Czy zaoszczędzimy na połączeniach międzynarodowych?

Źródło: flickr.com/Dominik Syka

Posłowie Parlamentu Europejskiego chcą zmniejszyć ceny połączeń i wiadomości tekstowych z jednego państwa UE do innego, argumentując to skandalicznie wysokimi dla niektórych konsumentów stawkami.

 

Komisja ds. Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) zagłosowała w poniedziałek (4 września) za obniżeniem opłat za rozmowy i wiadomości tekstowe w różnych krajach UE w ramach projektu ustawy o rachunkach telekomunikacyjnych.

Politycy za wprowadzeniem zmian

Posłowie argumentowali, że obniżenie opłat za połączenia międzynarodowe to kolejny krok w kierunku stworzenia jednolitego rynku telekomunikacyjnego dla europejskich konsumentów. W czerwcu formalny zakaz wpłynął na wycofanie opłat za roaming, naliczanych podczas korzystania z telefonów w trakcie podróży po całym bloku.

Decyzja IMCO nie jest wiążąca, ale zwiększa presję ustawodawców na wprowadzenie ograniczeń cenowych w przypadku połączeń międzynarodowych. Posłowie w różnych komisjach parlamentarnych będą głosować w ciągu najbliższych kilku tygodni w sprawie wiążącej wersji projektu przepisów telekomunikacyjnych – ta zawiera również środki mające na celu obniżenie cen połączeń i wiadomości tekstowych między państwami członkowskimi UE.

Czeska liberalna eurodeputowana Dita Charanzova, autorka opinii komisji IMCO w sprawie ustawy, powiedziała, że ​​ „absurd sytuacji” polega na płaceniu wyższych kwot, za połączenia z innych państw UE, niż podczas rozmów krajowych.

Zniesienie roamingu – pierwszy krok do zmian

„Obecne stawki za rozmowy międzynarodowe nie odpowiadają rzeczywistym kosztom tych rozmów. Szczególnie dla użytkowników telefonów komórkowych te opłaty są często ekstremalne” – powiedziała Charanzova w rozmowie z EURACTIV.

Konsumenci naciskają na środki mające na celu ograniczenie stawek za połączenia międzynarodowe w ramach projektu przepisów telekomunikacyjnych, które Komisja Europejska zaproponowała w zeszłym roku. W swoim pierwotnym wniosku Komisja nie uwzględniła żadnego środka regulującego ceny połączeń międzynarodowych.

„Obniżenie opłat roamingowych było dobrym pierwszym krokiem – pełna umowa obejmie różnicę cen między połączeniami krajowymi i międzynarodowymi” – powiedziała Monique Goyens, dyrektor Europejskiej Organizacji Konsumentów BEUC.

Koniec roamingu w UE

Od wczoraj (15 czerwca) w państwach członkowskich UE nie obowiązują już opłaty roamingowe – ich obywatele podróżujący po terytorium Unii będą mogli telefonować, wysyłać SMS-y i korzystać z internetu za krajową stawkę. „Roam like at home” niedługo zacznie też obowiązywać …

Połączenia z innymi krajami UE mogą wahać się od 65 centów do 1,50 euro na minutę dla konsumentów z belgijskimi kontraktami telefonicznymi do 83 centów za minutę dla litewskich konsumentów, jak wynika z danych zebranych przez grupy konsumenckie w ubiegłym roku. W kilku innych państwach członkowskich ceny są tak samo wysokie.

Konsekwencje dla branży telekomunikacyjnej

Firmy telekomunikacyjne twierdzą, że ograniczanie stawek, które pobierają od klientów za połączenia i wiadomości tekstowe, byłoby inwazyjną metodą regulowania rynku.

„Wybór konsumentów w kwestii połączeń międzynarodowych jest szeroki, a rynki są konkurencyjne. Dzisiejszym prawdziwym wyzwaniem jest wprowadzenie superszybkiego internetu w Europie” – powiedziała Lise Fuhr, dyrektorka ETNO, stowarzyszenia reprezentującego duże firmy telekomunikacyjne, w tym Deutsche Telekom i Orange.

Projekt ustawy o usługach telekomunikacyjnych zawiera również środki zachęcające operatorów do budowania szybszych sieci internetowych, a także nowe zasady regulujące usługi bazujące na połączeniu z internetem(tj. WhatsApp i Skype) oraz do zwiększania konkurencji sieciowej. Trzeba uzgodnić trzyetapowe negocjacje między rządami krajowymi, posłami do PE i Komisją Europejską, zanim nowa ustawa będzie mogła wejść w życie.

Grupy branżowe argumentowały również, że nie ma konieczności regulowania cen połączeń międzynarodowych, ponieważ usługi online takie jak WhatsApp i Skype stają się coraz bardziej popularne jako alternatywne sposoby nawiązywania połączeń telefonicznych i wysyłania wiadomości tekstowych.

48 proc. konsumentów, którzy odpowiedzieli na ankietę ETNO z 2016 r., zadeklarowało, że w ciągu poprzedniego roku wykonało międzynarodowe połączenia. Pośród odbiorców, którzy nawiązywali połączenia międzynarodowe, 38 proc. korzystało z tradycyjnych usługodawców telekomunikacyjnych, a 34 proc. korzystało z usług internetowych, aby dzwonić za granicę.

Długa droga do wprowadzenia ustawy w życie

Niektórzy obserwatorzy telekomunikacji z Brukseli ostrzegają, że negocjacje nad projektem ustawy mogą być szczególnie napięte, jeśli parlament będzie naciskał na działania mające na celu regulowanie stawek za połączenia międzynarodowe. Negocjacje w celu pozbycia się opłat za roaming trwały dziesięć lat z powodu ostrych rozbieżności między prawodawcami a firmami telekomunikacyjnymi.

Propozycja ograniczenia stawek za połączenia międzynarodowe jest jednak popularnym tematem wśród posłów do PE. W ubiegłym roku 156 eurodeputowanych z różnych grup politycznych zwróciło się do Komisji Europejskiej z prośbą o pozbycie się „znieważających” opłat za rozmowy w Europie.

Charanzova powiedziała, że ​​jest przygotowana na opór wobec zmniejszenia stawek za połączenia międzynarodowe.

„Mam jednak nadzieję, że członkowie Rady pamiętają sytuację związaną z roamingiem i jej pozytywny wynik. Koniec roamingu był zwycięstwem konsumentów i większości operatorów telekomunikacyjnych. Myślę, że tym razem również tak będzie” – powiedziała.

Przed zniesieniem opłat roamingowych prawo UE ograniczało opłaty od stopniowo niższych stawek, począwszy od 2007 r.