Dziś szczyt Partnerstwa Wschodniego

Donald Tusk i Petro Poroszenko, źródło www.president.gov.ua

Dziś w Brukseli spotkają się przedstawiciele 28 państw członkowskich UE oraz Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Białorusi, Armenii i Azerbejdżanu. W przeddzień szczytu Partnerstwa Wschodniego szef Rady Europejskiej Donald Tusk spotkał się m.in. z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

 

Unijny program Partnerstwa Wschodniego został utworzony w 2009 roku z inicjatywy Polski i Szwecji.

Szczyt PW po dwóch latach

Unijni przywódcy i liderzy sześciu państw PW mają podsumować prace prowadzone w ramach tej inicjatywy od ostatniego szczytu w Rydze, który odbył się w 2015 r.

Dziś początek ryskiego szczytu Partnerstwa Wschodniego

Organizatorem szczytu jest Laimdota Straujuma, premier Łotwy, która do końca czerwca sprawuje unijną prezydencję (strona wydarzenia TUTAJ). Wczoraj, po kilkugodzinnych negocjacjach ambasadorom państw UE udało się uzgodnić projekt deklaracji na to spotkanie. Dokument zawiera zarówno zapis o uznaniu europejskich aspiracji członków …

Politycy będą rozmawiać m.in. o specjalnym projekcie Komisji Europejskiej skierowanym do młodzieży państw Partnerstwa Wschodniego. Na dzisiejszym spotkaniu omawiane mają być też sposoby zacieśnienia współpracy w czterech obszarach uznanych za priorytetowe: rozwój gospodarczy i możliwości rynkowe; wzmacnianie instytucji i dobrych rządów; usprawnianie połączeń, zwłaszcza w transporcie i energetyce, a także intensyfikowanie mobilności i kontaktów międzyludzkich.

„Agenda i negocjowany obecnie projekt deklaracji szczytu, zawierający m.in. ważne dla Polski kwestie transportu, energetyki i ochrony przed zagrożeniami hybrydowymi oraz dezinformacją, w dużej mierze wpisuje się w polskie oczekiwania większego zaangażowania Unii Europejskiej (UE) we wschodnim sąsiedztwie. Rządowi Beaty Szydło zależy, by szczyt stał się nowym impulsem rozwojowym polityki wschodniej UE” – poinformowała KPRM.

Perspektywa członkostwa w Unii dla państw Partnerstwa Wschodniego?

Szefowie MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej uznali wczoraj (12 kwietnia) w Warszawie, że już w listopadzie UE powinna przedstawić państwom Partnerstwa Wschodniego „perspektywę europejską”. Za tym, by państwom Partnerstwa udostępnić drogę do „wielkiej europejskiej wspólnoty” opowiedział się również prezydent Andrzej Duda, który przyjął szefów delegacji państw V4 i Partnerstwa Wschodniego.

Po raz pierwszy na szczyt PW został zaproszony prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Nie przyjął jednak zaproszenia i do Brukseli przyjedzie szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej.

UE po raz pierwszy zaprasza Łukaszenkę do Brukseli. Białoruski prezydent jednak nie pojedzie

Białoruski prezydent nie pojedzie na szczyt Partnerstwa Wschodniego w Brukseli, jego miejsce zajmie minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej.
 

– Jesteśmy wdzięczni za zaproszenie białoruskiej głowy państwa na szczyt, to dowód na postęp w relacjach białorusko-unijnych – mówił we wtorek zastępca rzecznika …

Spotkanie Tusk-Poroszenko

„Jestem wdzięczny Donaldowi Tuskowi, zarówno jako przewodniczącemu Rady Europejskiej, jak i Polakowi, za jego absolutnie strategiczną wizję polsko-ukraińskiej przyjaźni. To odpowiedzialne stanowisko odpowiedzialnej osoby” – napisał na Twitterze Petro Poroszenko po spotkaniu z Donaldem Tuskiem.

Natomiast szef Rady Europejskiej napisał – nawiązując do wczorajszych (23 listopada) wydarzeń na Krymie – że „Unia Europejska nigdy nie uzna nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję” – podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej. W czwartek na Krymie przeprowadzono rewizje w domach tamtejszych Tatarów, którzy stanowią 12 proc. mieszkańców półwyspu, i zatrzymano wielu aktywistów ich ruchu narodowego. W czasie zatrzymania zasłabła znana działaczka tatarska, 83-letnia Wedżije Kaszka i zmarła później w karetce pogotowia.

Mustafa Dżemilew: Krym będzie wolny

Totalitarne i okupacyjne reżimy mogą utrzymać swoją władzę tylko za pomocą represji i strachu – powiedział EurActiv.pl lider Narodowego Ruchu Tatarów Krymskich i były dysydent rosyjski Mustafa Dżemilew.

 

EurActiv.pl: Jak wygląda dziś sytuacja na Krymie?

Mustafa Dżemilew: Jest bardzo trudna. Jest źle …

Tatarzy krymscy byli przeciwni referendum, które Rosja nielegalnie przeprowadziła po aneksji półwyspu, i większość z nich zbojkotowała głosowanie, narażając się na represje ze strony rosyjskich władz.

Rosja uwolniła dwóch liderów Tatarów Krymskich

Dwóch skazanych przez rosyjskie sądy na więzienie działaczy tatarskiej społeczności na zaanektowanym przez Moskwę Krymie odzyskało wolność. W ich uwolnieniu pośredniczyła Turcja.
 
Ahmet Czyjhoz został skazany na osiem lat pobytu w kolonii karnej, Ilmi Umerow na dwa lata. Zarzut to „czynny sprzeciw …

Moskwa odcina Krym od Ukrainy, a łączy z Rosją

Kilka dni temu Federalna Służba Bezpieczeństwa potwierdziła, że Rosja odgrodzi anektowany Krym od Ukrainy. Budowa płotu z siatką i drutem kolczastym ma się rozpocząć z początkiem przyszłego roku trwać sześć miesięcy. Według FSB budowa ogrodzenia wyposażonego w system kamer i czujniki ruchu ma zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom przebywającym na zaanektowanym przez Rosję półwyspie. Budowa 50-kilometrowego płotu ma kosztować 200 mln rubli, czyli ok. 12 mln złotych.

Ponadto już niedługo ma zostać oddany do użytku most drogowy i kolejowy przez Cieśninę Kerczeńską, która oddziela najbardziej wysunięty na wschód fragment półwyspu krymskiego od kontynentu.

W 2014 roku Rosja wprowadziła na Krym nieumundurowanych żołnierzy (tzw. zielone ludziki) i przeprowadziła tam nielegalne referendum. Na jego mocy włączyła półwysep w skład swojego terytorium. Działań tych nie uznała społeczność międzynarodowa, natomiast Rosja przedstawia aneksję Krymu jako akt historycznej sprawiedliwości.

Rosja nie odda Krymu

My naszych terytoriów nie oddajemy. Krym jest terytorium Federacji Rosyjskiej. I tyle” – oświadczyła wczoraj rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. W ten sposób zareagowała na wypowiedź rzecznika Białego Domu, który przekazał, że prezydent USA Donald Trump oczekuje od prezydenta Rosji Władimira Putina zwrotu półwyspu Ukrainie. Zadowolenie ze słów rzecznika Białego Domu wyraził natomiast tego samego dnia szef polskiego MON Antoni Macierewicz.