Zainspirowana Macronem, w Wielkiej Brytanii powstała nowa anty-brexitowa partia

Liderzy Renew ; Źródło: https://s2.reutersmedia.net/resources/r/?m=02&d=20180219&t=2&i=1233001990&r=LYNXNPEE1I12H&w=1280

Nowa partia, która sprzeciwia się brexitowi została założona 19 lutego. Choć brakuje w niej znanych nazwisk, obiecuje odnowę politycznego centrum na brytyjskiej scenie politycznej. Powstała z inspiracji ruchem politycznym prezydenta Francji Macrona o nazwie En Marche.

 

Renew, bo tak nazywa się nowa partia jest jedną z kilku inicjatyw środowisk pro-unijnych mających nadzieję na powstrzymanie brexitu.

„Celem partii jest stać się domem dla wszystkich, którzy w obecnej rzeczywistości czują się politycznie bezdomni” powiedział James Clarke, jeden z trójki liderów partii.

Rządząca Partia Konserwatywna opowiada się za brexitem, natomiast Partia Pracy z początku była przeciwna jednakże nie powstrzymała referendum. Jednocześnie w kampanii referendalnej ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE porażkę poniosła też mniejsza partia – Liberalni Demokraci.

Tusk: Nie będzie drugiej rundy rozmów nt. brexitu bez zgody Irlandii

Przewodniczący Rady Europejskiej w piątek był w Dublinie. Zapewnił irlandzkiego premiera, że druga tura unijno-brytyjskich negocjacji nie rozpocznie się dopóki nie uregulowana zostanie kwestia granicy między Wlk. Brytanią a Irlandią. Dziś (4 grudnia) w Brukseli zjawi się natomiast brytyjska premier …

Przedstawiciele partii Renew powiedzieli w rozmowie z mediami, że dostali nieformalne wsparcie know-how od francuskiej partii En Marche jak przejść drogę od nieznanego ruchu do zwycięstwa w wyborach. „Pan Macron pokazał, że cel z pozoru niemożliwy jest do osiągnięcia w krótkim czasie”- powiedział Clarke. Zapytany o brak znanych politycznych nazwisk w partii odpowiedział, że Renew nie jest kultem jednostki i nie została utworzona dla zaspokajania ambicji jakiegokolwiek polityka.

Brexit: Unijny negocjator chce jasnych decyzji Londynu ws. unii celnej i wspólnego rynku

Michel Barnier, który kieruje unijnym zespołem negocjatorów pracujących nad umową określającą warunki opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, wezwał Londyn do jasnego określenia czy po brexicie chce pozostać częścią unii celnej i wspólnego rynku. Brytyjczycy woleliby jednak nie podejmować takich …

Partia została sformowana po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych po tym jak wielu niezależnych anti-brexitowych kandydatów z Londynu, w tym właśnie Clarke, ale też kolejny współzałożyciel Chris Coghlan postanowiło działać wspólnie. Renew twierdzi, że jak dotąd otrzymało ponad 450 aplikacji.

Pomimo kruchości rządu Theresy May do kolejnych wyborów jeszcze kilka lat. Co więcej, nowa partia wciąż szuka źródeł finansowania przyznaje sam Clarke. Przewiduje się, że głównym polem do działania dla nowej partii będzie lobbowanie obecnych posłów do głosowania przeciw brexitowi.

Podzielony naród

W ostatnich tygodniach powstało kilkanaście organizacji wzywających do wycofania się z brexitu i wywierających presję na posłach, by ci zagłosowali przeciwko wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Jedna z takich organizacji o nazwie „Best for Britain” znalazła się w ostatnich dniach na pierwszych stronach gazet po tym jak otrzymała dotację finansową od znanego miliardera i filantropa George Sorosa.

Facebook sprawdzi czy rosyjskie trolle internetowe angażowały się w kampanię ws. brexitu

Amerykański serwis społecznościowy zapowiedział wczoraj (17 stycznia), że rozpoczyna dochodzenie w sprawie potencjalnego wywierania w 2016 r. przez Rosję wpływu na kampanię przed referendum na temat dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Chodzi o działania dezinformacyjne oraz wykorzystywanie tzw. internetowych trolli. O rosyjskich ingerencjach w sytuację wewnętrzną w Wielkiej …

Były członek partii Pracy obecnie zasiadający w  Izbie Lordów, Andrew Adonis wystartował z własną kampanią przeciwko brexitowi razem z młodzieżową organizacją „Our Future, Our Choice”. Wielu działaczy zgromadziło się również pod skrzydłami Grassroots Coordinating Group, której przewodniczącym jest Chuka Umunna, poseł z Partii Pracy, jeden z najbardziej pro-unijnych polityków na Wyspach. Działacze są pełni optymizmu ze względu na rosnącą od zeszłorocznych wyborów liczbę zwolenników pozostania w Unii.

Nie będzie łatwo

Jednakże, ekspert od badań sondażowych John Curtice studzi ten zapał stwierdzając, że przyrost zwolenników UE nie jest wcale taki duży i nie ma dowodów na znaczny wzrost poparcia dla ponownego referendum.

52 proc. Brytyjczyków głosowało za brexitem a 48 proc. przeciwko po masowej kampanii anty-migracyjnej i wezwaniach do odzyskania kontroli nad własnym państwem.

Kwestia Gibraltaru dodatkowo komplikuje brexit

Nowy spór – teraz to Gibraltar komplikuje brexit. Hiszpania chce bowiem wykorzystać sytuację i groźbą weta wymusić na władzy w Londynie rozmowy o przyszłym statusie spornego terytorium, a Bruksela wspiera Madryt.

Renew uważa, że było jeszcze wiele innych powodów dla takiego wyniki referendum, jak mówi współzałożycielka partii Sandra Khadhouri. Nowa partia obiecała podnieść płacę minimalną, rozwinąć gospodarkę poza Londynem, poprawić politykę mieszkaniową i znaleźć lepszy sposób radzenie sobie z kryzysem migracyjnym. Szczegółowa lista propozycji ma zostać przedstawiona po spotkaniach jakie ma zamiar urządzić partia w celu wysłuchania zwykłych obywateli.