Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 23-26 maja 2019 r. – europosłowie zatwierdzili wczoraj terminy głosowań

Parlament Europejski, sala obrad w czasie głosowań, źródło PE

Parlament Europejski, sala obrad w czasie głosowań, źródło PE

Informacja prasowa


Wybory europejskie odbędą się 23-26 maja 2019 r. Posłowie potwierdzili w środę propozycję Rady w sprawie terminu głosowania oraz przyjęli kalendarz posiedzeń plenarnych na 2019 rok.

 

Daty najbliższych wyborów do Parlamentu Europejskiego były przedmiotem prac parlamentarnej komisji spraw konstytucyjnych, która podjęła decyzje w tej sprawie w poniedziałek wieczorem.

Parlament poparł propozycję w głosowaniu plenarnym 492 glosami za, przy 14 przeciw i 24 wstrzymujących się.

Kalendarz posiedzeń Parlamentu na rok 2019 został zatwierdzony w środę w oddzielnym głosowaniu.

„Następne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 23-26 maja 2019” – powiedziała posłanka sprawozdawczyni i przewodnicząca komisji spraw konstytucyjnych Danuta Hübner (EPL, PL). „Czasu zostało niewiele. Obywatele Unii Europejskiej już po raz dziewiąty wspólnie wybiorą Parlament Europejski”.

Co dalej

Rada, po konsultacji z Parlamentem Europejskim, powinna sfinalizować procedurę przed końcem czerwca 2018 roku, aby dać państwom UE wystarczająco dużo czasu na zorganizowanie przyszłorocznych wyborów europejskich.

Kontekst

Zgodnie z ordynacją wyborczą z 1976 r. wybory europejskie powinny odbyć się w okresie od czwartku 6 do niedzieli 9 czerwca, zgodnie z datami pierwszych bezpośrednich wyborów europejskich (od czwartku 9 do niedzieli 12 czerwca 1979 r. – wybór dni glosowania odzwierciedla różne praktyki wyborcze państw członkowskich). Ponieważ jednak to Rada podejmuje decyzję w tej sprawie, a czyni to jednomyślnie, ma prawo zaproponować inne terminy, wymaga to jednak uprzedniej konsultacji z posłami do Parlamentu Europejskiego.