Historyczne ustalenia„Szczyt zakończył się podjęciem decyzji o historycznym znaczeniu. Tak jak planowaliśmy, szczyt miał …

Amerykańskich żołnierzy witał rok temu na polskiej granicy ówczesny szef MON Antoni Macierewicz. „Obecność wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce to historyczne wydarzenie” – oświadczył wtedy minister obrony narodowej.  Podkreślił, że będzie to miało realny wpływ na bezpieczeństwo naszego kraju, bo ewentualna agresja Rosji na Polskę będzie w związku z tym dla Kremla o wiele bardziej ryzykowna.

Pierwsi żołnierze USA już w Polsce

Pierwsi amerykańscy żołnierze wylądowali w sobotę (7 stycznia) w Polsce, żeby wzmocnić wschodnią flankę NATO w związku z agresywną polityką Rosji w regionie. Tego samego dnia prezydent-elekt USA Donald Trump powtórzył, że zamierza poprawić stosunki Stany Zjednoczone-Federacja Rosyjska. Wiceszef polskiego MSZ Konrad Szymański zadeklarował natomiast, że będzie zbiegać o to, by rotacyjna obecność wojsk NATO była de facto obecnością stałą.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zwraca uwagę, że wojskowa obecność Stanów Zjednoczonych w naszym kraju jest „dwuczłonowa”. Oznacza to, że część sił jest tu rozmieszczanych na podstawie decyzji jedynie administracji USA (choć wpisujących się w politykę NATO), a część w ramach Sojuszu. Łącznie w Polsce ma znaleźć się siedem tysięcy tysięcy amerykańskich oficerów i żołnierzy ze sprzętem.

Ten sprzęt to czołgi M1 Abrams, bojowe wozy piechoty Bradley, samochody HMMWV w różnych wariantach, a także samobieżne haubice M109 Paladin. Na wyposażeniu oddziałów amerykańskich są także śmigłowce CH-47 Chinook, UH-60 Blackhawk i AH-64 Apache oraz transportery Stryker i armaty 105 mm.

Ponadto w Redzikowie powstaje baza USA integrowana z sojuszniczym systemem chroniącym przed rakietami balistycznymi, co ważne jest nie tylko dla obrony Polski, ale również części kontynentu. Ma być gotowa w tym roku.

Ruszyła budowa tarczy antyrakietowej w Polsce

Dzień wcześniej brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że myśliwce Typhoon brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych przechwyciły nad Bałtykiem trzy rosyjskie wojskowe samoloty transportowe, które zbliżały się do granic państw bałtyckich. Redzikowo: Uroczysta inauguracja W czwartek status operacyjny uzyskała część amerykańskiej …